Dívka s tetováním na zádech je velmi osobní a také velmi čistou a čtivou zpovědí mladé komičky, která se rozhodla sdílet ve svých krátkých esejích, fejetonech a zamyšleních úplně všechno. Osobní vyprávění mnohdy připomínající deníkové záznamy nebo povídání s kamarádkou u kávy působí velmi přirozeně a lidsky, snad každý čtenář si v něm najde něco, co jej nejen pobaví, ale také přivede k zamyšlení a vzpomínání, jak to vlastně měl nebo má on sám. Některé kousky vás chytí za srdce, jiné vás rozesmějí a naprosto „odbourají“.

Název: Dívka s tetováním na zádech 

Autor: Amy Schumer

Překlad: Dana Konvičková

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2017

Počet stran: 351

Kniha přináší soubor vtipných i mrazivých historek ze života a nabízí přesně to, co byste očekávali na základě stand-up pořadů, které se vysílají i u nás. Schumerová s lehkostí a beze studu obnažuje svůj osobní život, který není cílem, nýbrž slouží k prezentaci autorčiných myšlenek, které, dle jejích slov, má i mnoho žen v jejím věku. Velmi přímý směr nasazuje otevřeně a bez okolků hned první kapitola. V té Schumerová vede dialog se svou vagínou a omlouvá se jí za někdy méně citlivé zacházení. O několik kapitol dál popisuje výhody singles život a přiznává, že neví, zda by chtěla mít děti.

Děsivá přiznání

Mnohé čtenáře zřejmě překvapí komiččino přiznáním, že je povahou introvertka, která dává před větší společností přednost malým skupinkám přátel nebo své sestře Kim. Jedním z poselství knihy, která odráží generaci mileniálů, zní „Love yourself!”. To však ještě neznamená, že člověk nemůže milovat někoho jiného. Schumerová se pak napříč celou knihou věnuje genderovým stereotypům a ženským právům. Současně se také zabývá tématem sexuálního napadení a přidává i svou vlastní zkušenost. Opomenuty nejsou ani vnucované normy krásy a photoshopování žen na obálkách časopisů.

Amy bez cenzury

Některé patetické části, které z kapitol dělají delší, než,  než by vyžadovala příhoda, se do knihy tematicky ani stylem vyprávění vůbec nehodí. Přesto autorka čtenáře v každé kapitole dostane nějakou ze svých sebeironických poznámek vztahujícím se často k její (nad)váze, úrovni a prezentaci vtipů. Kniha má podobnou dynamiku jako stand-up vystoupení.

Kniha je nejen pro ty, kdo Amy Schumer znají a chtějí ji poznat více, ale zalíbení najdou i ti z vás, kteří mají rádi sebeironické lehké čtení s občas vážným podtextem a mnoha trefnými postřehy.

foto: Jota

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit