Již před nedávnem jsme Vám přinesli článek na téma nového českého filmu. A to ne jen tak ledajakého. Jedná se o jeden z prvních českých postapo trháků po hodně dlouhé době – Drsný Spasitel. A aby nezůstalo jen u našeho náhledu, vyzpovídali jsme pro Vás tentokrát samotného stvořitele, autora knižní předlohy a scénáře filmu, Miroslava Žambocha. Jak se mu pozdává natáčení jeho příběhu pod taktovkou režiséra Jaroslava Šetka a jak se vůbec hlavní hrdina zrodil, se dozvíte o pár centimetrů níže.

Co Vás přivedlo k psaní ve stylu postapo?

Já ani nevěděl, že píši  ve stylu postapo. Znal jsem tenhle výraz a měl jsem ho spojený s počítačovými hrami, například s Falloutem, který jsem sice nikdy nehrál, ale věděl jsem o něm. A stále mě trochu překvapuje, že Drsný Spasitel je zařazen právě sem. Postapo je pro mě spojeno spíš s technikou, bez příspěvku magie. Ale to je asi na každém, jak si to představí, jak to cítí…

Jak jste přišel právě k hlavnímu hrdinovi, Drsnému Spasiteli?

Tahle otázka přišla bohužel příliš pozdě. Pokud se mě někdo na něco takového nezeptá v dostatečně krátkém intervalu po napsání knihy, zapomenu na to. Vím, co mě inspirovalo k napsání Líhně, k napsání Seržanta, ale u spousty jiných knih mi to vypadlo. Drsný Spasitel původně vlastně ani nebyl určen k vydání, napsal jsme ho čistě sám pro sebe a proto jsem při tvorbě nebral žádné ohledy na čtenáře a vlastně na nic.

Jaká byla Vaše reakce, když Vás oslovil režisér Jaroslav Šetek s žádostí využít Vaši knihu jako námět filmu?

Zaujalo mě to, byl jsem potěšen, protože jsem si vždy přál vidět vizualizaci některého ze svých vysněných světů. Ale věděl jsem, že budu chtít, abych scénář psal já. Nechtěl jsem, aby to uhnulo. Byl jsem ochoten přizpůsobit se požadavkům vizualizace, požadavkům režiséra, ale nechtěl jsem jít někam jinak. To se nestalo.

drsný spasitel plakát

Splňuje představitel hlavního hrdiny Vaši představu o jeho literární předloze?

Na to, že patří do živočišného druhu homo sapiens sapiens, tedy jinými slovy, že je to člověk, tak velmi dobře. A když jsem viděl jeho pohybové schopnosti, tak po této stránce výtečně.

Stává se Vám, že promítáte sám sebe a svůj osobní život do svých děl?

Mozaika mé osobnosti mi poskytuje základní stavební kameny, z nichž buduji své hrdiny. Různě ty kameny kroutím, hypertrofuji, minimalizuji, sem tam možná nějaký přidám. Ale nezbývá mi hrát si s tím, co mám, s tím, co znám.

Kdysi jsem bez jakéhokoliv tréninku zaběhl maratón. Samozřejmě, že to bylo naprosté utrpení, ale to se dá v tvorbě skvěle využít. Když vás někdo uškrtí do bezvědomí (podotýkám, že při sportovním zápase, a stalo se to před cca 20 ti lety), odhaduji, že spousta spisovatelů by za takovou zkušenosti i zaplatila, kdyby na to měli odvahu. A tak je to se vším. Netvrdím, že musíte všechno prožít na sto procent, abyste o tom mohli psát, ale zkušenosti se hodí.

Jak zatím hodnotíte průběh natáčení a je něco, co byste na něm změnil?

Já doufám, přeji si, věřím, že ten film bude dobrý, skvělý. Asi byste mi nevěřili, jak moc. Natáčení sleduji jen občas. Částečně kvůli pracovnímu vytížení a částečně záměrně. Jarda Šetek je profesionál. Má vlohy pro vizualizaci představ, studoval filmařinu, je to prostě jeho svět. Inspirovat, ovlivnit ho, jsem se snažil prostřednictvím poznámek ke scénáři. Pak je to na něm a jeho týmu, aby knihu a scénář přetvořili do vizuální podoby. A má návštěva v Dřevěné Škvíře mě nadchla. To jsem se snažil dát najevo v pár notickách na Facebooku.

Žánr fantasy se často opírá o mytologii, historii či pověsti. Z tohoto důvodu se v něm objevují symboly, zkazky a další skryté významy. Je to i Váš případ a pokud ano, jaké symboly mohou čtenáři a diváci v díle najít?

Teď jste mě zaskočili. Ale možná mě něco napadá. Ukřižovat Ježíše Krista nebyl dobrý nápad. Ukřižovat ho podruhé je mnohem a mnohem hloupější. Totální zoufalá zhůvěřilost. A bylo by fajn, kdyby dobro sem tam uhrálo plichtu a aspoň někdy zvítězilo. Tolik k symbolům, pověstím a historii.

Drsný Spasitel… Ať už jste příznivcem tohoto žánru, či nikoli, tento příběh si Vás jednoznačně získá. Jak už svými efekty, tak i postavami či dosud nevídanými bojovými technikami. Avšak zcela jistě vás dostane příběhem, který je od základů tak nějak jiná liga.

Autor:
Kristina Klaudyová

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit