Myslíte, že znáte Prahu jako svoje boty? Schválně, kdy jste si naposledy udělali čas a vydali se poznávat její nejzapadlejší, přesto ale krásné, kouty? Když si v dnešní uspěchané době najdeme čas jen tak vyrazit a užít si krásy naší metropole, volíme většinou stále stejná ověřená místa. Neuvěříte, jaké architektonické i jiné poklady se dají najít, když se do jejího poznávání ponoříte hlouběji. Napadlo by vás, že se hned vedle Pražského hradu skrývá malebná roubenka? Díky projektu Praha Neznámá a značce Kingswood máte nyní jedinečnou šanci objevit Nový svět a osvěžit se přitom prémiovým ciderem.

Nový svět, nejzapomenutější část Hradčan, popsal už v devatenáctém století Jan Neruda a od té doby se skoro nezměnila. V současné době se tomuto zákoutí věnuje autor projektu Praha Neznámá Petr Ryska. Kromě toulání se metropolí a nasávání génia loci lehává v odborné literatuře, aby se o každém z míst dozvěděl co nejvíce. A díky tomu se dostal k překvapivým příběhům, které se k místům váží. Svá poznání si nechával dlouhá léta jen pro sebe, dokud si v roce 2013 nezaložil blog s názvem Praha Neznámá. Dnes se již o zajímavá místa nedělí jen skrze text, ale organizuje i komentované procházky pro veřejnost, kterou provází on sám.

novy_svet-18-nggid045225-ngg0dyn-700x700x80-00f0w010c010r110f110r010t010

Díky spojení projektu Praha Neznámá a značky Kingswood můžete přímo s Petrem Ryskou vyrazit do Nového světa, jednoho z nejmalebnějších míst v Praze, poznat neznámá místa a na ty známá se podívat jinýma očima. Zapomeňte na stres, zpomalte, objevte historii turisty zapomenuté lokality a vychutnejte si při tom Kingswood, cider plný šťavnatých jablek.

novy_svet-06-nggid045213-ngg0dyn-700x700x80-00f0w010c010r110f110r010t010

Nový svět je malá část Prahy, která se nachází severozápadním směrem od Pražského hradu kolem stejnojmenné ulice. Jedná se v podstatě o bývalé hradčanské předměstí, které vzniklo v polovině čtrnáctého století na staré cestě směrem ke Střešovicím. Toto území schované pod barokními hradbami bylo vždy stranou veškerého ruchu i moderních investic. Možná právě proto zde přebývalo mnoho významných osobností, jako byl například dánský astronom a alchymista Tycho de Brahe, kterého do Prahy pozval císař Rudolf II. Dalšími osobnostmi, které si Nový svět zvolily jako své útočiště, byl například režisér Karel Kachyňa, výtvarník Jan Švankmajer, malíř a grafik Jiří Andrle, tvůrce známého pana Tau Jindřich Polák a mnoho dalších. Jednou z nejpoutavějších budov v této lokalitě je roubenka se šindelovou střechou, jediný zachovaný roubený dům v historickém jádru Prahy.

novy_svet-27-nggid045234-ngg0dyn-700x700x80-00f0w010c010r110f110r010t010

Na facebookových stránkách Kingswoodu můžete soutěžit o volné vstupy na procházky Novým světem konající se 18. 9. a 1. 10. vždy od dvou hodin odpoledne.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit