Možná si to vybavíte. Byli jste na dovolené v jugošce, brouzdali jste se v tamějších vodách a kolem vás proplaval nějaký ten sajrajt. Někdy to byly sice jen chaluhy, ale výjimkou nebyly ani plastové kelímky, lahve a igelitové sáčky. Fakt, že jsou naše oceány a moře znečištěné plastovým odpadem nikoho asi nepřekvapuje, měl by nás ale určitě znepokojovat. A proti tomuto znečištění bojuje značka adidas svojí běžeckou akcí Run For The Oceans.

Není novinkou, že se majoritní část mladších generací zajímá o životní prostředí a považuje plastový odpad v oceánech za jednu z největších ekologických hrozeb. Potvrdil to i průzkum zadaný společností adidas, který byl zaměřený na ekologické smýšlení českých příslušníků generace Z a mileniálů. Toto znečistění znepokojuje nejen respondenty výzkumu, ale i již zmiňovaný německý koncern, který se rozhodl s plastovým odpadem bojovat.

„Kolik třešní, tolik višní.“

Tímto citátem z kultovní české klasiky Jáchyme, hoď ho do stroje by se dal snadno popsat princip čištění pláží a oceánů díky akci Run For The Oceans. Jednoduše, kolik lidé naběhají kilometrů, tolik se sebere plastového dopadu. Za každý uběhnutý kilometr odstraní společnosti adidas a Parley z pláží a pobřežních oblastí odpad v hmotnosti deseti plastových lahví, a to až do celkového objemu 227 000 kg.

Adidas touto iniciativou již počtvrté sjednotil běžce z celého světa. Uběhnuté kilometry budou sčítány prostřednictvím mobilní aplikace. Celá tato iniciativa započala 28. května a potrvá tématicky do 8. června, tedy do Světového dne oceánů.

Společnost adidas tady asi představovat nemusíme, ale čím se proslula organizace Parley? Organizace sbírá především plastový odpad v pobřežních lokalitách a vytváří z něj recyklovatelné příze, ze kterých je následně vyrobena obuv či samotné oblečení. Od roku 2015 stojí společnosti adidas a Parley za vznikem více než 30 milionů párů bot vyrobených z plastů.

Pokud byste se chtěli také podílet na záchraně těchto vodních mas a navrátit se do dob, kdy jste v Chorvatsku plavali s delfínem namísto s PET lahví, stačí si naistalovat bezplatnou aplikaci adidas Running. Zde se zaregistrujete, připojíte k výzvě Run For The Oceans a vaše kilometry se budou sčítat s dalšími běžci z celého světa.

Více informací najdete na stránce adidas.cz/runfortheoceans, kde se také můžete také zaregistrovat.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit