Sedmý ročník Signal Festivalu, který mezi 10. a 13. říjnem rozsvítil pražské ulice a budovy, skončil. Téměř 2 desítky instalací představily světelné umění na třech trasách vedoucích Malou Stranou, Starým Městem a Karlínem.

Festival byl zahájen ve čtvrtek v 19 hodin světelnou projekcí od audiovizuálního umělce Jakuba Peška na Smetanově nábřeží. Mezi nejvýraznější jména letošního ročníku patřila tajemná instalace architektky Evy Jiřičné ve Vojanových sadech, oblíbený 3D videomapping mohli návštěvníci zhlédnout na fasádě Tyršova domu, na kostele na Karlínském náměstí, na budově základní školy na Lyčkově náměstí, v kostele U Salvátora bylo k vidění jedinečné propojení hudby a světelného umění od čtveřice mladých umělců, kteří pod střechou kostela vytvořili bouřkový mrak a přenesli návštěvníky festivalu mimo realitu pražských ulic. Galerijní zóna festivalu letos zahrnovala České muzeum hudby, kde se představil istanbulský umělec Memo Akten, Zrcadlovou kapli Klementina s instalací italského studia fuse* nebo Galerii Kooperativy, která se pomocí laserů a hudby proměnila pod vedením ruského studia Dreamlaser. Další součástí Galerijní zóny byl barokní areál Invalidovna, Ministerstvo dopravy a Vojanovy sady.

Výročí třicet let od sametové revoluce se odrazilo i v celkovém pojetí festivalu. “Vnímáme to nejen jako příležitost k ohlédnutí do historie, ale i pohled do budoucnosti a prostor pro změnu. Samotný Signal Festival od svého počátku prošel také revolucí. Naším cílem už není jen samotná prezentace instalací, ale hlavně silný umělecký zážitek a představení a podpora současných umělců a společenských témat. Díky festivalu už vzniklo přes 70 nových uměleckých děl, na které vynaložil 45 milionů korun,” komentoval ještě před začátkem festivalu letošní téma ředitel Martin Pošta.

V rámci revoluce bylo součástí celkové ekologické proměny Signal Festivalu spojení sil s odborníky z ekologického projektu Sázíme stromy, který se zabývá obnovou zeleně v krajině, s cílem zanechat stálou a udržitelnou stopu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit