Ano, zas a znovu. S Kristiánem Mensou jsme dělali sice již několik rozhovorů a psali o něm řadu článků, pravda, ale dostali jsme nabídku udělat další v rámci spolupráce s Converse. A protože Kristiána i Converse máme rádi, nemohli jsme odmítnout. Ostatně Kristiánův příběh se rozrůstá a mění den co den, a tak nebylo vůbec na škodu zeptat se na novinky, které se týkají jeho života, jenž bude zanedlouho prověřen zkouškou dospělosti – maturitou.

Psali jsme o tobě možná jako vůbec první médium ještě v době, když tvůj Instagram sledovalo pouze 500 lidí. Nyní je to více než stonásobně více, psalo o tobě snad každé médium v Česku, i řada významných zahraničních tisků a webů, máš za sebou spolupráce s několika firmami a nyní s tebou máme možnost dělat (další) rozhovor při příležitosti spolupráce se značkou Converse, pro jejíž lokální kampaň k jarní kolekci One Star 2018 ses stal jednou z tváří. Jaká tato spolupráce byla – po boku s dalšími jmény jako například Logic?

CZECHMAG si vysvětluji spíše jako českého kouzelníka (=mág), protože dokáže nejen kouzlit úsměvy po pěkném článku, ale také až skoro věštit z koule a předpovědět nadějnou budoucnost. To je můj případ a za to jsem vám vděčný. Ani bych to spoluprací nenazval. Bylo to pohodové dopolední focení s kamarádskou atmosférou a dobrou náladou. A to je nejdůležitější.

Součástí tvé image je i docela výrazný styl oblékání, předpokládám tedy, že se o módu tak trochu zajímáš. Sleduješ svět tenisek, který v poslední době doslova hýbe s dnešní společností? Který model tenisek Converse nosíš nejradši?

Zajímám. Ale spíše mě to táhne do zapomenutých sekáčů a obchodů, kde jsou vytahané barevné košile samozřejmostí. Ale jakožto tanečník jsem na pohodlné boty poměrně náročný. Vyhrávají u mě klasické plátěné All Star.

Pojďme nyní od módy trochu dál. Právě jsi v maturitním ročníku a přijde mi, že co se týče spoluprací, rozhovorů a tak dále, musíš být na roztrhání. Vidím tě snad doslova všude! Určitě jsi za to rád, ale jak to zvládáš právě se školou?

Je to asi jen síla internetu, protože poslední dny většinou posedávám doma u gramofonu nebo se motám na podlaze v našem tanečním studiu na Opatově. Samozřejmě se se všemi mimoškolními aktivitami musím momentálně krapet uskromnit a po sedmi letech šestiletého studia na gymnáziu studium (snad úspěšně) ukončit. Už kvůli studiu v zahraničí, které chci od září rozjet.

Nedávno jsi vyhrál Ynspirology Award v poměrně prestižních cenách Czech Blog Awards. Co to pro tebe znamená?

Je to samozřejmě čest i když věřím, že míra inspirace se obecně těžko měří. Proto mě překvapilo, že mé minimalistické ilustrace dokaží překonat projekty jako Cestology nebo MojeVize. Alespoň si člověk uvědomí, že vytrvalost a víra ve vlastní tvorbu se vyplácí.

foto: Nguyen Phuong Thao

Už ses nějak rozhodl, kterému svému uměleckému já (tím mám na mysli ilustraci, tanec a hudbu, čemuž se věnuješ) dáš do budoucna více prostoru? Nebo budeš pokračovat v rozvíjení všech svých talentů? V čem by ses chtěl nejvíce zlepšovat?

Akademicky bych se chtěl rozvíjet v umění a tanci a hudbou si chci vyplňovat prázdná místa v průběhu dne. Nemám v plánu s žádných těchto aktivit jen tak zkoncovat.

Jaké máš tedy obecně plány po (určitě úspěšném) zvládnutí maturity? Další studium, cestování, práce…?

Určitě sbalit kufry (tedy spíše batůžek) a vyrazit si někam oddechnout. A od září to bude studium grafického designu v zahraničí – rozmýšlím se mezi Holandskem, Berlínem a Londýnem.

Z čeho máš větší radost – z nové nabídky na spolupráci, z nových 10k followers nebo z potlesku publika po svém tanečním vystoupení?

Ze všeho dohromady – tedy z 10k tancujících followerů v publiku, kteří nabízejí novou spolupráci v podobě tleskání.

foto: Sjoerd Derine

Sleduješ politiku? Myslíš, že je správné se jako “influencer”, za kterého tě zřejmě můžeme díky vysokému počtu fanoušků považovat, vyjadřovat na politická témata? Kdyby tě oslovila nějaká politická strana, s jejíž názory se ztotožňuješ, s nabídkou na spolupráci, šel bys do toho?

Nešel.

Co v poslední době rád posloucháš a které filmy tě v poslední době oslovily? Máš prostor dát čtenářům pár tipů na to, co stojí za poslech/zhlédnutí.

Doporučím nadcházejícíc koncerty v Praze – neprošvihněte interpety jako Nils Frahm, Bobby McFerrin, Bonobo, Rhye nebo The Internet. Občas mi přijde, že dobrou hudbu pomalu zastírá vlna nesmylného mumble rapu a podobně.

Díky za rozhovor, hodně štěstí s maturitou a ať se dál daří!

Díky moc! Ať vám to stále tak dobře čaruje.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit