Jako každý rok, i letos se v Botanické zahraně v pražské Troji rozzářil tamní skleník záplavou barev motýlích křídel.  Vzácné skvosty pocházely z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Tento rok jich v pražské Fata morgáně létalo přes 4 000 a krom nádherného zážitku z poletujících, dospělých jedinců, se nabízel i neuvěřitelný pohled na jejich líhnutí.

Co se však s motýly stalo po skončení výstavy? Jak celá výstava dopadla nejen z pohledu organizátorů a návštěvníků, ale také samotných motýlů? Na tyto otázky jsme se zeptali tiskové mluvčí Botanické zahrady hlavního města Prahy, Mgr. Lucie Herberové.

Výstava probíhala od 4. dubna do 10. května a navštívilo ji opět několik tisíc návštěvníků. Nad svou hlavou jste mohli vidět tropické babočky a otakárky, ale i ptakokřídelce, kteří se řadí mezi největší denní motýli světa, či martináče, jež jsou naopak tvory nočními. Všechny tyto drahokamy jsou velmi vzácné a v trojské zahradě jsou poprvé.

Kam byli umístěni motýli po skončení výstavy?

Motýli se dožívají zhruba 2 týdnů, a to v přírodě. Proto nebylo možné je „zachránit“. Sice některé druhy můžete ve skleníku Fata Morgana ještě zahlédnout, ale jejich vajíčka postupně sbíráme. Pokud bychom tak nečinili, mohli by postupně různé druhy motýlů flóru ve skleníku sníst. A to vzhledem k tomu, že jsme botanická zahrada, nelze.
Vajíčka motýla s největší plochou křídel na světě – Attacus atlas – však sbíráme. (více v tiskové zprávě)

Jakou měla z Vašeho pohledu výstava úspěšnost?

Letošní výstava Motýli byla úspěšnější než loni. Zaznamenali jsme větší návštěvnost a také pozitivní ohlasy návštěvníků.

Nedocházelo během výstavy k újmě některých motýlů z přičinění návštěvníků?

Bohužel, musíme konstatovat, že ano. I když jsme po Fata Morganě rozmístili cedule, skrze které návštěvníky žádáme, aby na motýly nesahali, ne všichni to dodržují. A to je velká škoda. Motýl má na sobě šupinky, a čím více se na něj sahá, tím více je ztrácí a tím dříve zemře. Letos jsme zaznamenali i případy, kdy si lidé dávali živé motýly do kabelek, ledvinek a dalších zavazadel. To je nám pak velmi líto a neukázněnost návštěvníků musíme více kontrolovat. Ne vždy je to v našich silách, a proto jsme rádi, když i sami návštěvníci upozorňují ty neukázněné, že toto dělat nesmí.


Jak je vidět, motýli si získávají srdce návštěvníků čím dál tím více. Toho si tato křehká stvoření určitě váží stejně jako organizátoři výstavy a  všichni společně věříme, že tento zájem nepohasne ani napřesrok. Avšak ačkoli chápeme, že každý chce se svými miláčky trávit co nejvíce času, je pro tato zvířátka lepší než teplé místečko v kabelce či batůžku, řádné facebookové selfie či profesionální foto do rámečku.

I my jsme si pár snímků pořídili. A co vy, také máte své úlovky?

Pro více informací klikněte na stránky naší Botanické zahrady hl. m. Prahy. . Pro více fotek pak na stránky Menardy Art Production.

Autor:
Kristina Klaudyová

zdroj:
www.botanicka.cz

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit