Když španělský architekt Ricardo Bofill v roce 1973 natrefil na polorozpadlou cementárnu, nemohl ji jen tak nechat ladem a začal s unikátní rekonstrukcí. O téměř pětačtyřicet let později tak nedaleko Barcelony stojí La fábrica uchvacující svým prostorným interiérem a minimalistickým vybavením.

zdroj: boredpanda.com

Katalánský kolos z období první světové války byl uzavřen a jeho žalostný stav vyžadoval mnoho oprav. Bofill a jeho tým strávili roky částečným bouráním prostoru, aby se posléze architekt mohl věnovat venkovní úpravě pozemku a vybavení interiéru: „Představovali jsme si, jak bude v budoucnu prostor vypadat. Protože nás rozpory toho místa uchvacovaly, cementárnu jsme koupili. Rozhodli jsme se upravit její původní surovost a přetvořili ji v umělecké dílo,” uvádí na svém webu Bofill.

zdroj: ricardobofill.com

Každý pokoj rekonstruované cementárny je osobitý, v celém objektu byste nenašli ani dva podobné. La fábrica tak nabízí širokou paletu vnitřních i venkovních prostor vhodných pro nerušený relax. Bofill zároveň nezapomíná ani na pracovní zázemí – část rezidence si přetvořil v ateliér. Venkovní část pozemku je zatravněná a osázená eukalypty, palmami nebo olivovníky.

zdroj: boredpanda.com

La fábrica je stále nedokončený projekt, kterému architekt přizpůsobuje svůj život. Koneckonců ani jeho vidina budoucnosti nemá jasné obrysy. „Momentálně tu ale bydlím a pracuji lépe než kdekoliv jinde. Je to pro mě jediné místo, kde se můžu plně soustředit a přicházet s nápady toho nejabstraktnějšího charakteru,” dodává.

zdroj: boredpanda.com

Více o stavbě se dozvíte na www.ricardobofill.com.

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?