Legendární kladenská půda dala zrod nové hvězdě. Hokej ale nechme stranou a reflektory namiřme na úrodu jablek. Ondřej Frunc a Cyril Holub, zakladatelé F. H. Prager, kteří produkují cider a limonády z českých jablečných odrůd, slaví na mezinárodních soutěžích jeden úspěch za druhým. Tentokrát si přivezli jednu zlatou a tři bronzové medaile z Mekky ciderů Velké Británie.


Dva kamarádi se společnou pílí a snahou vyrábět kvalitní jablečné nápoje dostali do celosvětové špičky mezi cidery. Letošní sezona pro ně začala víc než úspěšně. Na celkem třech mezinárodních soutěžích pokaždé obsadili stupínky vítězů. Majitele F. H. Prager Ondřeje Frunce a Cyrila Holuba nejvíce těší umístění v letošním ročníku soutěže International Cider Challenge, která se koná v Londýně. Pragerův cider získal tři bronzové medaile a to za Cider 10, Cider 12 a Cider & Med.

Co dělá jejich cider jedinečným? Není to jenom kombinace jablek, kvasnic a doby zrání. Dnešní cider se musí odlišit od konkurence něčím navíc. Pragerův cider se pyšní lokální výrobou. Používá staré české odrůdy různě nahořklých, sladkých a kyselých jablek a finální produkty balí do lahví s etiketami výrazného designu, za který ostatně v Londýně dostal nejvyšší zlaté ocenění, a to za celý set svých výrobků. Jak na ocenění reaguje jeden z majitelů firmy Ondřej Frunc? „Zlatá medaile z Londýna je něco, co jsem si ještě před pár lety nedokázal představit. Je to pro mě důkaz, že místní cider kultura se dostala na evropský vrchol a i když zde chyběla staletá tradice ve výrobě ciderů, tak náš cider obstál v té nejpovolanější v konkurenci.“

Ondrej Frunc_Cyril Holub_FHPrager

A kde letos F. H. Prager bodoval?

 • International Cider Challenge 2016

  • První místo: Design

  • Třetí místo: Cider 10, Cider 12, Cider & Med

 • World Beer (Cider) Championship

  • První místo: Cider & Med

  • Druhé místo: Cider 10, Cider 12

 • Great Lakes International Cider and Perry Competition

  • Třetí místo: Cider & Med

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit