Jak jsme již v předešlém příspěvku uvedli, uplynulý víkend byl pro některé, podnikatelskými ambicemi políbené, ve znamení přednášek a inspirace. Brno totiž uvítalo ve svých prostorách business event Glorious. My jsme vás zasvětili do dění čtvrtečních workshopů v tamním Technologickém parku. Tentokrát se pro změnu podíváme na druhou část akce, na samotnou konferenci a její hvězdné speakery. Čtvrtek totiž pro Glorious seminářy nekončil a akce se přesunula do místní hvězdárny, aby zažila New Age.
Letos ke Glorious přibyla nová sekce a dostala speciální poslání. Představila totiž osm mladých, avšak více než úspěšných Čechů, kteří působí ve firmách snů. Tesla, Adobe, Blizzard, Slevomat, Bonami, Twisto, SpaceX nebo STRV – představitelé takových firem bylo možné osobně potkat pod klenutým stropem hvězdárny a poslechnout si jejich příběh.
V první půli se představila čistě pánská čtyřka. Michal Šmída se ujal slova jako první a představil koncept svého revolučního bankovního substitutu v internetových platbách, Twisto. K němu se v nedávné době přidala Nikita, nástroj hodnotící bonitu klienta při sjednávání půjčky. Jelikož ke svému rozhodnutí využívá online data, je mnohonásobě rychlejší, než zkostnatělé přístupy klasických bank.
Dalším z řečníků byl David Semerád, zakladatel STRV, která se věnuje vývoji mobilních a webových aplikací. Ten se pro změnu podělil o zkušenost ze vztahového pole. Kvůli přílišnému pracovnímu nasazení Davida málem potkal rozvod.
Dobře fungující vztah zničený do základů businessem není bohužel žádnou výjimkou a mnoho úspěšných se s tímto neblahým efektem potýká. David proto rozdal několik in persona testovaných rad, jak vztah i firmu udržet, a ještě lépe k problémům se skomíráním jednoho či druhého vůbec nedojít.
První David byl vystřídán druhým. David Pavlík, softwarový inženýr, který působil léta v takových firmách jako je Microsoft, Amazon či Netflix a v současné době vyvíjí software pro společnost SpaceX. V rámci svého životního příběhu se podělil o několik vlastních tipů k dosažení úspěchu i jak poznat, že už úspěšní opravdu jste. Nechybělo ani jeho porovnání práce v korporátech s menšími, i tak velice progresivními firmami. Celou svou řeč nakonec shrnul citováním zesnulého otce jedné z kamarádek své dcery: “Be a good human… To je nakonec to, na čem nejvíce záleží,” dodal.
Jako poslední přišel na řadu designerový inženýr Tesly a v současnosti pak firmy Faraday Future, Otto Fabri. Toho už kluci ale ke slovu nepustili a radši se na něj, v čele se zakladatelem festivalu, Ondřejem Práškem, sesypali přímo s otázkami. Prozradil tak, jak se dostal k navrhování modelů S a X pro vizionáře Elona Muska a proč z Tesly odešel do automobilky budoucnosti, Faraday Future.
Po krátké přestávce se pódium planetária opět rozzářilo prezentacemi dalšího “týmu”, tentokrát obohaceného i o jednu ženu. Marie Havlíčková, CEO Slevomatu, se chopila slova a představila cestu od office manažerky až na vrchol. Ačkoli bylo její okolí plné pochybností, manažerka tělem i duší jim ukázala, co dovede. Zmínila, že jí velmi pomohl nejen její manžel, se kterým se především před samotným nástupem do funkce na tuto roli připravovala, ale také fakt, jenž si byla nucena postupně uvědomit: Je třeba si kolem sebe vytvořit adekvátní tým. I když to občas znamená nepříjemné přesouvání dlouholetých členů týmu, pokud to neklapne na to správné místo, řešení musí přijít co nejdříve. “Leadership je jako lezení. Pokud děláte dlouhé, pomalé kroky, skála se s vámi utrhne. Je třeba postupovat rychle a po malých krůčcích.”
David Šiška CEO Bonami se též vyšplhal do svého křesla podobně rychle. Předcházel tomu však neúspěch v podobě projektu Universator, internetového přehledu a srovnávače vysokých škol, který se bohužel na trhu neprosadil. Jeho řeč byla jakýmsi guidem po trase od neúspěchu k úspěchům a obsahovala i několik tipů, jak se dá z takových situací těžit. Méně optimistickou částí Davidova příběhu byla pak jeho nemoc. Diagnostikovaný nádor na mozku Davidovi změnil nejen život, ale také hodnoty. Ačkoli již podstoupil operaci a tumor je již úspěšně pod kontrolou lékařů, naprostou jistotu mít stále nemůže.
Tomáš Krcha věnoval přednášku přepracování a kam takový současný nešvar dovedl jeho samotného. Poté, co se díky panickému záchvatu ocitl v nemocnici, musel najít metodu, která by jeho soustavnou dávku stresu a pnutí systematicky uvolňovala. Řešení se objevilo nečekaně, navíc ještě ve dvou dávkách. Poprvé, když uvízl vinou sněhové bouře v horské chatě bez teplé vody a internetu s partou designerů, podruhé pak na moři, kdy bouřlivé počasí ukázalo karty znovu. Obě zkušenosti mu hodně daly. Naučil se najít si chvíli jen pro sebe a své myšlenky i klidnému jednání ve vypjatých momentech.
Last but not least. Na sedáčkách pódia zbýval poslední řečník a tím byl Jaroslav Beck, hudební skladatel stojící za trailery pro takové tituly, jako jsou World of Warcraft, StarCraft II, Star Wars: The Force Awakens a další. Pracuje pro Blizzard a založil svou vlastní produkci Epic Music Productions. Povedlo se mu toho už opravdu hodně, nebylo by ani zveličováním říci, že dosáhl maxima ve všem, na co jen sáhl. Jeho ambice ale nemají hranic, a tak vždy mířil výš a výš. Mimo jiné se tedy podělil i o to, jak se mu nakonec povedlo najít to pravé ořechové, což nyní rozvíjí do těch pravých sfér.
Po přednáškách následovala panelová diskuze, v které byl prostor pro otázky diváků i speakerů mezi sebou. Dotkli se tedy nejen témat stresu, neúspěchů a těžkých momentů, ale i triků, které využívají pro nenucenému sebe pozvání ke kamarádovi na svíčkovou.
New Age pokračoval networkingovou party, která se překlenula do dalšího dne. V tom na Glorious čekala druhá vlna přednášek, tentokrát ale v nedalekém Sono Centru.
autor: Kristina Klaudyová