Přišel podzim. S tím i období,  kdy se jako nejlepší společník na ty zatažené a melancholické dny jeví dobrá kniha, možná od nějakého českého autora. Ale jaká? Toto jsou mé 4 tipy na české autory, kteří za přečtení stojí.

Nebe pod Berlínem – Jaroslav Rudiš

V minulém článku s knižními tipy jsem se o Jaroslavu Rudišovi již zmiňovala. Naprosto zbožňuji jeho tvorbu. Po přečtení první knihy z jeho dílny jsem si dala za cíl, že je přečtu všechny. Teď jsem si ze svého TBR seznamu odškrtla Nebe pod Berlínem, což je Rudišovo debutové dílo z roku 2002. Kniha pro živé i mrtvé.

Představte si, že je vám 30. Jste učitel na nějaké pražské škole a na začátku školního roku zavoláte řediteli, že prostě končíte. Utečete do Berlína. Potkáte někoho, kdo si pod postelí vede sešit, ve kterém si zaznamenává to, s kým spal. Díky tomu máte v Berlíně tak nějak i přítelkyni. Že s tímhle chlápkem máte kapelu U-Bahn. Hrajete v metru. Že je to celé tak nějak punk.

Nebe pod Berlínem je psáno ich formou, což dodává na čtivosti a pomáhá se více vnořit do děje. Rudiš sem promítl své vlastní cestování po Berlíně a hlavní postava, Petr Bém, se může jevit jako lehce autobiografická. Vždyť Jaroslav Rudiš vystudoval Pedagogickou fakultu, obor němčina a dějepis.
Uživatelé goodreads.com hodnotí dílo, které bylo nominováno na Magnesii Literu, 3,8 hvězdami. Osobně dávám plný počet, tedy pět.

Petr Šabach

Díla Petra Šabacha se stala předlohou mnoha filmů, které režíroval především Jan Hřebejk. Například tak oblíbené Pelíšky jsou natočeny podle předlohy s názvem Hovno hoří (a některé scény z povídky Voda se šťávou se objevily i ve filmu Pupendo). Toto dílo obsahuje 3 povídky, jež popisují rozdílné vnímání světa mužů a žen. Goodreads.com hodnotí tuto knihu 3,72 hvězdami. Za sebe dávám 4.

Pro Petra Šabacha je známý lehký nadhled, ironie, nostalgická nálada a odkaz na situace běžného života.

Mezi jeho další díla patří Babičky, Opilé banány nebo Občanský průkaz.

Růže od Stalina – Monika Zgustová

Biografie Stalinovy dcery – Světlany Allilujevy, která vyšla celkem nedávno a sepsala ji česká autorka. Růže od Stalina je kniha, která předběhla všechny ostatní na mém TBR seznamu. Možná proto, že pro ženy, které v historii nějak trpěly, mám zvláštní slabost a jejich osudy mě zajímají (třeba Marie Antoinetta).

Byla jsem lehce zklamaná tím, že Monika Zgustová vynechala Světlanino dětství a celá kniha se začíná odehrávat až v 60. letech minulého století. Později jsem ale byla potěšena retrospektivními výlety do dětství. Světlaniny nepovedené lásky, emigrace, útěky, zklamání, to vše kniha přináší velmi čtivě. Je totiž zajímavé dozvídat se, jak nelehký život má někdo, kdo si až do smrti ponese nálepku “Stalinova dcera”, ač se jí snaží zbavit všelijak.
Pokud tedy nevíte, po čem zrovna sáhnout, a chcete se vrátit do nedávné historie, knihu Růže od Stalina mohu jen doporučit.

Hodnocení z goodreads.com publikovat nebudu, neboť kniha se na světě neohřála natolik dlouho, aby zde vzniklo hodnocení více než pár lidí. Já za sebe bych jednoznačně dala hvězd 5.

Pálenka, prózy z Banátu – Matěj Hořava

Pálenka je kniha, která mi doma nějaký čas leží a já se k ní stále ještě nedostala. Ovšem získala ocenění Magnesia Litera 2015 za objev roku. Pojednává opět o utíkajícím českém učiteli pryč. Uživatelé sítě goodreads.com hodnotí knihu 4,28 hvězdami, já hodnotit zatím nemohu.

Česká současná literatura nabízí nepřeberné množství možností a toto je pouhý zlomek toho, jaká díla můžeme najít v knihkupectvích. Je totiž tolik skvělých knih a tak málo času.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit