Na nádraží za uměním. Během víkendu 8. – 9. 7. festival Trať probudí letos již čtvrté nádraží v řadě. Tentokrát to bude bývalá vlaková stanice Zbiroh, která je již několik let mimo provoz. Festival nabídne pestrý multižánrový program složený z hudebních vystoupení, performativních akcí a výtvarných intervencí do prostoru nádraží a jeho okolí. Návštěvníci se mohou těšit například na zpěvačku Tokyo Drift nebo kapelu Sinks.

Festival Trať se již čtvrtým rokem snaží podporovat a prezentovat alternativní uměleckou tvorbu, představovat interdisciplinární formy umění, nadžánrové a experimentální projevy. Celý koncept se točí kolem oživování starých nádražních prostorů a prozkoumávání způsobů jejich možného alternativního využití.

První ročník festivalu se uskutečnil v roce 2018 v Pardubicích, rodném městě organizátorů, kde se odehrál v sále bývalého podzemního nádražního kina Sirius. Druhý ročník roku 2019 proběhl ve staré nádražní budově, takzvané Staré Dámě, v Ústí nad Orlicí.

Po roční pauze způsobené pandemií koronaviru se třetí ročník (2021) uskutečnil v prostorách bývalé nádražní restaurace na Klatovském nádraží.

„Cílem projektu je propojovat stará zapomenutá místa s mladými uměleckými a kulturními aktivitami, představovat veřejnosti začínající umělce z různých oborů a zprostředkovávat zázemí pro diskusi mezi umělci, návštěvníky, cestujícími a prostorem samotným,“ říká pořadatelka festivalu Manka Lustigová.

Letošní dramaturgie cílí na práci se site-specific intervencemi umělců do nádražního areálu, které se nemusí držet tradičních formátů vystoupení. Dojde tak k propojení budovy s novým kulturním děním, které zde vznikne v přímé symbióze s prostorem.

Akce se snaží prezentovat jak začínající či méně známe projekty, tak i více etablovaná jména pohybující se na alternativní kulturní scéně. Z letošního hudebního programu můžeme zmínit například producentku a zpěvačku Tokyo Drift, kapelu Sinks, Toyotu Vangelis, Adelu Mede či producenta QOW.

Z performativního segmentu festivalu například kolektiv D’epog a amatérské divadelní uskupení Jelita, z výtvarného programu například dvojici umělkyň Editu Štrajtovou a Barboru Volfovou spolu s malířem a tvůrcem amatérských filmů Matějem Pokorným.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit