Oblékat se stylově a přitom neutratit majlant? Že je to nemožné? Potom jste tedy asi ještě nepodlehli kouzlu oblečení z druhé ruky.

Nevím, jak je tomu dnes, ale dříve byly secondhandy něco jako sprosté slovo. Především v době mé školní docházky tomu tak bylo. Z nějakého důvodu měla spousta lidí zafixováno, že oblečení v secondhandech nakupují jen chudí lidé. Kvůli tomu byly tyto obchody tabu pro všechny, kteří se nechtěli potýkat s posměšky druhých. O takové trable se však postarali spíše nemilosrdní spolužáci nebo vrstevníci z pubertálních let.

Jak se pověst sekáčů během let formovala a nepravdivé stigma panující okolo nich upadalo, dnes můžeme procházet mezi regály s hlavou vztyčenou. Ať už jsi pravidelný návštěvník, anebo návštěvu teprve zvažuješ, pojďme si povědět výhody a nevýhody nákupů v secondhandech a zároveň užitečné tipy a triky, aby tvůj lov byl co možná nejúspěšnější.

Velký výběr

Většina secondhandů skoro praská ve švech. Výběr je opravdu velký, a pokud bydlíš ve větším městě, s jistotou v něm takových obchodů najdeš více. Kvantita však ne vždy odpovídá kvalitě, takže pokud očekáváš, že budeš odcházet s plnými taškami, pravděpodobně budeš zklamaný. Do těchto obchodů je lepší jít s menšími ambicemi a nechat se překvapit, nežli odcházet otrávení a s prázdnou. Taktéž se nevyplatí chodit do sekáčů s přesnou představou toho, co sháníš. Pravděpodobně to totiž nenajdeš. Sekáč není konfekce, a proto je lepší zaměřit se spíše na vlastní styl a barevnou kombinaci, na kterou jsi zvyklý.

Nízké ceny

Hlavním a nejprostším důvodem návštěvy secondhandu jsou samozřejmě ceny. Za zanedbatelné množství peněz je možné v sekáči nakoupit věci, za které bychom v normálních obchodech nechali 2x, někdy i 3x více. (To úplně neplatí v případě luxusních secondhandů, kde se prodávají kousky hlavně světoznámých značek, i tak se ale jejich cena pohybuje výrazně níže.) Velkou výhodu máš v případě, že přijdeš v den, kdy se naskladňuje nové zboží. Tuto informaci si můžeš vyžádat u obsluhy a díky tomu máš napůl vyhráno. A pokud si chceš být jistý, že ti nic neunikne, doraž do obchodu co nejdříve. Díky tomu máš možnost ty nejlepší kousky ulovit dříve než kdokoliv jiný.

Originalita především

90 % zboží, které se v secondhandech nachází, jsou basic kousky. Jednobarevná trička, kalhoty, mikiny, bundy. Zbylých deset procent zaujímá oblečení neobvyklé a originální. V tom spočívá krása sekáčů. Zboží se totiž povětšinou dováží se zahraničí, a proto je téměř nulová šance, že v tom stejném potkáš na ulici někoho dalšího. Doporučuji ponechat si dostatek času a projít více obchodů. Ne v každém, který navštívíš, musíš nutně najít něco “extra” a zároveň mezi tolika oblečením, ve kterém se budeš muset přehrabat, určitě pár minut strávíš. Chce to jistou dávku trpělivosti a odhlodání, ale vyplatí se to.

Na závěr bych ráda vypíchla mých nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších secondhandů.

Textile House

Mají mnoho poboček po celé Praze i v dalších městech. Vynikají velkým výběrem a příjemnými cenami.

JakoTy Secondhand

Tento obchůdek jsem objevila docela náhodou, nachází se pár minut pěšky z Florence, podél hlavní silnice směrem na Křižíkovu. Prostory jsou sice skromější, za to výběr je velmi různorodý a zde právě spíše převažují zajímavější kousky nad těmi obyčejnými.

Crashily 

Obchod objevíte v těsné blízkosti tramvajové zastávky Štěpánská. Zaměřuje se hlavně na DIY a originální oblečení ze zahraničí. Výhodou je, že si zboží můžete zakoupit také z pohodlí domova skrze jejich internetové stránky.

Secondhand Swiss

Najdete ho na Praze 6 a nabízí opravdu velký výběr a nízké ceny. Na  českém trhu působí už dlouhých 15 let a my pro tebe nyní máme 10% slevu na nákup, takže neváhej a zajeď si vybrat to nejlepší!

foto:
Kristýna Mergeščíková

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?