V listopadu Praha opět ožije odvážnou a invenční hudbou.  Festival Alternativa není běžný komerční fesťák, jedná se o hledání  a vytváření konexí mezi lokálními a zahraničními umělci v rámci experimentální, freejazzové a improvizační scény. Potkáte zde jak vyhlášené umělce svého žánru, tak i talentované nováčky. V letošním 28. ročníku je doopravdy na co se těšit.

I letos se festival snaží o rozšíření hudebních obzorů každého návštěvníka. Interpreti byli vybráni tak, aby osvobodili většinového posluchače od jeho předsudků a od mainstreamového očekávání. Vystoupení se budou konat 6.–7. a 13.–14. listopadu na několika místech v hlavním městě. Jedním z nich je i smíchovské centru současného umění MeetFactory.

Co je pro vás připraveno?

Celý program okomentoval jeden z dvojice dramaturgů festivalu Roman Odjinud slovy: „Pro letošní ročník jsme smíchali úspěšné ingredience z posledních let – pevnou spolupráci s nezávislou scénou, hudební produkci od ambientu po noise, silné ženské hlasy i environmentální otázky.” Druhý dramaturg, Petr Vrba, k tomu dodává: „Jako každý rok jsme se snažili o to, aby návštěvníci zažili zcela nová umělecká propojení a hráčům tak poskytujeme platformu, kde mohou nejen přehrávat, ale i skutečně tvořit.” Program lze již najít na oficiálních stránkách festivalu Alternativa, avšak oficiálně bude uzavřen až na začátku září, přičemž bude odhaleno i nejedno překvapení.

Můžete se těšit na interprety z našich sousedních zemí, Skandinávského a Jutského poloostrova anebo i z Britských ostrovů. Poprvé  zde v Česku vystoupí například švédská skladatelka Maria w Horn. Performanci založenou na albu Opus Mors, pojednávajícím o posmrtném životě, představí dánský Jacob Kirkegaard. Mezinárodní ženské trio NYX vám předvede vokálně-instrumentální improvizaci a dvoučlenná projekt Kapital Band 1, ve složení Nicholas Bussmann a Martin Brandlmay, vám ukáže ovlivnění rytmické struktury za pomoci algoritmů.

festival alternativa interpreti
seznam interpretů

Smíchovská továrna

V již zmiňované MeetFactory vystoupí neúnavný inovátor nejtemnějších basových frekvencí Mick Harris a jedna z nejvýraznějších postav současné francouzské avantgardy, umělkyně Félicia Atkinson. Ta bude jeho kontrapunktem. Festival totiž iniciuje také společná vystoupení interpretů. V neposlední řadě se můžete přijít podívat na zkoumání limity noisu v sevření BDSM estetiky londýnskou performerkou Naked a na švédského producenta rituálního post-industriálu Trepaneringsritualen.

Nesmíme zapomenout ani na lokální umělce, jako například BCAA Systém, Punctum a Raw Deal, ale ani na premiéru Krapo Quartet či na mezinárodní sexteto The Big Orange, poskládané kolem Vojtěcha Procházky.

To je z rychlé ochutnávky vše, ostatní bližší informace jsou dostupné na webových stránkách festivalu.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit