Iniciativa #zazivouhudbu reaguje na koronavirovou krizi a snaží se tak zajistit pomoc jednomu z nejzasaženějších sektorů – tomu hudebnímu. Zároveň se snaží ale upozornit na celkový problém hudebního průmyslu u nás a předestírá, co by se v něm mohlo v budoucnu změnit. Na otázky odpovídá mluvčí iniciativy Alexandr Smutný.

Koho se krize v hudebním průmyslu dotýká a na koho dopadá nejvíc?

Nejvíc na jednotlivce. Počínaje umělcema – od klasiků, přes alternativu, jazz – až po všechny profese, co na to navazují. Díky opatřením byla živá scéna v podstatě zaříznuta. A zároveň není výhled nějakého zásadního uvolnění. Dotklo se to ale i klubů, festivalů, výrobců nástrojů. Všech ve velkých číslech. Reálně do dneška a ve výhledu do dalšího měsíce není možné dělat akce, aby nebyly v mínusu, na nule nebo aspoň v pár procentech v zisku.

Jaký je černý scénář, pokud by stát nepomohl?

Kluby obrací hodně peněz, ale není to nějaký zlatý důl. Jsou to srdcaři, lidi, co to dělají rádi, ale už to déle nevydrží. První měsíc kluby počítají s tím, že by se mohlo něco stát, tak rezervu mají, ale teď bude klíčový ten třetí měsíc, případně čtvrtý, kdy se může stát, že se to zlomí a pak to bude padat, protože už nevydrží další mínusy. Festivalům teď pomůžou vouchery. Vstupenky vrací jen málo lidí, protože jsou k nim loajální a mají hudbu a festivaly hrozně rádi, ale s voucherama se může stát, že příští rok budou dělat lidi na festivalech zadarmo.

Jakou pomoc od státu žádáte?

Nežádáme kompenzace zisků. Žádáme o pokrytí těch mínusových položek a nákladů, jako třeba měly festivaly, které investovaly jen do toho jednoho momentu vše, obrovskou spoustu peněz, a na základě opatření byl ten rok práce zrušen. Chceme pro ně vykompenzovat náklady, aby nezkrachovaly. Co se týče klubů, něco v obdobném smyslu.

Když vyčíslíme ztráty, tak nejvíc to ale schytají lidi. Ne korporáty. Když vezmu třeba klasický umělce, co jezdí po světě hrát a reprezentují naši zemi a reálně mají teď po práci ne na jeden měsíc, ale třeba i na šest. Navíc pokud ty lidi odejdou, tak se sektor zhroutí a už bude hrozně těžký konkurovat zahraničí, když nám profesionální hráč nástroj odloží a na půl roku půjde dělat něco jiného. Zpátky se do toho může vracet další tři čtyři roky. Kulturní scéna půjde značně dolů. Nebude konkurenceschopná. A bude těžší se na tu mezinárodní scénu dostávat. Ono se to nezdá, ale je to taky účel naší aktivity – ukázat, co se skrývá pod pokličkou muziky.

Jak reagujete na kritiku ministra Zaorálka, který řekl, že máte čísla vycucaná z prstu?

Ona to nebyla kritika, já si myslím, že byl pan Zaorálek překvapený, jak je ten sektor veliký a kolik generuje pracovních míst. Když jsme se minulý týden s panem Zaorálkem bavili, tak jsme řešili, že v hudebním sektoru se točí miliardy a zaměstnává se velká hromada lidí. A čísla, která jsme nejprve zveřejnili, nakonec kvitovaly i další instituce, které jsou buď vládní nebo polovládní. Vznikla proto pracovní skupina na Ministerstvu kultury, přišel na pomoc i pan ministr Havlíček s tím, že se založí fond, aby tato scéna přežila, protože je jedna z nejzasaženějších.

Proč je důležité udržet hudební kulturu v Čechách?

Hudební průmysl má obrovskou hodnotu. Navíc česká hudba je vývozní brand, který má ještě svůj nenaplněný potenciál. Je to ale zároveň i odvětví, které zaměstnává obrovské množství lidí, je poměrně dost výkonné a má velkou produktivitu práce. Je v každém státě velmi cenné. To znamená, že udržet hudbu v kondici je nejen výhodné ekonomicky a společensky, ale samozřejmě kulturně. Je to i o tom, jak řekla německá ministryně kultury, hned jak ta krize začala, že díky nezávislým umělcům se vytváří kultura národa.

Pokud se tady bavíme o záchrannách leteckého a automobilového průmyslu, cestovního ruchu, které mají všechny obrovské ztráty, tak ten hudební sektor je má extrémně těžké a nějaká přiměřená pomoc, myslím si, že je zcela na místě a férová.

My jsme tady od toho, abychom ji maximálně zefektnili, a já sám bych byl rád, a to je i tou myšlenkou od začátku, aby se zbytečně neplýtvaly peníze. Aby se našlo řešení, jak peníze efektivně využít. Hudební sektor platí velké daně, ale ten sektor je teď ve chvíli, kdy potřebuje taky pomoc. Ve všech vyspělých zemích, co se týče podpory a podmínek pro kulturu, máme co dohánět. A myslím si, že tohle může být ten impuls. Hlavně to není jen svět celebrit, ale obrovská armáda šikovných lidí, kteří jsou vesměs skromní a jezdí a reprezentují Česko i v alternativnějších žánrech. A lidi tleskají a uznávají je i v zahraničí.

Pokud se povede dostat hudební průmysl z toho nejhoršího, kam by se mohl posouvat či transformovat?

Já teď řeknu vizi, která bude znít možná trochu naivně, ale ona není. I malé země dokážou velké věci. A já si myslím, že když tu vytvoříme zázemí, podmínky, zdravou konkurenci, a podporu smysluplných projektů, naučíme se pracovat víc s audiovizí a živou hudbou a budeme se snažit to probouzet, tak máme s tím základem, co tu máme, potenciál stát se hudební velmocí.

Přeju si, aby i široká veřejnost poznala, co se za hudbou skrývá, a trošku se s ní seznámila. Aby si muzikanti uvědomili, co společnosti přinášejí. Aby se nám povedlo vytvořit opravdu vyspělé prostředí, které zachytává trendy, co jsou v zahraničí. A aby se vytvořily podmínky pro větší cestování, propojení a přísun těch světových hvězd sem, aby se od nich naši muzikanti učili a čím dál víc se dělala kvalitní živá hudba. Když se navíc podíváme do dalších položek třeba v klasické hudbě, tak třeba výplaty v kultuře se pohybují na absolutním dně všech platů a je potřeba se zamyslet, proč tommu tak je, když to je ve všech vyspělých státech naprosto opačně.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit