Když španělský architekt Ricardo Bofill v roce 1973 natrefil na polorozpadlou cementárnu, nemohl ji jen tak nechat ladem a začal s unikátní rekonstrukcí. O téměř pětačtyřicet let později tak nedaleko Barcelony stojí La fábrica uchvacující svým prostorným interiérem a minimalistickým vybavením.

zdroj: boredpanda.com

Katalánský kolos z období první světové války byl uzavřen a jeho žalostný stav vyžadoval mnoho oprav. Bofill a jeho tým strávili roky částečným bouráním prostoru, aby se posléze architekt mohl věnovat venkovní úpravě pozemku a vybavení interiéru: „Představovali jsme si, jak bude v budoucnu prostor vypadat. Protože nás rozpory toho místa uchvacovaly, cementárnu jsme koupili. Rozhodli jsme se upravit její původní surovost a přetvořili ji v umělecké dílo,” uvádí na svém webu Bofill.

zdroj: ricardobofill.com

Každý pokoj rekonstruované cementárny je osobitý, v celém objektu byste nenašli ani dva podobné. La fábrica tak nabízí širokou paletu vnitřních i venkovních prostor vhodných pro nerušený relax. Bofill zároveň nezapomíná ani na pracovní zázemí – část rezidence si přetvořil v ateliér. Venkovní část pozemku je zatravněná a osázená eukalypty, palmami nebo olivovníky.

zdroj: boredpanda.com

La fábrica je stále nedokončený projekt, kterému architekt přizpůsobuje svůj život. Koneckonců ani jeho vidina budoucnosti nemá jasné obrysy. „Momentálně tu ale bydlím a pracuji lépe než kdekoliv jinde. Je to pro mě jediné místo, kde se můžu plně soustředit a přicházet s nápady toho nejabstraktnějšího charakteru,” dodává.

zdroj: boredpanda.com

Více o stavbě se dozvíte na www.ricardobofill.com.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit