Tyler, The Creator je jedním z nejvýraznějších umělců světové hudební scény a pokud ne jedním z nejvýraznějších, tak rozhodně jedním z nejkreativnějších. Tyler již nějakou dobu spolupracuje se značkou Converse a společně již představili několik opravdu unikátních siluet tenisek. Nedávno světlo světa spatřila nejnovější silueta – GIANNO. A já měl možnost ji vidět jako jeden z prvních, a to přímo v Los Angeles.

Tyler, The Creator bezesporu patří k jedněm z nejprogresivnějších a nejkreativnějších hudebníků světové hudební scény, navíc minulý rok zažil nejeden úspěch. Jeho páté studiové album IGOR, které osobně považuji za vůbec nejlepší hip-hopové album minulého roku, tak bylo kladně přijato hudebními kritiky a nominováno na cenu Grammy. Americký magazín GQ ho ocenil titulem “Man Of The Year” a Wall Street Journal zase cenou za nejvíce inovativního hudebníka. Tyler je také jednou z nejvýraznějších tváří momentálně spolupracujících se značkou Converse.

V roce 2017 začal s reinterpretací siluet Converse One Star, a tak se na trhu objevila první společná spolupráce Converse a Tylerovu brandu Golf le Fleur*. Ta si prošla různými úpravami jak v Converse One Star, tak i v Chuck Taylor liniích. Nejnovější silueta nesoucí název GIANNO OX ale přináší něco úplně nového a pro mnohé překvapujícího. Každopádně můj vlastní příběh s GIANNO OX se začal psát v listopadu minulého roku, a to přímo v americkém Los Angeles.

Člověk za svůj život zažije pár okamžiků, kdy si říká, jestli se mu to všechno vlastně jenom nezdá. Já takový okamžik zažil jednoho říjnového rána, kdy mi na Instagramu přistála zpráva od Converse, jestli bych v rámci skupiny Converse_X_, která se snaží podporovat a spojovat mladé umělce po celém světě, neměl zájem letět na týden do Los Angeles. Okamžitě jsem odepsal, že jasně, aniž bych věděl, co a proč se vlastně bude dít. Buďme upřímní – kdo by nechtěl letět do Los Angeles.

Až teprve po příjezdu do pobočky Converse v L.A. jsme se společně s dalšími kreativci dozvěděli, o co celý týden vlastně půjde. Důvodem toho, proč jsme se všichni v listopadu vydali na západní pobřeží, byl Tyler, The Creator a jeho nová silueta GIANNO navržená společně s Converse.

Sedět na druhé straně světa a vidět jako jeden z prvních nové tenisky od svého nejoblíbenějšího interpreta je něco, co se strašně těžko popisuje, o to víc, když se jedná o tak zcela jinou siluetu, jakou GIANNO bezesporu jsou. Jediné, co si pamatuji, je hlasitý křik a potlesk, když plachta sjela z bot a my je mohli poprvé vidět v celé své kráse.

“Tyler jednou přišel k nám do kanceláře v Bostonu a začal chrlit jeden nápad za druhým. Já tam jen tak stál a prostě ho poslouchal,” říká šéf designér Converse Matt Sleep.

Gianno je od základu jiná než jakékoli siluety v archivech Converse, je navržena od úplného základu společně s Tylerem, který měl při tvorbě hlavní slovo. Výroba trvala necelých osm měsíců a sám Tyler mnohokrát ocenil, jakou volnost mu při tvorbě Converse dalo. Hlavní designér Converse Matt Sleep oproti tomu zase několikrát vyzdvihl, jak skvělé je pracovat s někým tak kreativním, jako je Tyler, the Creator.

“bota je hlavně kombinací stylu a funkce”

Inspirací jsou siluety devadesátých let, zejména basketbalových bot, Tylerova láska k BMX i jeho oblíbené treky v přírodě. Gianno skvěle mixuje Converse sportovní dědictví s Tylerovou tvůrčí osobností a kreativitou. Dle slov designérky Amy Rauner je bota hlavně kombinací stylu a funkce.

A jelikož mi Tyler jeden pár bot tenisek věnoval, a já je tak mohl vyzkoušet rovnou na festivalu Camp Flog Gnaw, troufám si říct, že pokud záměrem bylo vytvořit stylovou outdoorovou botu, tak GIANNO jsou trefou do černého.

A proč se silueta vlastně jmenuje GIANNO? Tyler byl prý v době výroby na návštěvě v Itálii a do Itálie se zamiloval tak, že chtěl mít prostě boty, co ponesou znak Itálie. Typický Tyler…

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit