9. – 11. září vstoupí SHTGN festival do třetí dekády své existence. Dvacet let ikonická značka na tuzemské festivalové scéně soustavně zkoumá a podporuje ty nejinspirativnější výboje elektronické scény. Ani letos dramaturgie neustupuje z vytýčených pozic a bezprostředně po prázdninách bod trojmezí na hranicích Česka, Polska a Německa rozvibruje futuristická elektronika zástupců mnichovského labelu Ilian Tape, dvou vyslankyň ukrajinské scény, domácích stálic i talentů a na místo činu se vrací renomovaný britský producent Synkro.

Právě rodák z Manchesteru Synkro (vl. jménem Joe McBride), vracící se na sever Čech po osmi letech (v roce 2013 vystoupil na festivalu Shotgun poprvé, o rok později jako polovina dua Akkord), je nepochybně největším magnetem letošního ročníku. Během patnáctileté umělecké dráhy se vypracoval v globálně uznávaného tvůrce a vyhledávaného remixéra, obohacujícího dubstep a autonomic o harmonie a soulové vokální samply. Šance zachytit nejžhavější vektor vývoje v elektronické hudbě přichází s prezentací jednoho z aktuálně nejzajímavějších hudebních vydavatelství starého kontinentu – Ilian Tape. Na SHTGNu ho bude reprezentovat hned trojice klíčových jmen. Bryan Müller aka Skee Mask tvoří už přes dekádu výrazně synkopované techno ovlivněné raným ravem a IDM, rodák z Turína Andrea, hladce zdolávající hranice experimentálního drum and bassu a bass music se na festivalu bude prezentovat live setem. Pozornost si určitě zaslouží i Zenker Brothers – Dario a Marco Ilian Tape založili a zastupují spíš přímočařeji zaměřenou část katalogu vydavatelství.

SHTGN stojí ve východoevropském válečném konfliktu jednoznačně za Ukrajinou a svou podporu přetavil v oslovení dvou ukrajinských umělkyň. Nejde o žádné prázdné politické gesto – Jana Woodstock, pobývající momentálně v berlínském azylu, je označována za vycházející hvězdu elektronické scény, zatímco Olga Zhaldak je uznávaná selektorka, djka a koordinátorka pomoci Ukrajině.

Festival se od začátku silně identifikuje s bohatě diverzifikovanou a tvůrčí domácí scénou. Poslední dobou dobře viditelným kamínkem v mozaice hudebního dění u nás je agilní record store, galerie i label v jednom nazvaný YUKU, jehož barvy budou hájit Oolongbru & Kumquat Tang. Yalin Yucel alias Pink Concrete je zručný DJ a organizátor, jehož sety jsou nejčastěji k slyšení v pražských klubech Cross a Ankali. Ve společném b2b vystoupení se setká Whydie?stojící za kolektivem RARE a respektovaná postava české elektronické scény Raphael Kosmos. Nitrous & Rudeboy už léta kultivují český éter z Radia 1 svými sofistikovanými elektronickými výlety nejen kolem tempa 170 bpm. Techno, house, acid a breaks jsou mety, kterými si vytýčil své území bratislavský kolektiv Cereal Rave – na SHTGNu budou letos jeho vyslanci Vldk & ODMNathan Solo je spjatý s legendární techno sérií Polygon, v současnosti žije v Lausanne a v jeho zorném poli leží především minimal, dub, ambient a to všechno live. Dále dvojice Mooris & Kletis, kteří stojí za současnou dramaturgií SHTGNu. Nadhled a zábava se zcela jistě dá očekávat od zakladatelů labelu LBD Sounds, Olinství & Robert. A rezidenta večírků Compact Disco Mr Landfeusta. Møreti je bravurní DJ, který se na festivalovém lineupu objevuje pravidelně, a nebude chybět ani letos. Festivalovou soupisku doplní spolupořadatel SHTGNu Gasmask, zakladatel festivalu Transforma V360, talentovaná Hekaté reprezentující uskupení YOGA, ambientní benjamínek Hrabechrabec a v neposlední řadě liberecké „známé firmy –  brilantní producenti Ans a Misology.

Prázdniny jsou za námi, druhý víkend v září ale čeká na hudební vizionáře v bodě trojmezí poblíž Hrádku nad Nisou dlouho očekávaná rezonance v podobě 21. ročníku SHTGN festivalu. Vstupenky jsou k dostání zde. Nezapomeňte si společně s nákupem vstupenek zajistit dopředu také ubytování třeba v přilehlém kempu Kristýna. O vstupenky a speciální vinyl můžete soutěžit od pátku 2.9. na našem Instagramu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit