Dříve bylo první volbou při výrobě skleníku pochopitelně sklo. To už ale dávno neplatí. Výrobci od tohoto klasického materiálu pomalu ustupují a nahrazují ho mnohem odolnějším polykarbonátem. 

  • Polykarbonát je plast, který nachází své uplatnění při výrobě domácího nádobí, displejů, elektronických přístrojů a dalších potřeb pro každý den. 
  • Proč by tedy nemohl být použit i na skleník? 
  • K Vašim rostlinám bude dokonce polykarbonátový skleník daleko přívětivější. 

Propustnost světla je srovnatelná se sklem, ale výhodou je to, že nedovolí průniku škodlivého UV záření. Mnohem lépe také odolá různým povětrnostním vlivům. Pokud přijde bouře s krupobitím, máte větší šanci, že bude Vaše malá zahrádka uchráněna. 

  • Desky na výrobu skleníků jsou konstruovány jako dvojitý komůrkový systém. 
  • Tyto dutinové desky jsou oddělené svislými přepážkami. 
  • Vzduchové komory významně eliminují tepelné ztráty. 

Laicky řečeno – polykarbonát prochladne o třicet procent pomaleji nežli sklo. Zastínění se ale v případě polykarbonátu musí řešit jiným způsobem. Zatímco u skleněných skleníků se použil barevný nátěr, u polykarbonátu je nutné zastínění zelenou stínící tkaninou. 

  • Velkou výhodou je také lehkost a ohebnost, což dovoluje nejen snadnější manipulaci při stavbě, ale také to přináší nové možnosti při konstrukčním řešení. 

Kde polykarbonátový skleník postavit? 

Odborníci nedoporučují stavět polykarbonátové zahradní skleníky na zcela otevřené prostranství. Odolnost skleníku zvýšíte totiž tím, že ho vybudujete na místě, které je kryté před nárazovým větrem. 

Při provozu tohoto malého zahrádkářského zázraku se neobejdete bez příslušenství pro skleníky, které můžete najít v e-shopu agoflex.

  • Pro větší komfort rostlin i pro Vaše pohodlí je vhodné instalovat do horní části automatický otvírač oken. 
  • Funguje na bázi roztažnosti oleje a je celkem spolehlivý. 
  • Přesto je vhodné mít uvnitř teploměr pro stálou kontrolu teploty. 

O úsporu místa uvnitř skleníku se postarají poličky a regály, které jsou koncipovány přímo do těchto prostor.  

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit