Ohňostroje, petardy, dělobuchy a také barevné dýmovnice nebo prskavky – to vše spadá pod jedno velké označení “zábavní pyrotechnika“. V současné době máme ohňostroje a další zábavnou pyrotechniku spjatou s oslavami příchodu nového roku, ale v Číně, kde se zábavní pyrotechnika zrodila, byla původně používána ke zcela jiným účelům. Věděli jste, že jejím hlavním úkolem bylo zahánět zlé duchy?

Ohňostroje se poprvé objevily před tisíci lety v Číně

Jak již bylo nastíněno, kořeny zábavní pyrotechniky sahají až do daleké Číny. Právě zde ohňostroje vznikly. Bylo to v době před tisícovkami let. Tehdy však nesloužily k oslavám příchodu nového roku, ale, jak již také bylo zmíněno, měly zahánět zlé duchy. Podle pověr totiž zlí duchové putovali během temných zimních nocí. A zahnat se nedali jinak než s pomocí hluku. Jelikož ale praskání biče a řinčení řetězu bylo pro mnohé nedostačující, raději se pustili do odpalování ohňostrojů, které vydávají více hluku než zmiňované řetězy a biče dohromady.

Ohňostroje v Evropě

Víte, jak se ohňostroje dostaly do Evropy? Za tímto počinem stojí cestovatel Marco Polo, který ohňostroje přivezl právě z Číny. Je však pravdou, že z počátku se to příliš neuchytilo. Trvalo dlouhých stovky let, než se ohňostroje staly součástí silvestrovských oslav a oslav příchodu nového roku. A dalších několik stovek let trvalo to, než se petardy, dělobuchy nebo dýmovnice staly součástí svateb, narozeninových oslav nebo partnerského focení.

Dnes jsou ohňostroje už tradicí

Jak již bylo zmíněno, ohňostroje nebyly vždy součástí novoročních oslav. Původně k tomuto účelu ani nebyly nikdy zřízeny. S postupem let se však stala z ohňostrojů tradice, která podle všeho jen tak rychle neodezní. Dokonce za svítící nebe na nový rok mnozí lidé bojují. Když se v některém městě nemá ohňostroj konat, lidé to berou do svých rukou a realizují ho sami. Tak moc pro ně tato tradice dnes znamená.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit