Chystáte se koupit novou televizi? Možná tak činíte právě z toho důvodu, že v současné době dochází k přechodu na DVB-T2, možná je důvod pořízení nové TV ale úplně jiný. Každopádně, pokud činíte takové rozhodnutí, zpravidla si stanovíte určitý cenový limit. Pro řadu lidí je u dnešních velkých plochých televizí určitou psychologickou hranicí částka 20 000 Kč. Chcete se do této částky vejít také vy? Pojďme se v našem článku podívat na to, jaké vlastně máte v této cenové kategorii možnosti.

Než přejdete k výběru konkrétního modelu

Ještě před tím, než se začnete zajímat o konkrétní modely televizí, existují zde určitá obecná kritéria, která je potřeba si rozhodnout ještě dopředu. Především je to volba vhodného rozměru TV, protože na základě toho teprve budete vybírat konkrétní modely.

Obecně platí, že se vše odvíjí od pozorovací vzdálenosti, ze které se budete na televizi běžně dívat. Podle toho pak vybíráme úhlopříčku. Pokud od toho ještě na chvíli odhlédneme, dá se ale říci, že mezi takový dnešní standard patří 55 palců, to však neznamená, že právě tento rozměr bude vhodný i pro vás.

Pokud kupujete televizi třeba jako druhou televizi do domácnosti, do kuchyně apod., můžete často sáhnout i po menších úhlopříčkách. Většina lidí dnes ale chce velkou televizi, a tady už je potřeba jít nad zmiňovaných 55 palců. Velmi populární jsou TV s úhlopříčkami 65 palců, které už představuji opravdu působivou plochu. Je vhodné po takové úhlopříčce sáhnout také tehdy, pokud už se vaše pozorovací vzdálenost od televizní obrazovky blíží ke 4 metrům. Pokud je pozorovací vzdálenost ještě větší, je vhodné sáhnout po úhlopříčkách 70 nebo 75 palců, které už zajistí hotové domácí kino.

S výběrem vám pomohou nezávislé recenze

Jakmile máte rozhodnuto o vhodné úhlopříčce, můžete pomalu přejít k výběru vhodného modelu TV. Dobrou zprávou je, že se nemusíte vším probírat sami, protože existují nezávislé recenzní weby, které podrobují testům také televize. Díky tomu si můžete vybrat takový model, který nejlépe splní vaše požadavky. Právě na základě parametrů a určitých zkušeností budete schopni vybrat ideální televizi pro své potřeby.

Na technologii obrazu záleží

Vybíráte-li televizi v ceně do 20 000 Kč, pravděpodobně nehledáte úplně špičkový kousek. Spíše hledáte střední cenovou kategorii, která má dobře vybalancované ty nejdůležitější parametry. V této cenové relaci je velmi důležité zvážit technologii obrazu, kterou u televize zvolíte. Aktuálně najdete na trhu technologie:

• OLED – nejvyšší cenová kategorie

• LCD (IPS a VA) – nižší a střední třída

To nejlepší v cenách do 20 000 Kč

Rovnou si můžeme říci, že pokud hledáte větší obrazovku, tak technologii OLED můžete vyřadit výběru, protože sice nabízí nejlepší obraz, ale také TV s touto obrazovkou stojí bezkonkurenčně nejvíce.

Hledáte-li ve střední a nižší střední třídě, můžete se dívat na LCD panely typu IPS nebo VA. Ačkoliv panely IPS jsou třeba velmi vhodné pro počítačové monitory, protože nabízejí velmi dobrý kontrast, barvy či hloubku ostrosti, tak pro TV nejsou úplně ideální. Je to zejména proto, že mají poměrně špatnou černou barvu, což poznáte ve tmavých scénách u filmů. Tady je rozhodně lepší vsadit na technologii VA, která má velmi slušné:

• Podání černé

• Kvalitní barvy

Samozřejmě to nelze srovnat s technologií OLED, ale rozhodně, zejména co do černé barvy, poznáte značný rozdíl oproti IPS. Problém trochu je, že ne všichni výrobci u levnějších televizí do 20 000 Kč přiznávají, jaký panel použili. Často však v této ceně používají panely typu VA televize od Samsungu. Právě proto jsou v levnějších cenových kategoriích tolik oblíbené a určitě se tak vyplatí tyto modely při výběru zvážit. Kromě toho Samsung nabízí u televizí poměrně svižné rozhraní svého operačního systému Tizen.

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit