15. Festival krátkých filmů Praha, který pořádají organizátoři KVIFF, startuje. Od 22. do 26. ledna v pražských kinech Světozor, Pilotů a Oko nabídne to nejlepší z nejnovější světové produkce, nejzajímavější filmy českých tvůrců, půlnoční program s netradičními průvodci, dětské filmy i vizuální experimenty. Na jaké speciality se návštěvníci mohou těšit?

Prezident Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiří Bartoška k festivalovému výročí uvádí: “Festival krátkých filmů Praha, Prague Shorts, kterému s nadsázkou říkáme ‘pražské šortky’ se letos koná již po patnácté. Před těmi patnácti roky jsme zvážili, že během velmi bohatého programu karlovarského festivalu opravdu nedokážeme představit všechno, co bychom chtěli. Zároveň jsme věděli, že existuje zajímavá nabídka krátkých filmů, o nichž se mezi diváky tolik neví. A z toho vzešel nápad uspořádat sesterský festival, zaměřený právě na krátkometrážní tvorbu. Diváci si za ty roky Šortky oblíbili a z festivalu se stala skvělá tradice.”

V Mezinárodní soutěži se letos představí v 5 programech 25 filmů velmi rozmanitých žánrů. Jde o výběr, v němž se potkávají filmy ověnčené již řadou festivalových cen s úplnými novinkami. Výrazným rysem letošní soutěže je pak zvýšená hladina humoru a poněkud neobvyklých námětů. V soutěžním bloku číslo 4 se představí i český zástupce – film “Nebát se ničeho” režiséra Jakuba Jiráska (mimo jiné účastnící se i Národní soutěže).

Nebát se ničeho (režie: Jakub Jirásek)

Jako ochutnávku letošního festivalového programu lze brát výběr z divácky nejlákavějších filmů napříč programovými sekcemi, jež se představí divákům v rámci novinky, zahajovacího programu v Bio Oko, ve středu 22. ledna od 20 hodin.

Další novinkou je VR kino v Národní technické knihovně. Mezi 23. – 25. lednem od 13:00 do 20:00 mohou diváci zdarma zažít novou formu filmového zážitku, protože ve foyer Národní technické knihovny na 3 dny vznikne kino s nabídkou filmových projektů ve virtuální realitě.

Program Země mezi moři představí nejlepější kanadské krátké filmy posledních patnácti let. Mezi  sedmy tituly diváci najdou třeba i řadou cen ověnčenou temnou grotesku Další patro Dennise Villeneuvea (Blade Runner 2049), snímek kultovního režiséra Guye Madina Accidence nebo festivalově suverénně nejúspěšnější kanadský krátký film poslední doby, Šelma Jeremyho Comteho.

O tom, že se dá o posledních věcech vyprávět s otevřeností, hravostí a humorem, pojednává tematická sekce Prach prachu. Dozvíte se, jak vypadá posmrtný život kosmonauta nebo jaké to je uspořádat si pohřeb ještě zaživa. Pětice filmů, jež všechny do jednoho napsaly a natočily ženy, se představí v bloku Naprosto úžasná. Hrdinky těchto kraťasů skutečně nepůsobí ani trochu jako princezny a s předsudky si v těchto příbězích hlavu rozhodně nikdo neláme. Fenoménu skejťáků se věnují kraťasy a klipy v pásmu Frontside/Backside, v němž samozřejmě nebude chybět ani příspěvek k tématu z rukou  legendy skatevideí, videoklipů a autorského filmu Spikea Jonzeho.

V programu již tradičně diváci i letos najdou oblíbenou Brutal Relax Show plnou půlnoční titulů i strašlivě nekorektního humoru, LABO, nabízející filmy co spíš než vyprávět příběhy chtějí být vizuálním zážitkem a nezřídka proto překračují hranice medií. Ani letos festival nezapomene na nejmenší diváky a jejich rodiče. Na program Pragueshorts dětem se mohou děti od 3 do 6 let a jejich rodiče těšit v sobotu 25. 1. 2020 od 15:00 v Bio Oko a o den později, 26. 1. 2020 od 15:00, v kině Aero.

Autory grafické koncepce 15. Festivalu krátkých filmů Praha jsou Zuzana Lednická a Jonatán Kuna ze Studia Najbrt. O vzniku grafiky říkají: “Vizuál 15. ročníku Festivalu krátkých filmů Praha je založen na krátkém prolínání různých realit. Reality, kterou žijeme, na kterou se díváme, kterou čteme nebo kterou si představujeme. Nápis Short je protíná a nabízí další průhledy do realit jeho režisérů. Modré klíčovací plátno se plní momenty z filmů. Naše pozornost je roztříštěná. Buď Short!”

15. Festival krátkých filmů Praha se koná od 22. do 26. ledna 2020 v kině Světozor, Pilotů, Oko, Aero a v Národní technické knihovně. Předprodej lístků je v  kinech spuštěn před začátkem festivalu. Do VR kina je vstup zdarma. Více na www.pragueshorts.com.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit