Tento rok se bude konat již 14. ročník jednoho z největších hip-hopových festivalů celé Evropy. Jména na tomto festivalu jsou pro mnohé jen sny a málokterá země se může pyšnit tím, co má právě náš český Hip Hop Kemp.

První ročník tohoto festivalu se uskutečnil v roce 2002 a během několika budoucích let si vybudoval jméno velikána, který každoročně zve plejádu rapperů z Evropy a zámoří. Skrze tento festival už prošli jména jako Method Man, Redman, KRS-ONE, Danny Brown, Kendrick Lamar, R.A Rugged Man, La Coka Nostra, Onyx, Madchild, Action Bronson, Talib Kweli nebo Odd Future v čele s Taylerem The Creatorem. Stejně tak nikdy není ochuzen o česko-slovenská jména a dále interprety z Anglie, Německa, Polska a spousty dalších zemí.

Zaujalo vás na jaké urovni tento festival je? Jak blízko toto léto, letošní srpen, můžete mít k rapperům, které uctívá celý svět? V tom případě čtěte dál, protože to pravé ořechové nás teprve čeká a tím je přece letošní ročník, letošní jména, která začnou bortit stage jenom, co si na ni stoupnou a udělají svůj první krok k našemu publiku.

První žhavý ohlášený headliner byla skupina Run The Jewels. Rapová skupina, která poslední roky sklízí neskutečné ohlasy. Jeden sto kilovej černoch, kterej plive flow jak hovado a druhej malej bílej boy, kterej jim dělá i velkou část produkce. Pod tímhle si představím El-P-ho a Killer Mike-a. Chemie v nich funguje jak vodka s red-bullem a také hned po svém debutu vydali další album, na tenhle rok mají naplánovaný mixtape a na příští rok už třetí album. Bohužel z tohoto obrovského headlinera sešlo a budeme doufat, že příští rok nám to vynahradí, protože přijít zrovna o ně je obrovská škoda.

Snad příště! Run The Jewels (zdroj-http://www.spin.com)
Snad příště! Run The Jewels (zdroj: www.spin.com)

Tak a přesně proto je na řadě něco, s čím si spravíme chuť, něco, co opravdu na festival přijede. Prosim spusťte bubny. Ve svém naleštěném Chevrolletu přijede Yelawolf.

Vybaví se vám bílej potetovanej talentovanej a originální člověk z Alabamy? Tak to se vám vybavuje správně nebo by alespoň měl. Tento typ je někdo koho si pod svoje křídla vzal sám Eminem, někdo, kdo na svých albech má hostovačky od zmiňovaného Killera Mike-aASAPA RockyhoRaekwona, Ritzze ze Strange MusicLil JohnaBig K.R.I.T.-ho nebo řečeného Eminema? Tady už asi něco zavání velkou bombou. Někdo by i dokázal nazvat jeho rap jako vesnický country, ale vlastně proč ne? V posledních letech výrazně změnil svůj styl k mnohem větší originalitě. Před měsícem vydal svoje nové album s názvem “Love Story” a můj osobní názor je takový, že to zatím vede můj žebříček nejlepších placek pro rok 2015. Tenhle kovboj vletí na stage ve svém klobouku a westernových botaskách a myslím si, že udělá nemalej bordel.

Yelawolf (zdroj-http://www.ironcitybham.com/)
Yelawolf (zdroj: www.ironcitybham.com)

Nebudu to dál natahovat a jako další k nám příletí Prhyme. Počkat, co to Prhyme je? Sakra to je legendární DJ – Premier a.k.a Preeemo a Royc Da 5´9. Tahle dvojka je stejně našlapaná jak Run The Jewels. Týhle dvojce to na hostovačkách zabíjel Mac Miller,Common,School-boy Q a Ab-Soul. Stejně jako Yelawolfovi tak i Roycovi kryje záda Eminem. Mají dokonce svoje strašně nadupané EP. Royce s Premierem jsou  zastánci klasiky, vynilů a důrazu slov a né jen hloupého kvákání. Royce je také lídrem skvělé crew Slaughterhouse, která nahrává pod Shady Records a můžete si je pamatovat z parádního freestyle-u, kde se objevil jak Yelawolf, tak také Eminem a spitnul rým, kde dává facku Laně Del Rey a neodpustil si pár vtípků k Britney Spears a dalším hvězdám showbyznysu. Jestli si vyrostl na boombapu, asi nemáš o čem přemýšlet.

Royc Da 5´9 a DJ-Premier a.k.a Prhyme (zdroj-http://www.rapscene.cz/)
Royc Da 5´9 a DJ-Premier a.k.a Prhyme (zdroj: www.rapscene.cz)

Řekněte mi, co vás napadne jako první, když se řekne New York, Brooklyn, rap.Samozřejmě, že aktuálně v New Yorku vládne jen jeden král, jen jeden Bada$$. Je to asi nejmladší talent Ameriky, kterýmu stačilo jen pár mixtape-ů, aby na sebe strhl takovou pozornost, o které by se kde komu mohlo snít, a se svým debutem, který vydal v den svých dvacátých narozenin, jen ukázal, jak vysoko tenhle kluk je. Stejně jako má Royce Slaughterhause, tak Joey Bada$$ má svojí crew též a tou je Pro Era. Jdou v něm slyšet syrové kořeny boombapu a devadesátých let. Tenhle kluk představuje oheň a jeho vystoupení způsobí požár, takže vstup jen na vlastní nebezpečí.

Joey Bada$$ (zdroj-http://blkdmnds.com)
Joey Bada$$ (zdroj: blkdmnds.com)

Že už bylo dost boombapu? Není problém. Tak poslouchejte. Bílé čočky, vlastní Funk Volume label, skate, jeho jméno v lidech evokuje přezdívky jako např. černý Eminem. Kdo jinej to může být než Hopsin. Taktéž mladej kluk, co má ve svých třiceti letech, z toho dvanácti let na scéně, koule na to, aby pochcal jména jako Kanye West a asi nejoblíbenější figurku do svých dissů Lil Wayne-a. Jeho hudební sérii “Ill mind of Hopsin” hltá miliony lidí. Sám Hopsin se absolutně nebojí zajít ve svých textech do hloubky. V tématech se nebojí probírat boha, americké prezidenty, dnešní mládež, náš svět a lidstvo samotné, takže pravej hip-hop, jak se patří, žádné bezduché žvásty. Na kontě už má čtyři alba a teď finišuje své páté, z kterého vydal velkej banger “Crown Me”. Jeho rappový styl se řadí do undergroundu až lehkého horror-coru. Na svých koncertech dává legendární stage-dive a doufám, že Hip Hop Kemp nebude právě o něj ochuzen. Připravte se na pořádnou dávku masakru.

Hopsin (zdroj-http://www.mtv.com)
Hopsin (zdroj: www.mtv.com)

Mohl bych takhle pokračovat až do nekonečna, proto tuto kapitolu důvodů, proč se rozhodnout pro Hip Hop Kemp ukončím posledním duem. Přesto slovo “ukončím” není zcela vhodné, protože se tam vyskytuje takových pecek, které jsem vynechal a opomenul, až mi je hanba. Takže tedy, jedná se o dvě slova a jeden klan. O jeden znak, emblem a devět oficiálních rapových monster. Samozřejmě se vám hned vybaví Wu-Tang-Clan, vždyť to je nejlegendárnější rappové seskupení všech dob. Avšak na náš Hip Hop Kemp se dostaví pouze jedno duo. Dvě rapová zvířata, která si bude svět navždy pamatovat, což jsou Raekwon a Ghostaface Killah. Tihle dva patřej k sobě už od dob Only Built 4 Cuban Linx. Oba stále makají a obzvlášť Ghostaface Killah je stále aktivní a stále dravej dělat nový věci. Důkazem tomu je jeho produktivita během dvou let. Během krátkých dvou let ze sebe dostal čtyři alba v podobě Twelve Reasons To Die, 36 Seasons, Soul Food nebo právě vycházející Twelve Reasons To Die II. Stejně tak nevychází z formy Raekwon, přesto, že nebyl posledních pár let tolik produktivní jako jeho parťák, tak vydal luxusní placku “F.I.L.A”, kde geniálně spojuje oldschool s newschoolem.bGeniálně spojuje svůj oldschool s ASAP-em Rockym, 2Chainzem, Rick Rossem nebo French Montanou. Každopádně tihle draci jsou zaručená kvalita nefalšovaného rapu. Nechte vlajky vlát Wu-Tangu, tenhle mejdan bude mejdan storočí.

Duo,které k sobě patří jako Stursky a Hutch. Raekwon a Ghostaface Killah. (zdroj-http://www.redbull.com)
Duo, které k sobě patří jako Stursky a Hutch. Raekwon a Ghostaface Killah. (zdroj: www.redbull.com)

Je jasné, že jsem v tomto článku nemohl obsáhnout do podrobna vše a vynechal jsem pár jmen, které i tak stojí za zmínku a tím je rozhodně např. Mobb Deep, Evidence, Gang Starr Foundation, Demigodz, jejichž frontmanem je Apathy ze skupiny Army of the Pharaons, kterou zase šéfuje Vinnie Paz, nebo undergroundový/grime-ový Dope D.O.D pocházející z Nizozemí. A ti jsou hodně sick. Stejně tak se nezapomíná na ženské jména, která letošní festival také obohatí. Nebyl by to český Hip Hop Kemp bez českých a slovenských jmen, takže pokud si hoduješ v naší scéně, najdeš naše největší hvězdy jako je Marpo, celý TyNikdyLabel a stejně tak celý Bigg Boss Label, H16, Kontrafakt, Smack, Moja Reč, Separ, Strapo a spoustu dalších,překvapivě se dostali na line-up i nejvíc milovaní zároveň nejvíc nenávidění HAHA Crew a YZO Empire. Samozřejmě to není vše a každý pátek přibejvají nová a nová jména. Zatím aktuální line-up můžete zkontrolovat na konci článku, kde budou všichni vypsáni.

Pomalu se chýlíme ke konci. Letošní Hip Hop Kemp se koná od 20. 8. 2015 do 22. 8. 2015 v Hradci Králové. Znova opakuji, že to je obří mejdan známý v celé Evropě, takže se sjíždí na tuhle obrovskou show Italové, Poláci, Slováci a spoustu dalších národností. K zakoupení jsou také VIP lístky, ale vše podrobné si můžete přečíst na jejich oficiálních stránkách.

Neváhejte a vyražte na tuto jedinečnou akci. Co vám mohu zaručit, je, že to bude opravdu velké!


Aktuální line-up:

GHOSTFACE KILLAH & RAEKWON /USA/
JOEY BADA$$ /USA/
MOBB DEEP /USA/
YELAWOLF /USA/
PRHYME (DJ Premier & Royce Da 5’9”) /USA/
HOPSIN /USA/
EVIDENCE /USA/
DOPE DOD /NL/
GANG STARR FOUNDATION (Jeru The Damaja, Big Shug, Lil Dap of Group Home) /USA/
KONTRAFAKT /SK/
THE FOUR OWLS /UK/
MAJK SPIRIT /SK/
BIGG BOSS SHOWCASE (Vladimir 518, La4 & DJ Wich, Orion, DJ Mike Trafik, James Cole, Refew) /CZ/
EXPANSION TEAM SOUNDSYSTEM (DJ Babu & Rakaa) /USA/
PODZEMGANG /SK/
SMACK /CZ/
AKUA NARU /USA/
MEGALOH /D/
TNKDLBL (Rest, Paulie Garand, Idea, Bpy Wonder, MC Gey, DJ Fatte) /CZ/
RATKING /USA/
SZPADYZOR CREW (donGURALesko, Shellerini, Gruby Mielzky, Rafi, Qlop, DJ
KOSTEK) /PL/
HDBEENDOPE /USA/
SEPAR /SK/
PRAGO UNION + Champion Sound /CZ/
BISZ & B.O.K. /PL/
DEMIGODZ (Apathy & Celph Titled + DJ Illegal of Snowgoons) /USA/
RETROGOTT & HULK HODN /D/
MOJA REČ /SK/
MYKILL MIERS /USA/
PIO SQUAD /CZ/
REVERIE /USA/
GRUBY MIELZKY /PL/
STRAPO & DJ Spinhandz /SK/
VNM /PL/
MARPO & TROUBLEGANG /CZ/
SYLABIL SPILL /D/
PRO8L3M /PL/
PUMPKIN & VIN’S DA CUERO /FR/
SODOMA GOMORA /CZ/
P-MONEY /UK/
KAIDŽAS & DJ LUCCO /SK/
DWA SLAWY /PL/
YZO EMPIRE (Logic, Jimmy Dickson, Jackpot, Lvcas Dope, CBCH + DJ Rusty) /CZ/
HAHA CREW /SK/
MC BOMBER /D/
PHILI & DOTZ /UK/

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit