2.000! Tohoto počtu fanoušků jsme právě dnes dosáhli na našem Facebooku. Pro někoho je to možná malé a bezvýznamné číslo, pro nás, jako ty, kteří vědí, co za tím vším stojí, je to ale velký úspěch, kterého si moc vážíme. Jako by to byl osud, že jsme tohoto milníku dosáhli takřka na rok přesně od doby, co jsme začali fungovat, respektive co začal CZECHMAG vznikat. Přinášíme Vám takové ohlédnutí za tím, co se během této doby stihlo odehrát.

Začátky

Srpen 2014. První nápad. Jiskra. Těžko říct, co mě k tomu vedlo, možná pocit, že mám v těle volné místo, které je potřeba něčím zaplnit. Název CZECHMAG vznikl snad ve stejný den, co samotný nápad. Už od mala jsem byl, byť to bude znít sebevíc egoisticky, kreativní člověk a neustále jsem měl chuť něco tvořit. Na druhou stranu jsem u ničeho nevydržel moc dlouho, nebo to nedotáhl pořádně do konce. Asi by tomu nebylo jinak ani tehdy, kdybych do toho nezaangažoval správné lidi. Jako prvnímu jsem o celém nápadu řekl kamarádovi, s kterým se známe už od narození, Janovi. Přišlo mu to super a začali jsme vymýšlet, jak to posunout dál.

Přišlo září, kdy o tom už věděl Janův spolužák Matyáš, tvořivý a moc šikovný kluk, který ihned začal vymýšlet, jak koncept přenést do nějaké reálné podoby – na internet. Koupili jsme doménu, webhosting a Matyáš začal psát HTML kód. S tvorbou webů už měl nějaké zkušenosti, ale i tak to bylo pro všechny něco nového.

První vývoj

Dlouho jsme ladili první design, nejdříve jsme to chtěli nějak slavnostněji vypustit, nakonec z toho ale sešlo a první verzi v nějaké jakž takž fungující podobě jsme spustili snad někdy na přelomu října a listopadu. Na tento design jsme byli hrdí a dlouho jsme si mysleli, že je bezkonkurenční… Teď se tomu zpětně smějeme. První článek, nepočítáme-li představení CZECHMAGU, byla recenze seriálu Impérium: Mafie v Atlantic City od Maxe Nového. I on se dá pokládat za jednoho z prvních, co se o projektu dozvěděli a jednoho z prvních, co do toho vlítl, dá se říct, po hlavě. Se zkušenostmi se psaním i tvorbou videí nám mohl něco poradit a byl to právě on, kdo stál za prvním videem na YouTube kanále CZECHMAGU – reportáží s popisem událostí ze 17. listopadu 2014. Navíc přišel na to, že domluvit rozhovor není vůbec tak složité, jak se může zdát, a proto jsme brzy začali směřovat tímto směrem, ať už co se týče rozhovorů ve psané formě na našem webu, ať už videorozhovory na YouTube.

Za ten necelý rok jsme na našem YouTube kanále publikovali téměř 70 videí, nasbírali jsme přes 68 tisíc zhlédnutí, 400 odběratelů a diváci u našich videí dohromady strávili 208 000 minut. Povedlo se nám natočit rozhovory s řadou předních umělců nejen česko-slovenské a nejen hudební scény. Je pravda, že videa se z největší části točila okolo hip hopové kultury (co chceme mimochodem do budoucna změnit), ale našli se i výjimky, jako např. předskokan Ed Sheerena, Brit Ryan Keen, kapela Lake Malawi s frontmanem Albertem Černým, úspěšní nováčci Light & Love a další. Kromě rozhovorů jsme Vám přinesli pěkné reportáže z několika kulturních akcí, festivalů a koncertů, jako např. reportáž z HIGHJUMPU, kde jsme strávili jeden z našich nejpovedenějších víkendů prázdnin 2015.

11807288_1070451696321482_2006399960877007587_o

Jak šel čas

Postupem času jsme si vytvořili již nějaký pravidelný počet návštěvníků, fanoušků a sledujících. Rozhodli jsme se tak uspořádat první CZECHMAG party v klubu Zephyr. Na první akci, naplánovanou na 3. dubna 2015, jsme si se spoluorganizátorem Lukášem Houdkem, který má už několik úspěšných akcí jako organizátor za sebou, vzali i tak opravdu velké sousto a rozhodně to nebyla procházka růžovým sadem. Ale i tak se akce poměrně povedla a dá se hodnotit vesměs pozitivně, určitě je super, že máme něco takové za sebou.

DSC_8056

Počet redaktorů byl malý, a tak nás brzdil nepravidelný přísun obsahu. Nové členy týmu jsme nabírali pouze z našeho okolí nebo na doporučení někoho z již stávajících, ale pochopitelně to tímto způsobem příliš nerostlo. Rozhodli jsme se to ale změnit a tuto změnu měl uvést nový design. Na novém designu (po uvědomění, že ten starý opravdu za moc nestojí), jsme usilovně pracovali (zejména Matyáš) takřka celý duben a květen. Spoustu věcí jsme, jak se dalo čekat, dodělávali na poslední chvíli, ale i tak se nám povedlo dodržet termín takřka na několik minut přesně a 22. května tu byl přelom. Nový design přinesl responzivitu, tj. schopnost přizpůsobovat web všem uživatelům na všech zařízeních bez ohledu na velikost displeje. K tomuto dni bylo navíc připraveno více článků, a tak bylo čím se prezentovat.

Zainvestovali jsme do reklamy na Facebooku, prostřednictvím čehož se nám podařilo nabrat dost nových redaktorů. Byl to poměrně velký skok, když se náš tým rozrůstal o 3-4 členy denně, až už pomalu začínal být problém všechny nováčky přijímat. Zprvu jsme přijímali opravdu každého a velká část z nich doteď nenapsala ani jeden článek. Na druhou stranu, našlo se mezi nimi i mnoho perspektivních a opravdu užitečných jedinců. Ti zas často přitáhli někoho dalšího a i díky tomu se nyní náš tým může chlubit více než 60 redaktory, což už je slušné číslo. Z řady z nich se stali i dobrými přáteli (viďte Matesi a Jedničko?) a já sám se s mnohými z nich rád stýkám.

10686747_1088177281215590_1354479347039203801_n

Úspěchy

Co můžeme za tuto dobu pokládat za největší úspěch? Zřejmě je to to, že se nám vůbec podařilo něco takového vybudovat, něco, co funguje, co baví široké vrstvy Čechů i Slováku, ať už čtenářů, tak i našich redaktorů, které můžeme dostat na místa, na která by jinak třeba nezavítali, a k lidem, na které by se bývali styděli třeba i promluvit. Obrovsky si vážíme všech osobností, se kterými jsme přišli do kontaktu, měli možnost je poznat a spolupracovat s nimi, bez Vás by nás určitě nemělo v podvědomí tolik lidí a nebyli bychom tam, co teď.

Pokud bych měl jmenovat jeden konkrétní úspěch, co se týče obsahu, který jsme zpracovávali, musím jmenovat jedno jméno. Není to nikdo jiný než YAK.SHA, se kterým jsme se poznali během rozhovoru s HAHA CREW a který nás oslovil, zda-li bychom nechtěli ve spolupráci s Queens.cz točit oficiální rozhovory pro Hip Hop Kemp 2015. Samozřejmě jsme kývli a tuto zkušenost můžeme právem pokládat za náš největší úspěch. Videa bohužel kvůli (pochopitelně) složité komunikaci mezi Českem a Slovenskem, Queensem a organizátory Hip Hop Kempu, ještě nevyšla, ale snad už naposledy Vás můžeme ujistit o jejich publikaci nejpozději v následujícím týdnu, těšte se!

IMG_6446

Co dál?

Zatím to byla jen taková předehra, teď je čas se do toho opřít pořádně, ještě více než doposud! Těště se na spoustu nových formátů, článků, seriálů, videí, soutěží (v dohledné době jich bude hned několik) a mnoho dalšího. Neustále na Vás myslíme, děláme to pro Vás a doufáme, že si Vaši přízeň udržíme i nadále a komunita CZECHMAGU jen a jen poroste. Vězte, že chystáme mnoho zajímavých věcí, kvůli kterým se rozhodně vyplatí zůstat s námi!

Díky všem, co se podíleli a podílejí na fungování CZECHMAGU, Matyášovi, Janovi, Maxovi i všem ostatním redaktorům, všem, se kterými jsme spolupracovali nebo stále spolupracujeme, všem, co nás podporujete, čtete nás a fandíte nám…

Děkujeme!

P.S.: A pokud jsem na něco nebo někoho v tomto shrnutí zapomněl, doufám, že mi odpustíte! Je toho fakt moc, co by stálo za zmínku, ale to by článek neměl (jenom) 1200 slov.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit