V sobotu 24. 6. se v berounském skateparku za krásného počasí uskutečnil osmý ročník GrandPrix Beroun, který byl zároveň třetím rokem závodem série Světového poháru WCS. Skateboardisté z více než 20 zemí světa závodili v kategorii PRO, AM a samozřejmostí byla i divácky nejatraktivnější disciplína BEST TRICK. Vítězem kategorie PRO se nakonec stal zaslouženě slovenský jezdec Richard „Rišo“ Tury, který nakonec ovládl i best trick. Areál letos zaplnil rekordní počet více než 6000 fantastických diváků. Ti navzdory opravdu parnému počasí dokázali vytvořit neuvěřitelnou atmosféru a hnali po celý den všechny jezdce k maximálním výkonům. Po vyhlášení se rozjela hudební show v podání českých interpretů DJ Wich, Paulie Garand a Marpo & Troublegang.

Organizátoři již od ranních hodin byli připraveni na příval fanoušků a jejich nadšení nepokazilo ani úmorné vedro, které celou provázelo. Již kolem deváté hodiny se začal areál plnit jak jezdci, tak fanoušky a v 10 hodin vypukla kvalifikace kategorie AM. Ze 32 amatérských jezdců vzešlo dle výsledků devět nejlepších, kteří se ve finálovém kole utkali o tři vstupenky do kategorie PRO. Těmi se nakonec stali Arthur Molon, Kristian Nguyen a Frederik Lupták, kteří předvedli na amatérskou kategorii opravdu nadstandartní výkony a dostali tak možnost poměřit se s těmi nejlepšími.

Půl hodiny po dvanácté hodině dorazil do areálu ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se svým německým protějškem Sigmarem Gabrielem, kteří společně odstartovali kvalifikaci kategorie PRO. Během které se hned od začátku potvrdilo, že letošní ročník má opět nejvyšší světovou úroveň.

Po pauze na občerstvení a doplnění potřebných tekutin přišlo na řadu semifinále mužů, během kterého se ukázalo, že i česko-slovenský skateboarding může zdatně konkurovat světovým jezdcům. Do finále se nakonec probojovala sestava: Benjamin Garcia (FRA), Tomáš Stejskal (CZ), Scott Decenzo (BR), Maxim Habanec (CZ), Richard Tury (SK), Martin Pek (CZ), Lucas Alves (BR), Maxim Kruglov (RUS) a Olio Matias Dell (ARG).

Kdo by si myslel, že je skateboarding pouze pro pány, byl okamžitě vyveden z omylu. Po skončení pánského semifinále přišly na řadu ženy a ukázaly, že i s nimi se musí na skejtové scéně počítat. Dámské finále ovládla loni druhá Julia Brueckler (AUT), která za sebou nechala Ariadne de Souza Silveira (BRA) i holandskou závodnici Keet Oldenbueving.

Kolem 17 hodiny tak mohlo odstartovat všemi očekávané velké finále. Mezi vyrovnanými výkony na světové úrovni nakonec podal nejlepší výkon slovenský jezdec Richard „Rišo“ Tury, který téměř nezkazil a nedal tak ostatním jezdcům žádný prostor pro chyby. Ten jel spolu s kamarády, loňským obhájcem Martinem Pekem a Maximem Habancem v jednom heatu a diváci tak mohli vidět velký boj a maximální nasazení. Na druhém místě nakonec skončil Maxim Kruglov (RUS) a třetí místo obsadil Lucas Alves (BR). Nejlepší z Čechů Maxim Habanec bral nakonec čtvrté místo.

BEST TRICK, divácky nejzajímavější disciplína znovu dala šanci těm, kterým se nepodařily kvalifikační jízdy, a tak se všichni snažili podat co nejlepší výkon a během 30minutového jamu padly opravdu náročné triky. Jenže best trick nakonec ovládl také Richard „Rišo“ Tury, který odjel technicky velmi náročný trik FS hardflip bs tailslide bigspin kickflip out a dokázal tak, že tento závod byl v jeho režii.

Poté se diváci přesunuli pod pódium, kde show odstartoval DJ Wich, po něm nastoupila dvojice Paulie Garand a Kenny Rough. Vrcholem celého večerního programu bylo vystoupení kapely Marpo & Troublegang na který dorazilo několik stovek dalších diváků. Skvělá atmosféra z celého dne pokračovala až do nočních hodin a z areálu všichni odjížděli o půlnoci s pocitem skvěle stráveného sobotního dne.

„Jsem naprosto nadšený z letošního ročníku, kterým jsme posunuli laťku opět o velký kus dál. Na české poměry dorazil neuvěřitelný počet diváků, kteří vytvořili atmosféru, kterou jsem dlouho nezažil ani na jiné ze zastávek Světového poháru. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na akci dlouhé měsíce dopředu podíleli a samozřejmě fantastickým fanouškům, kteří nám dali jasně najevo, že to, co děláme je baví, a to je pro nás ta nejlepší odměna a zároveň výzva pro další ročníky,“ dodává organizátor akce Tomáš Vintr.

Kategorie PRO:

RICHARD TURY (SVK)
MAXIM KRUGLOV (RUS)
LUCAS ALVES (BRA)

Kategorie AM:

ARTHUR MOLON (BRA)
KRISTIAN NGUYEN (SVK)
FREDERIK LUPTAK(SVK)

Kategorie WOMEN:

JULIA BRUECKLER (AUT)
ARIADNE DE SOUZA SILVEIRA (BRA)
KEET OLDENBEUVING (HOL)

BEST TRICK:

RISO TURY (SVK)
EGOR KALDIKOV (RUS)
JONATHAN JJP (FRA)

G-SHOCK TIME ATTACK

KECHAUD JOHNSON (USA)

Více informací naleznete na oficiálních stránkách závodu – www.grandprixberoun.cz.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit