Rodinná alba mají svoje kouzla. Prohlížení momentek a trapných fotek z dětství vyvolaných na lesklém papíru. Možná o to větší kouzlo mají v dnešní době, kdy se už nefotí na film, na fotografie se díváme v našich laptopech a rodinná alba se transformují ve složky na disku. Ale doba se vrací zpátky a s nimi se vrací i legendární Polaroid fotoaparáty.

zdroj: blog.the-impossible-project.com
zdroj: blog.the-impossible-project.com

Polaroid v roce 1948 jako první vyvinul fotoaparáty, které vám instantně vytiskly fotografii a vy jste ji tak mohli ihned po jejím pořízení prohlédnout a nemuseli jste čekat, než se vyvolá v temné komoře. I když v současné době Polaroid útočí na trh s novými moderními produkty, jako jsou akční kamery, klasické fotoaparáty jsou stále oblíbené. Na webu Analogue si můžete vybrat od těch levnějších, jako je Polaroid Landcamera 1000, až po ty drahé, jako je například Polaroid SX-70 LandCamera Alpha 1.

fotografie vyfocená Polaroidem SX-70 Landcamera Alpha 1(zdroj: http://o-dub.com)
fotografie vyfocená Polaroidem SX-70 Landcamera Alpha 1(zdroj: o-dub.com)

Pro ty, co mají rádi tento specifický retro vzhled fotek, ale chtějí ho mít zabalený v moderním obalu, je tu alternativa od společnosti FujiFilm, která přišla na trh s fotoaparáty Instax a které se staly rychle oblíbenými. Nejoblíbenějším je bezkonkurenčně FujiFilm Instax mini 8, který najdete v sedmi různých barvách. Fotografie, které vám z Instaxu vyjedou, jsou o velikosti kreditní karty a stanou se tak vzpomínkou, kterou můžete nosit všude s sebou.  Jestli vám nevadí si trochu připlatit, tak se určitě vyplatí pořídit si Fujifilm Instax mini 90 Neo Classic, který je obohacen o takové věci, jako je dvojitá expozice, blesk, režim Bulb a makro. Ideální pro vaše kreativní experimenty.

zdroj: www.jomagazin.cz
zdroj: www.jomagazin.cz

Jestli vás tyto fotoaparáty zaujaly, ale stále váháte, jestli se vám tato investice vyplatí a nemáte radši zůstat u svého digitálu, kde si můžete nepovedenou fotku vymazat, popřípadě ji později protáhnout Photoshopem, nebo si ho chcete prostě jenom vyzkoušet, tak nezoufejte a zajděte do půjčovny polaroidů na Malou Stranu do Vlašské ulice. Tam vám za 50 korun za den půjčí třeba zmíněný Polaroid SX-70 Landcamera i FujiFilm Instax 8. Pokud si budete chtít nafotit celý víkend, tak bude váš za zvýhodněných 100 korun. Film si samozřejmě musíte koupit vlastní, ale můžete si ho pořídit přímo tam.
Co určitě stojí za zmínku, je fakt, že pokud si během výpujční doby Váš polaroid zamilujete (což určitě připadá v úvahu) a rozhodnete se jej následně zakoupit, původní cena půjčovného Vám bude při nákupu z celkové ceny odečtena.

zdroj: http://instax.com
zdroj: http://instax.com

Jak jste na tom vy? Preferujete digitály a složky v počítači nebo vám taky chybí to kouzlo prohlížení starých fotek, na které si můžete sáhnout, a které vám nesmaže Trojský kůň?

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit