Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo, kdybychom vlastnili jen minimum věcí? A jaký vliv by to mělo na náš život? Minimalismus je označován za druh životního stylu, který je v poslední době velice oblíbený. V tomto článku se vám pokusím nastínit, proč tomu tak je.
Minimalismus jako takový byl především umělecký směr minulého století, teď se o něm mluví nejvíce ve spojitosti dnešní konzumní společností. Odstraňováním a nehromaděním nepotřebných věcí zaujímáte opačný postoj. Má to být krok k nalezení svého vlastního já, k volnosti a kreativitě. Návrat ke kvalitě a udržitelnosti.
A proč vlastně?
Tuto otázku jsem si donedávna pokládala i já a odpověď na ni jsem dostala poté, co jsem se rozhodla radikálně protřídit svůj šatník. Dostavil se skvělý pocit volnosti. V minimalistické módě je hlavní myšlenkou ponechat si univerzální kousky, které se dají kombinovat se vším.
Dříve jsem hromadila oblečení s myšlenkou – čím víc, tím líp. Dnes už vím, že je to přesně naopak. Znáte ten pocit, když se máte o něčem rozhodnout, ale možností je tolik, že vlastně nevíte, co opravdu chcete? To platí právě v tomhle případě. A ve všech ostatních. Jsme tak zahlceni možnostmi, že bychom si občas přáli, aby na výběr nebylo. Když svůj šatník omezíte jen na věci, které skutečně nosíte, nejenže se vyvarujete nekonečnému rozhodování, ale zároveň ulevíte své peněžence, svým úložným prostorům i své hlavě.
A pokud jste se minimalismus rozhodli aplikovat v oblékání, proč ne i jinde? Rozhlédněte se po svém bytě/pokoji a jistě v něm najdete věci, které v něm být nemusí. Jak tyto věci definovat? Ty, které vám nepřínáší radost. Prostor, který obýváte, se stane mnohem příjemnějším, když se na každém jeho kousku nebude válet zbytečnost.
Výhody minimalismu
Více peněz
Spouta věcí spadá do kolonky “potřebuji”, ale kolik z nich se v ní udrží i poté, co se ujistíme, že to není jen převlečené “chci”? Nenechte se při nákupu zmást a dobře si promyslete, zda danou věc opravdu využijete a nejedná se pouze o impulzivní rozhodnutí. Vyvarujete se tak následujícímu zklamání a peníze, které díky tomu ušetříte, můžete vložit do nečeho potřebnějšího.
Rychlejší úklid
Očividný fakt, který vám ušetří čas i nervy. Pokud mám méně věcí, méně uklízím, peru, rovnám. Zbývá mi tedy více času na to, co skutečně chci dělat. Zkuste kromě dekorací ve svém okolí ponechat co nejméně věcí. Díky tomu se budete i například lépe soustředit na práci či studium.
Cestování na lehko
Každý určitě aspoň jednou zakusil dilema, co si s sebou zabalit na nějaký výlet či dovolenou. Balení bude o poznání rychlejší, pokud mám místo třiceti triček deset, místo pěti různých slunečních brýlí jedny a tak dále.
Jakmile si uvědomíte, že všechno, co potřebujete na týden života mimo domov, se vejde do batohu, získáte svobodu pohybu.
Štěstí vám přinesou maličkosti
Jakmile se přestaneme obklopovat zbytečnými věcmi, začneme se soustředit na ty důležité. Pokud si každý týden nekoupím nové oblečení a každý rok nový telefon, začnu si užívat i ty nejprostější věci, jako je třeba dobrá káva po ránu nebo příjemně strávený čas s přáteli. Hromadění věcí často odvádí naši pozornost od malých radostí, kterých když si začneme znovu všímat, nic neztratíme, ale naopak získáme.
Staré věci poslouží jiným
Účelem minimalismu není bezhlavé vyhazovaní věcí. Pokud se rozhodnete, že by váš šatník/pokoj/byt potřeboval řádnou čistku, rozhodně neprospěje nikomu, když skončí v odpadkovém koši. Vyřazené oblečení, nábytek, staré hry, knihy – jednoduše věci, které by ještě mohly udělat radost někomu dalšímu, nabídněte na internetu. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud se nehoníte za penězi a věci nabídnete za levno, občas i třeba jen za odvoz, svého majitele si určitě najdou. Další možností je charita, kde vždy uvítají někoho, kdo se rozhodne pomoci darováním oblečení, hraček apod.
Menší ekologická stopa
Za minimalistický přístup k životu nám poděkuje také životní prostředí. Díky snížené produkci se snižuje i naše ekologická stopa a otevírají se nám nové obzory. Přispět můžeme například tak, že se naučíme nakupovat potraviny střídmě, abychom se vyvarovali následnému vyhazování, třídit odpadky apod.