Vlastníme svůj život nebo on vlastní nás? Právě to je hlavní motiv dokumentu Tomáše Krupy Dobrá smrt. Jde o skutečný příběh 72leté Janette. Angličanky, trpící svalovou dystrofií, která se chystá ukončit svůj život důstojně. Rozhodne se proto pro lékařem asistovanou sebevraždu. Snímek vstupuje do české distribuce 17. října 2019. Doposud slavil úspěchy zejména v zahraničí, na domácím poli zabodoval na letošním festivalu Jeden svět, kde zvítězil v kategorii Česká soutěž.

Musela se dívat, jak její matka umírá na tehdy ještě neznámou svalovou dystrofii. I tělo dvaasedmdesátileté Janette ochabuje, tatáž nemoc rychle postupuje i u ní. Rozhodne se, že na rozdíl od matky ze světa odejde důstojně. Ovšem Velká Británie jí legální možnost „dobré smrti“ nenabízí. Pro asistovanou sebevraždu si musí dojet do Švýcarska. S vnitřním klidem organizuje svůj odchod, zatímco její blízcí prožívají emocionální bouři – především syn, který rovněž trpí dystrofií. Vztahové drama se stupňuje s blížící se smrtí. Snímek s výrazně sugestivní kamerou využívá postupy hraného filmu a do skutečného Janettina příběhu poutavě vplétá charaktery a životní příběhy jejich nejbližších.

“Když jsem se Janette zeptal, proč souhlasila s natáčením, odpověděla, že pokud to pomůže třeba jen jedinému člověku, který má podobné problémy, bude to stačit a má to pro ni smysl. Až později se ukázalo, že její příběh je vlastně příběhem celé rodiny. A právě to nás posunulo k určité dualitě filmu. Snímek není jen o konečnosti, ale je i o životě. Ve světě vzniklo už několik filmů věnujících se eutanázii, myslím si ale, že díky Janette je právě ten náš něčím výjimečný,” popisuje film režisér Tomáš Krupa.

V rámci projekcí bude dokumentu Dobrá smrt předcházet krátký, mnohokrát oceněný film Spolu sami režisérky Diany Cam Van Nguyen. Předfilm přispívá k tématu vyrovnání se se smrtí s důrazem zejména na mládež. V listopadu se ve větších českých městech budou konat projekce dokumentu doplněné o debaty na téma eutanazie a paliativní péče ve spolupráci s projektem KineDok.

Asistovaná sebevražda je v současnosti legální podle údajů Světového sdružení společností práva na smrt (WFRtDS) ve Švýcarsku, Belgii, Nizozemsku, Lucembursku, Kanadě a v šesti státech USA (Washingtonu, Oregonu, Coloradu, Vermontu, Montaně a Kalifornii). Ve Švýcarsku je asistovaná sebevražda legální již od roku 1942. V ČR debata o eutanázii opět ožívá a dle dostupných informací v tuto chvíli vzniká ve Sněmovně návrh zákona na její legalizaci.

Snímek vznikal v česko-slovensko-francouzsko-německo-rakouské koprodukci Hailstone, RTVS, ARTE G.E.I.E., České televize, MasterFilm a Golden Girls Film. Vzniknul za finanční podpory Audiovizuálneho fondu a Státního fondu kinematografie. V českých kinech ho uvede distributor Falcon.

zdroj: TZ

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit