Před třemi lety dokázal belgický zpěvák Milow v Lucerna Music Baru, že v jednoduchosti kytar je síla. Tehdy belgický písničkář všem potvrdil, že není jen zpěvákem jednoho hitu, ale že i jeho autorské písně opravdu stojí za to. V pražském klubu Roxy nyní představil společně s kapelou desku Modern Heart, která vyšla na jaře. A věřte nebo ne, došlo i na společné vytí na měsíc, jumping, ale i komorní antre.

Milow vydal své první album The Bigger Picture už v roce 2005, zabodoval s ním ale jen v rodné Belgii. Svět toto jméno zaznamenal až v roce 2009, kdy proběhla rádii, internetem i hudebními televizemi coververze 50 Centova hitu Ayo Technology.

Milow u nás nekoncertoval poprvé. Se svou kapelou vystoupil již před třemi let v Lucerna Music Baru. Ti, kteří přišli, mohli být svědky skvělé akustické show Milowa s kytaristou Tomem. Nyní Milow přivezl do Roxy hned pět dalších členů kapely, včetně vokalistky Niny, aby po třech letech téměř na den přesně v pražské Roxy představil novou a o poznání elektroničtější a méně melancholičtější desku Modern Heart.

Předskokanem mu byl zpěvák Kelvin Jones. Jednadvacetiletý britskozimbabwský mladík naběhl a pódium přesně úderem dvacáté hodiny. Mladý písničkář v kulichu s kytarou bavil publikum bezmála 45 minut. Poté už přišel na řadu hlavní bod večera. 

Milow je velmi rád v kontaktu se svými fanoušky. Na svých profilech občas zveřejní číslo telefonu, kam mu mohou jeho příznivci psát nebo zavolat. Ve svém adresáři fans kontaktů má dokonce i několik českých zástupců. Na koncertě to Milow umí pěkně rozjet a během pár minut si pětatřicetiletý muzikant podmanil celé Roxy. Rozjásané publikum mu svou spokojenost dávalo patřičně najevo potleskem a zpěvem. Zazněly samozřejmě i starší hity You and Me a samozřejmě nechyběla ani Ayo Technology. Celá show byla protkána mnoha světelnými efekty, které vyvářely rozmístěné tyče s led diodami. Nový zvuk projevu vdechla i kapela a elektronické prvky. Písně z nové desky v sobě mimo jiné snoubí i kousek alternativního R&B a hip hopu. Z celého projevu byla jasně cítit velká zkušenost a nadhled. Prostorem se po celou dobu jako virus šířila dobrá a pohodová nálada, která zaručeně musela nakazit všechny přítomné fanoušky, včetně těch, kteří na koncert nedorazili zrovna v pozitivním rozpoložení. Koncert ale bohužel uběhl velmi rychle. Bylo to dáno i tím, že Milow vynechal vtipné historky, které stojí za vznikem jednotlivých písní a jejich příběh mnoho nekomentoval. Zákulisí protentokrát zůstalo divácké zvědavosti skryto.

Skvělý moment přišel při druhém přídavkovém songu Out of My Hands, ve kterém si Milow zazpíval společně s předskokanem Kelvinem přímo uprostřed parketu mezi fanoušky. Následně dorazil i zbytek kapely a společně dokázali, že i ryze nejkomornější aranžmá a těsná blízkost stačí k tomu, aby v očích všech diváků zažehli jiskru dětské radosti a vykouzlili úsměv na rtech. Při posledním přídavku Howling At The Moon si společně s Milowem zaskákalo celé Roxy a show tak vygradovala až do samého závěru.

Složení publika bylo velmi pestré. Pomineme-li fakt, že bylo složeno převážně z cizinců, věkové spektrum návštěvníků bylo opravdu barvité. U podia se tlačily především fanynky 20+, opodál stály zamilované páry a v pozadí zůstali diváci 30+. Jen je škoda, že Roxy nebylo zaplněné až po strop a některým návštěvníkům možná mohlo být líto, že nemohli celý koncert sledovat z ochozů balkonu, který byl protentokrát uzavřen.

Sympaťák Milow, vlastním jménem Jonathan Ivo Gilles Vandenbroeck, není žádný začátečník. Na svém kontě má již 6 alb a od jara, kdy vyšla jeho poslední deska, již usilovně pracuje na nových kouscích. Za zmínku stojí i originální videoklipy (např. k písním You and Me nebo Little in the Middle) které jsou promyšlené do posledního detailu. V nejnovějším videoklipu k písni Howling At The Moon je Milow převlečen za ledního medvěda, který se pohybuje v prostředí pouště. Ve svých textech se nebojí dotknout témat jako např. globální oteplování nebo hledání sebe sama. V písni Lonely One se věnuje fenoménu sociálních sítí. Ty sice pomáhají navazovat mezilidské vztahy, ale současně jsou také extrémně povrchní a nepomohou nám od osamělosti.

V návaznosti na Asafa Avidana nebo Toma Odella, kteří v Praze nedávno koncertovali, je i Milow dalším multitalentovaným umělcem, kterému by k zaručenému úspěchu u publika stačilo vystupovat jen s kytarou. Přidanou hodnotou je následně kapela, která celému koncertu dodávají toužený “clever touch”. Divák tak domů odchází s blaženým pocitem, že tohle byl koncert světového formátu, který stál opravdu za to. K dokonalosti chyběl snad už jen kostým ledního medvěda.

Sečteno podtrženo: neskutečný zážitek, který si rozhodně příště nenechte ujít!

foto: Zuzana

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit