To, že je Skepta jedním z nejúspěšnějších britských rapperů historie a světově významným průkopníkem žánru grime, ví snad každý pravý fanoušek rapu. Za jedním z nejúspěšnějších UK MCs historie se však skrývá mnoho zajímavých faktů, které z jeho striktní tvorby nelze jen tak pouhým sluchem či okem vyčíst. Desítku těch nejlepších zajímavostí o intepretovi, který již 25. října vystoupí v pražském Foru Karlín, jsem proto shrnul v následujícím článku.

#1 VZTAH K RODINĚ

“Ever since mum said ‘Son you are a king’ I feel like Floyd when I’m stepping into the ring.” – Oluegba REMIX

Skepta, vlastním jménem Joseph Junior Adenuga, je prvorozeným synem rodiny, která imigrovala do Velké Británie z Nigérie. Hudební kořeny se v této rodině nezapřou, Skeptova sestra Julie je rozhlasovou DJkou v Apple Beats 1 show, jeden z bratrů Jason je producentem a druhý, nejznámější, Jamie je dlouholetým Skeptovým parťákem, jelikož po jeho boku účinkuje jako DJ a grime producer pod nicknamem JME. Joseph si vztahů s rodinou vždy vážil a považoval je v životě  za nesmírně důležité, jak například dokládá i mnoho lyrics, ve kterých své rodinné příslušníky zmiňuje. Když si Skepta v roce 2016 přicházel pro cenu Mercury za nejlepší album, přivedl s sebou na stage svoje rodiče a úspěch, který vedl k tomuto vítězství, přisuzoval právě jim. Třešničkou na dortu pak může být například fakt, že sám Skepta pomáhal v Nigérii se stavbou nového domku pro jeho otce a místního vesnického plácku pro děti.

#2 STATISTIKY A OCENĚNÍ

Úspěch autorů v dnešní době závisí především na jejich views, počtu streamování a také na umístění v žebříčcích. Skeptovo třetí studiové album Doin’ It Again se umístilo na 19. místě v žebříčku UK Album Chart a čtvrtá studiovka Konnichiwa, patřící k jednomu z nejlepších autorových počinů dosáhla až na místo druhé. Zároveň mu toto album přineslo historický úspěch, díky vítězství v Mercury Music Prize, kdy se tento počin stal teprve druhým grimeovým dílem, který si odnesl tuto cenu, hned po legendárním Boy In Da Corner od Dizeeho Rascala z roku 2003. Pokud bude řeč o singlech, v TOP dvacítce se umístily skladby “Rescue Me” (2010) a “Can You Hear Me” (2012), ta dokonce obsadila třetí příčku napříč celou hudební scénou v UK. Track “Shutdown” z historicky úspěšného alba Konnichiwa již bodoval na plno, když v roce 2016 vyhrál cenu pro nejlepší skladbu v žebříčku MOBO Awards.

#3 £80 ZA KLIP KE SKLADBĚ “THAT’S NOT ME”

Skeptův klip k bangeru “That’s Not Me”, ve kterém účinkuje jeho bratr a DJ v jedné osobě JME, vyhrál v roce 2014 na předávání cen MOBO hlavní cenu za nejlepší klip. Ihned po předávání cen v krátkém interview autor prozradil, že celý klip ho stál méně než pár nových Air Maxů, tedy konkrétně £80. “Act like a wasteman? That’s not me.”

#4 VZTAH K POLITICE

“Every time we talk about them, we give them power” – Skepta

Na svém vrcholu by měl každý interpret efektivně využívat svoje postavení a uvědomovat si svoji velikost a sílu slova vůči svým fans. Skepta je přesně ten typ umělce. Mnohdy se totiž jeho texty opírají o politická témata a už vůbec se Tottenham boy nebojí říci svůj kritický názor veřejně v médiích v rámci rozhovorů, ať už se jedná o BBC, The Guardian či obdobné seriózní deníky. V roce 2017 se například Skepta ohradil společně s dalšími grime artists vůči politické kampani #Grime4Corbyn, které využíval Jeremy Corbyn ve své kampani pro získání voličů, například paradoxně ve spolupráci se Skeptovým bratrem JME. Na podobné vlně podpory politiků se nesl i AJ Tracey, Skepta se však vždy těmto skříženým zájmům snažil vyhnout a sám se pak ke vztahu mezi grime music a politikou vyjádřil následovně:

“You know why grime exists? Because of the pain that they’ve put us through. That makes me sick. Everyone was tellin’ everyone, all the youth to ‘vote for my man’ I’m not watchin’ them, I’m laughin’ at them, bruv.”

#5 WORLDWIDE STATUS

Pokud by se mělo v posledních letech mluvit o rapperovi, který pochází z UK a je světově uznávaným umělcem, bude řeč o Skeptovi. UK rap totiž byl vždy tak trochu oddělen od toho amerického a vyvíjel se vlastní cestou. Proto je víc než úctyhodné vidět někoho, kdo si našel cestu i mezi americkou smetánku. V roce 2015 se dokonce Skepta objevil po boku Kayneho Westa, na udělování cen Brits, kde Ye předvedl legendární ohnivé vystoupení k tracku “All Day”, kde se v davu 40 zamaskovaných mužů objevil právě tento UK interpret. Za zmíňku rozhodně stojí i pravděpodobně největší letní hit loňského roku (viz výše), který se objevil na Rockyho desce “Testing”. Na Skeptově seznamu najdeme mimo jiné i kolaborace se jmény, jako jsou: Diddy, Drake, Pharell Williams, A$AP Bari, Earl Sweatshirt a mnoho dalších.

#6 RANDĚNÍ SE SLAVNÝMI OSOBNOSTMI

Jelikož si Skepta dává velice záležet na tom, aby z jeho soukromého života neuniklo téměř nic na veřejnost, je tento autor proto častým terčem spekulací a mediálních teorií o tom, s kým zrovna randí. Mezi oběťmi těchto novinářských spekulací byla například i supermodelka Naomi Campbell, avšak nutno dát novinářům za pravdu, že tento románek jevil hodně kontroverzní známky. Vše odstartoval Skeptův komentář na adresu této krásky, kdy ji označil jako “favourite cover girl”, následovala žhavá kampaň pro GQ magazín, údajných pár schůzek, společná účast na after party NME Awards a světě div se, románek nabírá reálných rozměrů.

Mezi další údajné oběti Skeptova nezřízeného datingu patří také zpěvačka Adele, o které se Skepta v médiích zmínil tímto způsobem: “I love Adele. She’s another artist I watch, I watch how she moves.” Adele sama přidala polínka do krbu fotkou Skepty s komentářem “Tottenham Boy” a emoji srdíčka. Skepta všemu moc také nepomohl, kdy fotku okomentoval slovy “I love you”. No a co víc, aktuální dění napovídá tomu, že by snad dokonce všechny dřívější teorie mohly být pravdivé, jisté mediální zdroje totiž uvádí, že Adele údajně posunula svůj románek se Skeptou na novou úroveň po tom, co se rozvedla se svým manželem, a nyní jej dokonce měla představit svým věrným přátelům. Realita je nyní taková, že Skepta se stal v nedávné době otcem, narodila se mu dcera, s kým ji má, to je však záhadou.

#7 #UNDERDOGPSYCHOSIS NO.1

V roce 2014 nahrál na youtube Skepta více jak 25 minutové video, zvané #UnderdogPsychosis no.1, kde se v rámci svého psychického breakdownu rozpovídal o svém životě, tvorbě, kariéře a světových problémech celkově. Skepta se pak sám vyjádřil, že každý interpret si v kariéře projde minimálně jedním breakdownem, přičemž on sám v tomto období zvažoval, že s muzikou nadobro skoncuje. Pomoci dostat se z této propasti mu podle jeho slov pomohla, hádejte kdo, Adele.

#8 INSPIRATIVNÍ TEXTY

Velikost interpretů vždy tkví v jejich osobním přístupu k hudbě. Můžete dělat dobrou music, ale nebudete pro nikoho vzorem po lidské stránce, pokud neprojevíte svoji life knowledge. Skepta to umí a vždy uměl, možná i proto dosáhl vrcholu, jelikož vždy uměl do svých textů přenést serióznost a uměl moudře promlouvat k davům. Tady je pár ukázek:

  1. “You tryna show me your Fendi, I told you before, this sh*t don’t impress me/ I bet I make you respect me, When you see the mandem are selling out Wembley” – Shutdown
  2. “Cause when the casket closed, I’m like really what’s the use of these cars and clothes? if man don’t wanna switch up, I’ma go hard on my own” – Konnichiwa
  3. “Said I’ll be a big MC by end of school term and they thought I was joking/ Now I got 15 girls in my bed and each and every one of them’s roasting” – Same Shit Different Day

#9 SKEPTA A MÓDA

Možná by si člověk myslel, že král undergroundového UK Grime soundu nebude bůh ví jak dbát na módu a styl oblékání. Nicméně opak je pravdou. Skepta si totiž po čas kariéry vybudoval sympaticky originální styl oblékání, který mu dokonce vynesl řadu ocenění a světových kolaborací. Jednou z kolaborací byla například ta v roce 2015, kdy se Skepta stal světovým ambasadorem japonské značky Uniqlo, kterou například od roku 2018 obléká na svých zápasech také Roger Federer. V roce 2016 se tento autor dokonce dostal do TOP 10 nejlépe oblékaných mužů Velké Británie, který sestavil uznávaný tamní magazín Gentlemen’s Quarterly, který vychází hned ve 13 zemích světa. Konkrétní sedmé místo lze brát jako skvělou vizitku také například proto, že se Skepta objevil po boku módních ikon, jakými jsou Harry Styles, David Beckham (6. a 4. místo) nebo herec Benedict Cumberbatch (9. místo). I když je tento autor rodákem z Tottenhamu, svůj styl oblékání a jeho úspěch přisuzuje spíše Manchesterským ulicím:

“Manchester is straight greazy. You see a man in a black cap and black hoody tracksuit looking greazy, they’ve been on this thing for time.”

#10 PORNO KLIP KE SKLADBĚ “ALL OVER THE HOUSE”

Kontroverzí Skeppy nikdy nešetřil a pořádnou dávku upustil v roce 2011 při vydání klipu ke skladbě “All Over The House”. V něm se totiž kromě Skepty a Shortyho nachází také souložící pár, který si na párty užívá se vším všudy (s ochranou!) a k dokonalosti dokresluje už tak kontroverzní, tématicky shodně zaměřený, text. Jen pro info, v klipu účinkuje muž černé pleti a ne, není to Skepta. Klip byl samozřejmě stažen z YouTube, ale uncle google je velice nápomocným členem společnosti, který nemá sebemenší problém tento klip předhodit hned jako první odkaz při vyhledávání.

Jak bylo zmíněno už v úvodu, Skepta již 25. října 2019 vystoupí v Praze, kde mu bude předskakovat další hvězda jménem AJ Tracey. Vstupenky na původně již beznadějně vyprodanou show, která ale byla přesunuta z Roxy do Fora Karlín, jsou zatím stále v prodeji, tak to nepromarni!

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit