Sziget festival letos trhl rekordní počet lidí, přesahující přes 496 tisíc návštěvníků z více jak sto zemí světa, a já se pro tebe rozhodl sepsat 10 důvodů, proč jsem si tenhle festival tak moc zamiloval.

O hudebních vystoupeních jsem psal už v předešlých článcích (1. část, 2. část, Sia), ale rozhodl jsem se pro tebe ještě sepsat tenhle seznam, který by sis měl přečíst, pokud stále přemýšlíš, jestli příští rok jet nebo ne.

1) Kemp

Nevím, jaké jsou kempy, za které se připlácí. Já byl jen v tom základním, který v podstatě znamená to, že si máš postavit stan kdekoliv v areálu, a nelitoval jsem toho. Každá část parku byla nějak specialně odzobena. Lampiony, barevnými svíčkami nebo rovnou diskokoulemi. Na sprchy se čekalo jen patnáct minut, voda v nich nebyla studená a nechyběla ani zrcadla s fény. A co mě ještě víc překvapilo, tak kromě normálních toi toiek bylo možný najít i splachovací záchody.

2) Lidi

Na Szigetu se za celý tyden vystřídalo 496 tisíc lidí z více jak 100 zemí světa. Já bydlel zrovna vedle Anglánů, s kterýma byla sice sranda, ale jednou odněkud sebrali hasičák, zapnuli ho a my tak k našemu stanu nemohli na půl hodiny. I tak jsme si z toho všichni udělali srandu a zašli si na Zedda, kterýho jsme měli hned vedle stanu. Jaký jsou ale vůbec lidi na koncertech? Nejlepší. Všichni si to užívají, zpívají, tančí, skáčou a já nevím, co ještě. Klidně můžete na koncert sami a rovnou se s někým seznámíte. A rvačky? Neviděl jsem za celou dobu ani jednu.

3) Hudební program

Na festivalu jen za tenhle rok 2016 vystoupili obrovský hvězdy jako Sia, Rihanna, Muse, David Guetta a desítky dalších. Kromě velkých jmen ale na festivalu nechyběli ani teprve začínající umělci, klasické kapely, operní zpěvácí atd. Večer se vždy u ohniště objevila nějaká no name akustická kapela nebo na Tribute stage se každou noc střídaly kapely vzdávající hold Davidu Bowiemu, The Beatles, Rolling Stones a dalším.

4) Artzone

Areál s desítkami stanů, kde probíhaly různé workshopy. Udělej si vlastní tašku, lehátko, sochu nebo cokoliv tě napadne ze dřeva. Je to samozřejmě zadara a s pomocí, takže já se například naučil s cirkulárkou, aniž bych si uříznul jakoukoliv končetinu. Každý ráno se tu i cvičí jóga a večer zas pro změnu probíhá malé alternativní představení.

5) Sportzone

Fotbalové hřiště, volleyballové hřistě, ping pongové stoly, lezecká stěna, posilka pod širým nebem nebo několikametrová věž, ze které se může skákat. Taky nechyběl bungee jumping, na který jsem ale nesebral koule ani náhodou. Pokud jsme se ale chtěli jen válet, tak jsme mohli v Rio stanu, kde byli desítky sedacích pytlů a velká obrazovka s živým přenosem z Olympiády.

6) Nightlife

Na ostrově je obrovský množství klubů, takže si jen stačí vybrat, co každýmu sedí nejlíp. Většina klubů je open air, ale nechybí ani uzavřený gay klub se střechou, vedle kterého je hned strip klub. Je tu i řada barů, obrovský množství míst, kam se dá zašít, ale i tak se o žádném soukromí mluvit nedá. Ale neboj, co se stane na Szigetu, zůstane na Szigetu, jelikož nikdo nějaké sexuální hrátky na ostrově neřeší.

7) Párty v sedm a kisscam

Každý den se v sedm hodin večer koná před hlavním pódiem specialní párty. Konfetová párty, vlajková party nebo colour párty ve stylu Holi Open Air, na kterou se všichni těší nejvíc. Při čekání před hlavním pódiem na největší hvězdy dne se krátí čas taky díky kisscam. Jestli nevíš, o co jde, tak kamera projíždí davem, a ty se tak můžeš začít líbat před desítkami tisíc lidí. A věř mi, je to p*del.

8) Equality for everyone

Na to, že se celý festival koná v hlavním maďarském městě Budapešti, tak je neuvěřitelně open minded. Ve státě, kde zrovna nepanuje velká láska k LGBT skupinám, se na festivalu naopak klade velký důraz na rovnost. Na ostrově tak je gay klub, jsou tu různé přednášky, videoprojekce a svoje stánky tu mají i různé neziskovky.

9) Pomoc uprchlíkům

Záleží, jak se na danou problematiku uprchlíků koukáte, ale pořadatelé zvolili cestu pomoci, a tak každý stan, který po festivalu v kempu zůstane bude darován rodinám utíkajícími před válkou. Oproti řečím kapely Ortel nebo Olivie Žižkové je to rozhodně příjemněší přístup.

10) Main Stage

Hlavní pódium bylo letos symbolicky pojmenované po jednom z organizátorů “Dan Panaitasceau”. O koho jde? O člověka, který na festivalu pracoval řadu let, ale letos se bohužel stal objetí autonehody. Pořadatelé to ale nepřešli jen letmou připomínkou, ale symbolicky po něm pojmenovali právě hlavní pódiu, a tím jsem si tenhle festival ještě více oblíbil.

Tak co, pojedeš příští rok na Sziget?

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit