Lyriku i epiku máme ještě nadřenou z maturity. Teď nás čeká seznámení s rapcitací – zbrusu novým poetickým žánrem. V 5 českých městech se proti sobě postaví hip-hopoví nadšenci, jejichž nejostřejší zbraní budou dokonale zvládnuté texty 4 rapových songů. Finále recitační soutěže Red Bull Máchův Brooklyn proběhne v Bratislavě, kde se utkají ti nejlepší z Česka i Slovenska. Na celé klání bude kromě odkazu Karla Hynka Máchy dohlížet i Kato. Rapper z masa a kostí, který se stal ambasadorem letošního už 2. ročníku.

Máchův Máj, tedy klasiku českého básnířského dědictví, zná každý a skoro všichni umíme odrecitovat jeho první verše. Často kontroverzní rýmy 21. století teď můžeme slyšet z úst současné mladé generace, která oseká legendární československé rapové kousky o hudební část a tu textovou přednese v rámci soutěže Red Bull Máchův Brooklyn plnému hledišti i tříčlenné porotě. Ta rozhodne, kdo se z České republiky postaví 2. prosince slovenskému soupeři v Bratislavě.

Hip-hop a rap jsou uměním ulice a Plzeň jako město, k němuž streetová kultura neodmyslitelně patří, bude vůbec první zastávkou, kam 3. listopadu poetické turné Red Bull Máchův Brooklyn zamíří. „Bude legrace sledovat, jak k rapcitaci studenti přistoupí. Projekt by mohl vnést trochu nadhledu do českého rapu a určitě obnaží, do jaké míry mají české texty obsah či ne. Uvidíme, jestli to způsobí i nějakou sebereflexi ze strany našich MCs,“ mluví za českou hip-hop scénu životem protřelý Kato. Kromě něj projedou jednotlivá kola po celé republice jako tzv. speakeři ještě Jiří Burian aka Kapitán Demo a Hanny Firla. Jména nekompromisních soudců v porotě budou odtajněna před každou zastávkou.

Red Bull Máchův Brooklyn 2015

3. 11. Plzeň @ Papírna

11. 11. Zlín @ podzemní garáže MAX32

18. 11. Olomouc @ U-klub

24. 11 Praha @ ÚLUV – Ústředí lidové umělecké výroby

25. 11. Hradec Králové @ klub Náplavka

2. 12. Bratislava

Každá městská čtvrť má svá pravidla, jinak tomu není ani i u Red Bull Máchova Brooklynu. Zúčastnit se v každém městě může kdokoli, kdo se nebojí rapcitovat pavoukovým systémem proti 15 dalším performerům. Úkol zní jasně – přesvědčit porotu nejen verši, ale také celkovým vystupováním, že právě vás má poslat reprezentovat českou scénu do finále na Slovensko. Tam bude během listopadu souběžně probíhat Red Bull Hviezdoslavův Brooklyn.

Pozvání od Jamese Colea

Fotografie, videa a další novinky sledujte na redbull.cz/brooklyn. Účast na této akci přislíbil i Patrik z Nezapomenutelných a určitě to bude stát za to!

foto kredit:
Lukyn Wagneter,
Lukáš Neasi,
Red Bull Media House

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit