Po Praze je spousty interaktivních muzeí. Pokud jde ale o ty s uměním, není tomu tak. Většinou v nich musíme stát hezky daleko od obrazu, a i tak nás ochranka zasypává nevrlými pohledy (co teprve když se rozhodneme si něco vyfotit). Rudolfinum se ale rozhodlo zbořit tenhle stereotyp a rozjelo projekt ARTPARK.

Je to cesta skrze uměním minulosti, ale i tím dnešním, s trochou zábavy k tomu. A i když vás tohle téma třeba nezajímá, nebo se raději výstavami jen procházíte, nezoufejte, tohle vás totiž bude určitě bavit. Navíc je to celé zdarma!

První bloky s tématy naleznete už v hlavní aule. Tahle část je ale spíš o přiučení se něčemu novému. Většina zábavy je totiž pro vás schovaná pár místností od šaten. Kromě hezky pomalovaného interiéru a dalších informací vás asi jako první zaujme boxovací pytel, na kterém je připevněna obří tužka. Tak se nebojte a bouchněte si, kopněte si, nebo do něj třeba vražte celým tělem, můžete opravdu cokoliv.

Další místnost, která je o něco větší, je také hlavně o to víc zajímavější. Celou jednu stěnu pokrývá obrovská tabule, na kterou můžete malovat. Křídy jsou samozřejmě k dispozici, tabule je ale většinou celá pomalovaná, takže pokud si chcete něco namalovat, dost pravděpodobně budete muset překrýt dílo někoho, kdo zde byl před vámi. Také tu jsou dřevěné kostky, které spíše ocení menší děti. Kreativitě se ale opět meze nekladou. Někde tam je schovaný i nákupník košík, tak si můžete trochu zařádit i s ním (dávejte si ale raději pozor, ať vás nikdo nechytí). A protože jsme v 21. století jsou tu i nějaké elektronické vymoženosti, jako například to, že si můžete své video z mobilu promítnout do televize, a nebo tablety na kreslení, které se dají propojit s vaším chytrým telefonem.

Pokud vás ale i tak ARTPARK nezaujal, můžete o patro výše navštívit výstavu německého umělce Eberharda Havekosta s názvem LOGIK, která bude v Rudolfinu až do července. Havekost se soustředí na všední věci a dává jim nevšední ráz. Přesto si ale myslím, že ARTPARK za tu zkoušku stojí.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit