Projekt Sexposed, který upozorňuje prostřednictvím vizuálního umění a filmově-diskuzních eventů na vztah společnosti k lidské sexualitě a otázky spojené s problematikou HIV, bude součástí festivalu Prague Pride 2017. V průběhu festivalu se návštěvníci můžou těšit například na Chemswingers, akci Kinolab, která přinese projekci filmu a následnou diskuzi s hosty, dále na čtveřici divadelních představení a také výstavu devíti mladých výtvarníků.
Multižánrový kolaborativní projekt alternativní filmové distribuce Kinolab a umělecko-vzdělávací platformy Artedu odstartoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze letos v dubnu promítáním dokumentárního filmu Daniela Kupšovského „ChemSex po česku“ a následnou diskuzí o soudobých podobách lidské sexuality a mezilidských vztahů.
Projekt Sexposed, který chce prostřednictvím site-specific výstav a filmově-diskuzních večerů na vysokých školách diskutovat opomíjená témata lidské sexuality a propojit tak pohledy světa přírodních a sociálních věd se světem současného umění, se představí několika akcemi také v rámci programu Prague Pride.
„Projekt Sexposed zpracovává témata lidské sexuality, tělesnosti, fyzické zranitelnosti a nemoci, zvláště v souvislosti s otázkou HIV. Současně také zohledňuje mezilidské vztahy, sociální stigma a další sociální aspekty problematiky, které se tradičně dotýká také Prague Pride. Naše zapojení do festivalu bylo tedy přirozeným krokem ve společné snaze poukázat na přetrvávající společenská tabu a hledání pochopení a respektu,“ říká spoluautorka projektu Sexposed Eva Šmerdová.
Sexposed na Prague Pride
Projekt Sexposed provokuje k debatě o sexuálním chování současné generace a na Prague Pride 2017 doprovodí nabitý program několika akcemi.
Filmově-diskuzní večer spolku Kinolab a promítání filmu proběhne v úterý 8. srpna od 19:00 v Pride House (palác Langhans, Vodičkova, Praha 1). Po promítání filmu „Art porno: Deep Throat“ (1972) a dalších komentovaných ukázek (Behind the Green Door (1972) a Resurrection of Eve (1973) se diváci mohou zúčastnit debaty s hosty.
Debaty se zúčastní hosté Vladimír Hendrich – filmový historik specializující se na historii cenzury filmů s tématikou sexu, porna a násilí pornografii, Stáňa Menčík – temperamentní 100% bisexuál, Renáta Androvičová – psycholožka, která se věnuje výzkumu mechanismů v pozadí sexuálních zvláštností a psycholožka Lucie Krejčová zabývající se výzkumem ženské sexuality.
Sekce Prague Pride Theatre ve spolupráci s projektem Sexposed dále představí čtveřici divadelních představení čtyř různých forem. Tématy letošního ročníku jsou lidská sexualita, tělesnost a nástrahy, jimž v tomto ohledu čelíme. Od 8. 8. do 11. 8. si mohou zájemci každý den od 20:00 vybrat jedno představení různých divadelních žánrů – performanci, slam poetry, fyzické divadlo a dokumentární divadelní inscenaci.
Vernisáž a výstava Sexposed v Galerii Školská 28 pak představí díla mladých absolventů prestižních vysokých uměleckých škol. Tématy výstavu budou sexualita a tělesnost, fyzická zranitelnost a nemoc zvláště v kontextu HIV. Výstava bude prezentovat díla devíti mladých výtvarníků, kteří se k těmto námětům různě vztahují. Vernisáž výstavy proběhne 7. 8. od 18:00 a výstava potrvá až do 20. 8. 2017.
O projektu Sexposed
SEXPOSED je multižánrový kolaborativní projekt alternativní filmové distribuce KINOLAB a umělecko-vzdělávací platformy ARTEDU, který upozorňuje na společensky opomíjené téma HIV, prevenci, ale i problém sociálního vyloučení a stigmatizaci HIV+.
Na Prague Pride představí výstavu současného mladého umění, filmově-diskuzní program a divadelní sekci. SEXPOSED | Bez cenzury vzniká jako speciální pop up uvedeného celoročního projektu, který po lékařských a sociálně vědních fakultách či vysokých uměleckých školách obrací svou pozornost k LGBT komunitě, jež patří k nejohroženější skupině ve vztahu k riziku nákazy HIV.
Více informací zájemci naleznou na Facebooku Artedu nebo na webových stránkách:
www.facebook.com/artedu.cz | www.sexposed.cz