Příliš hlasitá hudba může vážně poškodit náš sluch. Mladí lidé, kteří se baví v nočních klubech, diskotékách, koncertech, nočních klubech, jsou několik hodin vystaveni hluku.

Škodlivé sluchové efekty hlasité hudby

Příliš hlasitá hudba může vážně poškodit náš sluch. Mladí lidé, kteří se baví v nočních klubech, diskotékách, koncertech, nočních klubech, jsou několik hodin vystaveni hluku.

Hlasitost

Hlasitost se měří podle hladiny akustického tlaku a měří se v decibelech. Zvuky vnímané našimi ušima jsou vibrace tlaku vzduchu na naše ušní bubínky, který se převádí na informace, jakmile se dostane do našeho mozku. V závislosti na intenzitě vibrací slyšíme vnímané zvuky jako jemné nebo hlasité. Pokud je energie zvuku vyšší, uslyšíme je hlasitěji.
Minimální vnímatelný objem pro lidské ucho je 0 decibelů. Stále cítíme zvuky 50 decibelů, ale od 100 decibelů nám už jsou naše uši nepříjemné a zvuky 120 decibelů mohou být bolestivé. Tyto zvuky nemůžeme vyloučit, takže jsme neustále vystaveni hlukovému znečištění.

Děsivé statistiky

Podle průzkumů cca. 16% má ztrátu sluchu. 50% dětí ve věku 12-35 let je vystaveno rizikovému objemu, 40% kvůli nočním klubům. Ti, kteří navštěvují hudební podniky více než třikrát měsíčně, pravděpodobněji trpí ztrátou sluchu. Poslech hudby hlasitější než 85 decibelů denně po dobu půl hodiny již může způsobit ztrátu sluchu. Podle nepříliš povzbudivých předpovědí bude do roku 2060 slyšet dvakrát tolik lidí v USA horší než nyní.

Párty je život!

Cítíme hlasitou hudbu po celém těle. Nad 80 decibelů se zvýší krevní tlak a srdeční frekvence, zornice se rozšíří a trávení se zpomalí. Po několika hodinách na diskotéce nebo na koncertě se často setkáte s tinnitem, tupým sluchem. V hudebních sálech hudba zní obvykle při hlasitosti 80 – 100 decibelů, destrukce vlasových buněk v uchu snižuje citlivost ucha a dochází k únavě sluchu. V případě zdravého, mladého těla se sluch regeneruje během několika hodin, až 1 dne, takže jediná příležitost nepředstavuje vážné nebezpečí, ale pokud posloucháme hudbu, která velmi často nebo pravidelně bublá, může být náš sluch nevratně poškozené v důsledku odumření vlasových buněk.

“Disco ucho”

Termín disko ucho se používá pro problémy s uchem způsobené hudbou pravidelně poslouchanou při vysoké hlasitosti. Nejběžnějším příznakem je tinnitus, tinnitus, který je slyšet v uchu nebo dokonce v hlavě z vnějšího zdroje. Může být slyšet trvale nebo příležitostně. Může to být jako dunění, zvuk jako zvlnění vody, prsten, pípnutí atd. také vnímáno, k čemuž obvykle dochází v klidném prostředí. Tinnitus narušuje koncentraci, brání klidnému spánku a může způsobit bolesti hlavy. Mnoho hudebníků se s takovými stížnostmi obrací na lékaře. Poslech hlasité hudby přes sluchátka také zhoršuje sluch.

Skvělá hudba

Nemusíme se vzdát poslechu hudby nebo koncertu naší oblíbené kapely, ale pojďme brát negativní účinky hluku vážně! Hudba poslouchaná při správné hlasitosti v prostředí s optimální akustikou je dobrá pro naše tělo i duši.

Sluchově postižení hudebníci

Mnoho hudebníků, zpěváků a profesionálů v jejich okolí trpí důsledky dlouhotrvající, desítky let trvající hlasité hudby, jako je tinnitus, ztráta sluchu nebo dokonce částečná nebo úplná hluchota.
Některé světové sluchově postižené hvězdy:
1. Sting hraje hudbu od roku 1977.
2. Ozzy Osbourne – drží Guinnessův světový rekord v nejdelším výkřiku: Křičí rychlostí 105 decibelů po dobu 1 minuty 8 sekund!
3. Eric Clapton- hraje hudbu od roku 1962.
4. Phil Collins
5. will.i.am
6. Herec William Shatner byl vystaven intenzivnímu zvukovému efektu při natáčení filmu, které poškodilo jeho sluch.

Nejhlučnější práce

• Továrny: hlasité stroje
• Konstrukce: sbíječka je 115 decibelů
• Motorizovaní kurýři: hluk generovaný proudem vzduchu proudícím vedle přilby může být při rychlosti 100 km / h až 90 decibelů, což lze tolerovat maximálně 2–3 hodiny.
• Zábava: hlasitá hudba
• Letiště: zvuk tryskového letadla je 140 decibelů.

Jak zabránit ztrátě sluchu?

  • Neslouchejte hudbu při vysoké hlasitosti se sluchátky!
  • Nestůjte příliš blízko reproduktorů v nočních klubech a na koncertech!
  • Na hlučných pracovištích noste speciální špunty do uší!
  • Na našich pracovištích a v domácnostech používáme zvukotěsné panely, závěsy, koberce!
  • Vytvořte ideální akustiku pro poslech hudby, aby rušivé odrazy neubližovaly ani našim uším!

perfectacoustic.cz

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit