Excelent Mystic Sk8 Cup 2015 se nezadržitelně blíží a my Vám nyní představíme pár jezdců, kteří potvrdili svoji účast a budou měřit své síly v disciplínách street, bowl a best trick. Jako obvykle se na závodech sejde světová špička ze všech koutů planety doplněná předními domácími jezdci. Že bude na co se koukat snad potvrdí i jména uvedená níže.

Pedro Barros/Brazílie

Jezdec týmu Volcom, Red Bull a Vans, pětinásobný vítěz X Games a jedno z nejvýznamnějších jmen současného brazilského skateaboardingu. Už teď je považovaný za nástupce legend jako je Christian Hosoi (který se v loňském roce na Mysticu zúčastnil závodu Bowl Masters), Sandro Dias nebo Bob Burnquist. A to je mu teprve dvacet. Renomé si získal svou všestranností a obratností v minirampě i bazénu. Narodil se v brazilském Florianopolis, kde žije kousek od pláže a na zahradě má v podstatě vlastní skatepark. Jak o něm píší zahraniční média: „Vždycky budou kluci, co dotáhnou skateboarding trochu dál, ale jen několik z nich dokáže přesáhnout hranice naší představivosti. Pedro je ve své generaci jedním z nich.“

Greyson Fletcher/USA

Greyson Fletcher - Bowl
Greyson Fletcher – Bowl

Kalifornská hvězda a bazénový specialista se vrací na Mystic Skate Cup, kde před dvěma lety vyhrál závod v bowlu. Greyson je vedle profesionálního ridera také herec. V roce 2003 se jako 12ti letý objevil ve skateboardovém videu „The Next Invasion“ a v roce 2007 si zahrál v seriálu HBO John From Cincinnati. Jeho otec je profesionální surfař Christian Fletcher. Greyson reprezentuje v podstatě už čtvrtou generaci rodiny, která “vyprodukovala” ty nejvlivnější surfaře vůbec. V největších světových bowlech lítá bez pudu sebezáchovy a samozřejmě bez helmy a chráničů, jen v džínách.

David González/Kolumbie

Naprostá pecka a jeden z nejlepších jezdců současnosti, držitel titulu „Skater of the year 2012“ dle respektovaného magazínu Thrasher jezdí od svých dvanácti let a z rodné Kolumbie se přestěhoval do kolébky skateboardingu Long Beach v Kalifornii. Od svých třinácti let jezdí skateboarding profesionálně, mezi jeho sponzory patří Volcom, Flip a Globe. Kromě skateboardingu rád a hodně hraje na kytaru. V Čechách se ještě neobjevil, ale podle historek, které kolem něj kolují a které se hodně týkají jeho intimního života lze očekávat, že ho na Štvanici bude zajímat nejen skateboarding.

Dustin Dollin/Austrálie

Další hvězda ze stáje Volcom pochází z Austrálie a na skejťáka již začíná být v důchodovém věku – na Mysticu oslaví své 35. narozeniny. To mu ale v žádném případě neubírá na jeho jezdeckých dovednostech. Mezi jezdci se mu přezdívá „The Man from Hell“ aneb muž z pekla, a to nejen proto, že pochází z chudinské a drogami prolezlé oblasti austrálie, ale i proto, že ho ve skejtování nezastavilo ani šest komplikovaných operací kolena.

Martin Pek/Česká republika

Loňský vítěz závodu ve streetu a nepřehlédnutelný rider nejen české skateboardové scény začal na skejtu jezdit ve svých dvanácti letech v době, kdy si jeho rodiče mysleli, že z něj bude basketbalista. „Pár kluků ze sídliště u nás na školním hřišti postavilo na tu dobu velice kvalitní skatepark ze dřeva a já se na ně chodil dívat. Párkrát jsem si půjčil skate a potom jsem už začal jezdit na svém. K Vánocům jsem od rodičů dostal první pořádný komplet a díky tomu se mohl rozjet naplno!“, popisuje Martin svoje začátky a cestu, která ho dovedla až k profesionální skateboardové kariéře. Navíc sportovní talent má zřejmě v genech, jeho máma hrála v reprezentaci pozemního hokej a táta za repre jezdil na kole. Martinovy úspěchy mají o to větší sílu, že se k nim probojoval i po vážném zranění, otevřené zlomenině holení a lýtkové kosti pravé nohy, která ho právě v životní formě úplně vyřadila na nějakou dobu ze skejtového provozu. Dnes už zase válí „signature tricks“, tedy svoje vlastní, charakteristické kousky. Má jich hned několik. A Mystic Skate Cup? Ten je jeho osudová záležitost, jak říká: „každej rok se do Prahy sjela světová skateboardová elita, která nejen mě inspirovala k tomu, co dnes dělám.“ Martina sponzorují firmy jako Vans, House Of Marley, Oakley, Orion Trucks, Ambassadors, nebo Bones. Vedle skejtu jezdí rád na snowboardu, kole, hraje basket, cestuje, fotí a točí videa.

Leticia Bufoni/Brazílie

Leticia Bufoni - Street
Leticia Bufoni – Street

Brazilská skejťačka je nepřehlédnutelnou osobností ve skateparku i mimo něj, a to přesto, že neměří více než 160 centimetrů. Dvojnásobná vítězka Xgames, pětinásobná účastnice Mystic Sk8 Cupu, z čehož třikrát skončila na druhém místě a dvakrát po sobě vyhrála, jezdkyně, která dozrála a ve svých 22 letech udává směr světového ženského skateboardingu. Do Prahy jezdí často a opakovaně, muži ji milují a ženy obdivují. Sami jsme zvědaví, zda-li svůj šestý start na Mysticu promění ve zlato.


Na akci vystoupí i řada zajímavých hudebních interpretů.
Na akci vystoupí i řada zajímavých hudebních interpretů.

Excelent Mystic Sk8 Cup 2015 se koná 26. – 28. června v Praze na ostrově Štvanice, kde nejlepší světoví skateboardisté pojedou v disciplínách street a bowl o prize money ve výši 30.000 USD. Závod bude hodnotit Association of International Skateboarders, která zajišťuje rozhodčí a zpracovává výsledky.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit