V neděli 7.6.2015 vystoupil v pražském Fóru Karlín legendární zpěvák Bobby McFerrin. Je nutno říci, že ti, kteří šli na koncert s výčitkami, že od něj neznají nic než známé “Don’t Worry, Be Happy”, jako jsem byla já, byli nakonec velmi příjemně překvapeni.

Hvězda přišla na pódium následovaná chlapeckým sborem Boni pueri, kapelou Clarinet factory a tanečníkem Alexem Sadirovem. Nejprve Bobby zanotoval pár poněkud náhodných tónů, ze kterých vytvářel nekonečné melodie, které pak učil sbor i klarinetisty. Sám potom dále improvizoval a předváděl své úžasné hlasové schopnosti. Asi v polovině koncertu při sóle tanečníka Sadirova náhle sešel i s tanečním kolegou do uličky mezi diváky a začal je zvát k sobě na parket. Po chvilce počátečního ostychu strhl k sobě skupinku asi dvaceti lidí, kteří pak jedn neradi ocháuzeli zpět na svá místa. Po pár minutách zase nastala chvíle, kdy McFerrin řekl: “Teď bych si nepřál tanečníka, ale jednoho zpěváka z vás všech.” Netrvalo dlouho a na pódiu stála mladá slečna, která se představila jako Mariana. Na McFerrinovu prosbu mu o svém jménu zazpívala písničku “Marjánko má”, ve které ji podpořilo i nadšené publikum. Zpěvák jí to potom odplatil dlouhými škálami a akordy zpívaných na jméno Mariana, stejně jako později i dalším divákům – Patrikovi, Kateřině a Beatrice. Když představení skončilo. Bobby McFerrin se ještě vrátil, ne však aby zpíval, ale proto, aby divákům odpověděl na několik otázek.

Myslím, že se nemýlím, když říkám, že přátelská atmosféra zůstane v divácích ještě dlouho a na tento skvělý umělecký zážitek, který by se dal nazvat “geniální lekcí improvizace”, jen tak nezapomenou.

Byli jste na koncertě Bobbyho McFerrina? Na jaký další koncert se těšíte? Napište nám!