Po dlouhých třech letech se do továrny vracejí polští new-waveři Kamp!, kteří loni na podzim vydali druhou desku “Orneta”, z níž tahají jeden hit za druhým, a koncertně jsou ve výtečné formě. Dvoják si tentokrát střihnou se stále agilnějšími, byť o něco snivějšími česko-norskými Fiordmoss v čele s Petrou Hermanovou, kteří svůj debut již nějakou dobu chystají – čekání na něj nicméně zkrátí letní singl.

Asi nikdo, komu se v poslední době poštěstilo sehnat lístky na koncert polského tria Kamp!, by nehádal, že tahle partička už příští rok oslaví celou dekádu svého působení na koncertních pódiích. Kamarádi z polské Lodže se dali dohromady v roce 2007, občasné koncerty a plnění MySpace ale ambicióznímu projektu brzy přestalo stačit. V roce 2009 proto zakládají vlastní label Brennessel, kde v rychlém sledu vycházejí EP Thales One, Breaking A Ghost´s Heart a Heats. Synth-popový projekt křísící úspěšně osmdesátkové disco neušel pozornosti velkých labelů a v roce 2011 vychází u Discotexas singl Cairo, který Kamp! otevřel cestu na mezinárodní hudební scénu. Pak už to šlo ráz na ráz.

Dlouhohrající eponymní debut, které vychází o pouhý rok později na mateřském labelu, už totiž Kamp! vydávají jako uznávané celebrity, o nichž píše Pitchfork a které sjíždějí prestižní festivalové štace jako SXSW, Primavera nebo Exit. Dotaženému new wave se synth-popovým základem a prvky chytlavého disco retra propadli před třemi roky také návštěvníci smíchovské fabriky. Od té doby se Kamp! kromě rodného Polska podařilo rozhýbat větší část Evropy a po dlouhých třech letech s materiálem z temněji laděné novinky Orneta (2015) zase konečně zalomcují také nedočkavou MeetFactory.

Toto prostředí dobře znají také česko-norští Fiordmoss, kteří tu před rokem předskakovali islandské divě Sóley a frenetický potlesk za každou odehranou skladbou byl jednoznačným důkazem jejich rostoucí popularity. Kapela, jejíž jádro tvoří spolužáci z brněnské FAVU Petra Hermanová a Roman Přikryl, vznikla v roce 2008 a od samého počátku nepřestává udivovat nevšedně invenční fúzí akustické produkce s temnou elektronikou čerpající ze skandinávské estetiky. To vše pak s důrazem, který bývalí studenti videoartu a malby věnují vizuální stránce jejich tvorby, skládá dohromady obrázek jedné z nejzajímavějších českých kapel současnosti.

O Fiordmoss se začalo hodně nahlas mluvit hned po vydání jejich debutového EP Gliesse (2010), které si zdarma z jejich stránek stáhli tisíce fandů po celém světě. Následné koncertování a účast Petry Hermanové na prestižní Red Bull Music Academy v Madridu posunuly kapelu hudebně i personálně (dvojici doplnil kytarista Jan Boroš)  o pořádný kus dopředu, což se projevilo i na pětipísňové dvojce Ink Bitten, která vyšla v roce 2012 nejen digitálně, ale bohatší o remixy (Tvyks, Thomalla, Floex a další) také na vinylu.

Poté, co si odnesli ocenění za Objev roku z prvního ročníku hudebních cen Vinyla, se Fiordmoss přesunuli do Berlína, kde se za nimi na nějaký čas zavřela voda. Kapela ale nezahálela, její řady doplnil norský bubeník Jon-Eirik Boska a v roce 2013 vypouští jako předznamenání nového alba singl Siberia. Po dalších třech letech zahalených tajemstvím přichází na začátku letošního roku kapela s písní Madstone vydanou na norském labelu Diamond Club, k níž vznikl i uhrančivý videoklip.

Jedinečný dvoják v podání polských Kamp! a česko-norského projektu Fiordmoss si můžete užít od 20:30 ve čtvrtek 9. června ve smíchovské MeetFactory.

Více informací na soundcloud.com/kampmusik nebo www.fiordmoss.czVstupenky jsou k dostání za 240 Kč na www.meetfactory.cz, s případnými poplatky dále na Ticketpro, Ticketportal a GoOut.cz, na místě budou poté za 290 Kč.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit