Autorský projekt inspirovaný posledním dílem  rakouského spisovatele a esejisty Jeana Améryho “Vztáhnout na sebe ruku” vzniká na smíchovské scéně pod taktovkou režisérky Halky Je Třešňákové a dramaturgů Niny Jacques a Matěje Samce. Premiéra inscenace zkoumající okolnosti dobrovolného odchodu ze života proběhne ve smíchovském centru současného umění MeetFactory v sobotu 17. prosince od 20:00.

Co předchází sebevraždě a co následuje po dobrovolném odchodu ze života? Jaké jsou motivy, které vedou k tomu, že se člověk rozhodne definitivně skoncovat se vším, a co všechno je vlastně třeba udělat? Tyto a další otázky související s tématem sebevraždy zkoumá autorský projekt Halky Je Třešňákové, Niny Jacques a Matěje Samce s názvem V oku smyčky.

Halka Je Třešňáková, která v minulosti s divadlem MeetFactory spolupracovala na řadě projektů (naposledy O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru), se v loňském roce představila v Divadle Disk jako nadějná režisérka. Projektem V oku smyčky pak ve své režijní dráze pokračuje. „Jsem herečka a choreografka. Nejsem zvyklá vést herce k prožitku, citu, k „činoherectví“. I kvůli tomu jsem byla k této režii oslovena, protože bylo jasné, že tyto věci nebudou v inscenaci dominantní. U sebevražd by ty prožitky a psychologie byly možná nesnesitelné. Jdu po všednosti a každodennosti čtyř postav a po tom, jak se prakticky v jejich životě objevuje příprava na sebevraždu,” vysvětluje Halka Je Třešňáková.

Jedním ze základních inspiračních zdrojů chystaného projektu je poslední dílo rakouského spisovatele a esejisty Jeana Améryho Vztáhnout na sebe ruku, ve kterém autor tvrdí, že je nutné, aby společnost přiznala sebevrahům stejná práva jako jiným menšinám. V inscenaci se představí Ivana Chýlková, Phillip Schenker, Kateřina Dvořáková a Kryštof Krhovják. Scénu a kostýmy má na starosti Jana Preková, autorskou hudbu k představení složil Jan Burian ml.

Inscenace nás zavádí do asijského fast-foodu, kde obsluhuje neasijská žena středního věku. Umakart, tapety, mastnota, umělé květiny, asijský kalendář a fotky jídel nad barem vytvářejí sugestivní obraz místa zbloudilých osudů, samoty. Návštěvníky tvoří lidé, kteří se rozhodli zemřít, ale ještě předtím se půjdou najíst. V těsné místnosti se zákazníci při krájení sousta  občas srazí lokty. Rozhovor od vedlejšího stolu vyslechnete, i když nechcete. A tak číšnice poslouchá. ,,Během příprav tohoto projektu jsme narazili na řadu nečekaných skutečností. Překvapilo nás, kolik praktických rad k tomu, aby sebevražda proběhla správně, lze najít na internetu, ale také jsme zjistili, že přestože se o dobrovolný odchod ze života pokusí 5 procent populace, je téma stále v podstatě tabuizované. Během příprav inscenace se velice bavíme, pokud to takhle bude pokračovat, možná půjde o nejhumornější inscenaci Divadla MeetFactory,” dodává dramaturg Matěj Samec.

Premiéra nové inscenace V oku smyčky proběhne v Divadle MeetFactory v sobotu 17. prosince od 20:00První repríza je plánována na neděli 18. prosince od 21:00. Prodej vstupenek na www.meetfactory.cz.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit