Podcastová série XPLAYMIX pokračuje už druhým rokem v mapování rozmanitých koutů české hudební scény. Aktuální díl série je výjimečný tím, že k jeho vzniku dala podnět hudba několik desetiletí stará. Konkrétně jde o nahrávky producentského dua ORM, které patřilo v 70. a 80. letech minulého století k průkopníkům elektronické hudby v socialistickém Československu.


Málo známá část tvorby ORM před časem zaujala dvojici světoběžníků česko-slovenského původu Olina Soldána a Roberta Schöna natolik, že se ji rozhodli vydat v reedici pod hlavičkou londýnského kolektivu Little Beat Different, k jehož jádru patří. Vinylová kompilace remasterovaných skladeb ORM je připravena k vydání na konci července, už nyní se ale můžete zaposlouchat do podcastu, který Soldán se Schönem namíchali pro sérii XPLAYMIX.

LBD2

Kromě tří ukázek z oné ORMovské kompilace ji tvoří samé více či méně obskurní disco a funkové skladby, pro které se v angličtině vžil výraz „rare grooves“. A rare, tedy vzácná či neobvyklá, tahle selekce opravdu je! Věrně odráží zálibu autorů podcastu v hudbě, kterou na parties jen tak neuslyšíte.

„Patříme mezi nekonvenční DJe a jsme vášnivými sběrateli vinylových desek,“ tvrdí o sobě Soldán se Schönem a tenhle mix je toho pádným důkazem.