Oblékat se stylově a přitom neutratit majlant? Že je to nemožné? Potom jste tedy asi ještě nepodlehli kouzlu oblečení z druhé ruky.

Nevím, jak je tomu dnes, ale dříve byly secondhandy něco jako sprosté slovo. Především v době mé školní docházky tomu tak bylo. Z nějakého důvodu měla spousta lidí zafixováno, že oblečení v secondhandech nakupují jen chudí lidé. Kvůli tomu byly tyto obchody tabu pro všechny, kteří se nechtěli potýkat s posměšky druhých. O takové trable se však postarali spíše nemilosrdní spolužáci nebo vrstevníci z pubertálních let.

Jak se pověst sekáčů během let formovala a nepravdivé stigma panující okolo nich upadalo, dnes můžeme procházet mezi regály s hlavou vztyčenou. Ať už jsi pravidelný návštěvník, anebo návštěvu teprve zvažuješ, pojďme si povědět výhody a nevýhody nákupů v secondhandech a zároveň užitečné tipy a triky, aby tvůj lov byl co možná nejúspěšnější.

Velký výběr

Většina secondhandů skoro praská ve švech. Výběr je opravdu velký, a pokud bydlíš ve větším městě, s jistotou v něm takových obchodů najdeš více. Kvantita však ne vždy odpovídá kvalitě, takže pokud očekáváš, že budeš odcházet s plnými taškami, pravděpodobně budeš zklamaný. Do těchto obchodů je lepší jít s menšími ambicemi a nechat se překvapit, nežli odcházet otrávení a s prázdnou. Taktéž se nevyplatí chodit do sekáčů s přesnou představou toho, co sháníš. Pravděpodobně to totiž nenajdeš. Sekáč není konfekce, a proto je lepší zaměřit se spíše na vlastní styl a barevnou kombinaci, na kterou jsi zvyklý.

Nízké ceny

Hlavním a nejprostším důvodem návštěvy secondhandu jsou samozřejmě ceny. Za zanedbatelné množství peněz je možné v sekáči nakoupit věci, za které bychom v normálních obchodech nechali 2x, někdy i 3x více. (To úplně neplatí v případě luxusních secondhandů, kde se prodávají kousky hlavně světoznámých značek, i tak se ale jejich cena pohybuje výrazně níže.) Velkou výhodu máš v případě, že přijdeš v den, kdy se naskladňuje nové zboží. Tuto informaci si můžeš vyžádat u obsluhy a díky tomu máš napůl vyhráno. A pokud si chceš být jistý, že ti nic neunikne, doraž do obchodu co nejdříve. Díky tomu máš možnost ty nejlepší kousky ulovit dříve než kdokoliv jiný.

Originalita především

90 % zboží, které se v secondhandech nachází, jsou basic kousky. Jednobarevná trička, kalhoty, mikiny, bundy. Zbylých deset procent zaujímá oblečení neobvyklé a originální. V tom spočívá krása sekáčů. Zboží se totiž povětšinou dováží se zahraničí, a proto je téměř nulová šance, že v tom stejném potkáš na ulici někoho dalšího. Doporučuji ponechat si dostatek času a projít více obchodů. Ne v každém, který navštívíš, musíš nutně najít něco “extra” a zároveň mezi tolika oblečením, ve kterém se budeš muset přehrabat, určitě pár minut strávíš. Chce to jistou dávku trpělivosti a odhlodání, ale vyplatí se to.

Na závěr bych ráda vypíchla mých nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších secondhandů.

Textile House

Mají mnoho poboček po celé Praze i v dalších městech. Vynikají velkým výběrem a příjemnými cenami.

JakoTy Secondhand

Tento obchůdek jsem objevila docela náhodou, nachází se pár minut pěšky z Florence, podél hlavní silnice směrem na Křižíkovu. Prostory jsou sice skromější, za to výběr je velmi různorodý a zde právě spíše převažují zajímavější kousky nad těmi obyčejnými.

Crashily 

Obchod objevíte v těsné blízkosti tramvajové zastávky Štěpánská. Zaměřuje se hlavně na DIY a originální oblečení ze zahraničí. Výhodou je, že si zboží můžete zakoupit také z pohodlí domova skrze jejich internetové stránky.

Secondhand Swiss

Najdete ho na Praze 6 a nabízí opravdu velký výběr a nízké ceny. Na  českém trhu působí už dlouhých 15 let a my pro tebe nyní máme 10% slevu na nákup, takže neváhej a zajeď si vybrat to nejlepší!

foto:
Kristýna Mergeščíková

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit