Ed Sheeran před více jak týdnem vydal konečně svoje dlouho očekávané třetí album. Hned se stalo jedním z nejrychleji prodávaných alb v historii, rovnou dva songy, Castle On The Hill a Shape Of You, se pyšní na vrcholcích hitparád a z Sheerana se stává hvězda pop music number one. Opravdu ale hype kolem nového alba Divide stojí za to?

Na prvním albu Ed ukázal city, na druhém albu dokázal, že se umí i odvázat, a na svém třetím Divide to spojuje vše dohromady. Nechybí procítěné balady, pořádné vypalovačky, ani jeho oblíbený rap. Už první položka Eraser z dvanáctičlenné sbírky si bere ze všeho trochu, až se v konečném výsledku slévá do skvělého intra a pochopení, o čem tohle album vlastně je. O znovunalezení sebe sama.

Ed Sheeran nám tak vypráví příběhy ze svého dětství, o balení holek v baru a nebo i tom, jak si stále rád dá pořádný kýbl křidýlek. Vše dokáže ale podat tak přesvědčivě, že není důvod mu to nevěřit. Pořád je to totiž ten skromný kluk z ulice s kytarou, který zpívá hlavně pro radost.

Jenže do chapadel mainstreamu zabřehl už i on. A to tak hluboko, že se stal jeho hlavní tváří. Ačkoliv se tak jedná o vyšperkované album plné chytlavých melodiích a skvělých textů, tak nám Sheeran nepřichystal nic nového.

Ano, balady What Do I Know?, Happier, či Dive jsou přesně ty skladby na osamělé večery a taková Galway Girl a New Man jsou pro změnu vypalovačky na ranní budíček, při kterých se člověk opravdu těší na nový den, jenže vše je to až moc prvoplánované, až moc líbivé, že po pár posleších to začíná krapet nudit.

Největším překvapením je proto hit Shape Of You, který se nese na vlně, v posledním roce, oblíbeného tropical housu, jenž je sice extrémně chytlavý a já sám se ho nemůžu nabažit, ale na druhou stranu až moc nápadně připomíná Cheap Thrills od Sii.

Ačkoliv to už začíná pomalu vypadat na pomalé ztrácení originality, tak se vše změní při poslechu deluxe verze alba. Ed Sheeran totiž stále dokáže překvapit a vlastně ukázat i nám všem, kam se jeho tvorba může v příštích letech ubírat. Barcelona je prodchnuta španělskými rytmy, Bibia Be Ye Ye zas obývák rozzáří africkým sluncem nad rozzprahlou Savanou a Nancy Mulligan? V té to pro změnu Sheeran rozjíždí v britské hospodě a ukazuje nám tak, kde jsou jeho kořeny.

Divide je rozporuplným albem. Na jednu stranu Ed Sheeran víceméně opakuje vše z dvou předchozích alb a nepřichází tak s ničím moc novým, ale na druhou stranu to je i tak stále pořádně chytlavé! A ta deluxe verze? C’mon, takhle dlouho mě už nic nebavilo.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit