Doporučovat někomu knihu bývá často oříškem. I tak se vám pokusím dát 4 knižní tipy, které mne v poslední době zaujaly, bavily, nebo dokonce dojaly.

Nuselskej punk – Green Scum

Jeden vypravěč vypráví příběhy obyčejných lidí, kteří se v dnešní době snaží přežít, fungovat, existovat. Celé se to odehrává v pražských Nuslích. „Příběhy pražských figurek z rodu Nerudových, Haškových a Hrabalových hrdinů jsou podané dokonale odposlechnutou mluvou ulice a výčepu, i s přesnou intonací, způsobem pointování a černým humorem,“ dočítáme se v anotaci větu, která skvěle vystihuje celou knihu a nepotřebuje další komentář. Dvou až tří stránkové povídky psané velmi čtivě člověkem, který své povídky od roku 2013 publikuje v magazínu Legalizace mi krátily prázdninové volné dny. Na goodreads.com má kniha hodnocení 3,95 hvězdičky. Za sebe dávám také 4 hvězdičky.

Jaroslav Rudiš

Rudiš patří k mým nejoblíbenějším českým autorům, tudíž vám mohu doporučit všechny jeho tituly. Například Konec punku v Helsinkách. To je má nejoblíbenější kniha, pojednávající o čtyřicetiletém majiteli baru Helsinky Olem a současně se do toho prolíná časová osa mladé dívky Nancy snažící se dostat na koncert Die Toten Hosen v roce 1987. V příběhu tedy sledujeme záchranu Helsinek, Oleho vyprávění a Nancynu cestu na koncert. Při čtení knihy si dobrovolně pouštíte Hier kommt Alex od Die Toten Hosen, neboť tento song je v románu několikrát zmíněn. Protože punk’s not dead. Dílo (ostatně jako většina jeho děl) bylo přeložena do několika jazyků. Goodreads.com knihu hodnotí 4,08 hvězdičkami. Já osobně dávám 5.

Další Rudišova díla jsou například Alois Nebel, kreslená románová trilogie, kterou jsem ze svého tbr (to be read) seznamu odškrtla teprve nedávno, či jeho debut Nebe pod Berlínem.

Babička pozdravuje a omlouvá se – Fredrik Backman

Min mormor hälsar och säger förlåt, jak se kniha v originále jmenuje, se mnou jela na prázdniny. Je dostatečně tlustá na zabití nudy. Zároveň je to ale ten druh knihy, od které se nemůžete odtrhnout jen tak.

Švéd Frederick Backman je známý hlavně díky svému předešlému románu – Muž jménem Ove (En man som heter Ove). Přesto jsem raději sáhla po příběhu sedmileté, skoro osmileté, malé slečny Elsy, které umřela babička. A protože spolu s babičkou unikala Elsa často do “jejich světa” a podnikala různá dobrodružství, připraví pro ni babička objevné dobrodružství. Tím Elsa po smrti své jediné kamarádky objevuje to, jaká opravdu byla a blíže poznává babiččiny přátele a obyvatele domu, ve kterém žije spolu se svou matkou, jejím mužem a Půlčíkem na cestě.

U knihy mi občas ukápla i slza. Hodnocení na goodreads.com je 4,11 hvězdičky. Já hodnotím čtyřmi hvězdičkami.

Barva kouzel – Terry Pratchett

Barva kouzel je 1. dílem Pratchettovy série Úžasná Zeměplocha (Disworld). Série se skládá z více než 40 knih. Je to fantasy literatura, kterou celkem nedávno zemřelý Pratchett založil na tom, že svět je plocha ležící na 4 slonech (Tubul, Berilia, T’Phon Veliký a Jarakeen) a ty na svém krunýři veze obří želva A’Tuin, která jako jediný tvor ve vesmíru ví, kam směřuje. Každý díl série nás zavede do trošku jiného koutu Zeměplochy a s trošku jinou postavou. Proto knihy můžete číst i na přeskáčku.

Barva kouzel nás seznamuje s potrhlým mágem Mrakoplašem, děsivým Zavazadlem, které k Mrakoplašovi přijde spolu se svým prozatímním majitelem Dvoukvítkem.

Fanstasy moc nemusím, ale Pratchettův způsob psaní a překlad pana Kantůrka dělá celý příběh velmi milým a čtivým. Je doplněn i o poznámky autora či překladatele, což značně usnadňuje čtení, či pochopení situací, které se odehrály v jiném dílu knihy. 1. díl série si na goodreads.com vysloužil hodnocení 3,94 hvězd. A já mu, skoro jako u všech předchozích knih, udělila hvězdy 4.

Snad i vy si v dnešní uspěchané době dokážete najít čas na přečtení  nějaké dobré knihy. Protože je tak málo času a tolik skvělých knih.

Zdroj náhledového obrázku:
thetig.com

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit