Dnes jsou to tři roky od smrti jedné z největších novodobých rockových legend, Chestera Benningtona. Nevím, jestli je vůbec třeba představovat, ale pro jistotu. Chester byl zpěvák kapely Linkin Park, jedné z nejslavnějších rockových kapel 21. století. Určitě si vzpomenete minimálně na hit Numb, který se dokonce točil v Praze. Sebevraždu spáchal 20. července 2017 ve svém domě v Kalifornii a hudební svět tak přišel o osobnost s velkým o. 

Pamatuji si, že jsem byla akorát u babičky, když se ke mně ta smutná zpráva dostala a já pak probrečela celé odpoledne. Linkini byli kapela mého dětství a dodnes je to jedna z mých nejmilejších kapel. Naživo jsem je viděla s rodinkou v Krakově a byl to úžasný zážitek. V té době jsem neměla tušení, že jen o měsíc později se muž z plakátu v mém dětském pokoji oběsí. Na jeho vzpomínku výročí úmrtí jsem vybrala 5 zlomových okamžiků/zajímavostí o Linkinech.  

Hybrid Theory aneb jak to všechno začalo

Nemůžu nezmínit jejich první a nejlepší album, které je proslavilo. První studiovka vyšla v říjnu v roce 2000 a zlomová je z několika důvodů. Původně se totiž takto měla jmenovat celá kapela, změnu na Linkin Park provedli díky Chesterovi, kterého Mike Shinoda do kapely přibral až v roce 1999, tři roky po založení předchozích projektů členů. Ten jezdil každé ráno přes Lincoln park v Santa Monice, který se mu tak zalíbil, že podle něj pojmenovali i kapelu. Změnu na Linkin museli provést, aby měli volnou internetovou doménu. A zlomová je samozřejmě i tím, že se nestává moc často, aby hned první album mělo takový úspěch. Prodalo se přes 27 milionů nosičů a v roce 2001 vyhráli nejprodávanější album roku. 

Dvě slova. Mike Shinoda

Přijde mi, že většinou si z kapel pamatujete zpěváka (pokud vůbec) a tím to hasne. V případě Linkinů mi však přijde toho jméno velmi důležité a neměli bychom na něj zapomínat. Mike Shinoda kapelu založil se dvěma kamarády na střední a původně se jejich projekt jmenoval Xero. Kromě občasných hlavních vokálů byl také raperem kapely a také jejím producentem v pozdějších letech. Na desce Recharged se podílel na několika remixech díky zkušenostem, které získal od Aviciiho. Také je to právě on, kdo navrhoval většinu obalů alb. A v neposlední řadě vydal vlastní album Post traumatic, které je jeho osobní zpovědí, jak se vypořádával se smrtí svého kamaráda Chestera. 

Numb a natáčení v Praze

Nejen, že Numb je jedna z jejich nejpopulárnějších písní, ale dokonce i její videoklip je považován za velmi zdařilý. A natočen nebyl nikde jinde než v Praze, která kameramana nadchla. Do Prahy se ale na natáčení klipu kapela nepodívala, kvůli bolestem zad, kterými Chester v tu dobu trpěl. Původně se mělo natáčení scén, kde kapela hraje, konat v Katedrále sv. Víta, ve skutečnosti se odehrálo v losangelské katedrále, kterou kameraman dlouho hledal, aby se té pražské alespoň trochu podobala. Zbytek scén je ale z hlavního města. A to i škola ve videu, která je doopravdy Gymnázium Jana Keplera. A o dva roky později zde natočili ještě jeden klip, k písni From the Inside. 

Album One More Light

Dodnes jsou dvě skupiny lidí, té první se poslední album Linkin Park líbí, ta druhá ho krutě odsoudila. Také se vedou spekulace, že tvrdá kritika alba byla jednou z příčin Chesterovy sebevraždy. Musicserver i jiní recenzenti hodnotili album jako nejhorší z jejich diskografie, nudný pop, který není ničím výjimečný. Ani já jsem na začátku nebyla tak odvařená, ale po pár posleších a přečtení textů jsem si album oblíbila. Samozřejmě nepatřilo k nejlepším z jejich práce, ale nikdy mi nepřišlo, že by si zasloužilo takovou sodu. A se zpěvákovou smrtí získávají texty úplně jiný rozměr. 

Linkin Park and Friends: Celebrate Life in Honor of Chester Bennington

Koncert, který se odehrál 27. října 2017 se konal jako uctění památky mrtvého zpěváka. V kalifornském amfiteátru Hollywood Bowl se sešlo přes 17 a půl tisíc diváků a hity Linkin Park zahrálo spoustu známých interpretů včetně Blink – 182, Korn, Avenged Sevenfold, Sum 41, Bring me the horizon, A Day to Remember, Zedd, Bebe Rexha nebo Machine Gun Kelly. Celý tříhodinový koncert je k vidění na youtube a obsahuje pár velmi dojemných momentů, jako je proslov manželky Chestera, společné vystoupení hostů s písní Bleed it out nebo světýlka skoro dvou desítek tisíc lidí, kteří rozsvítili své telefon na One more light. 

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit