Kapela Mydy Rabycad, která úspěšně brázdí domácí i mezinárodní vody, pokřtí ve čtvrtek 9. listopadu v pražském Lucerna Music Baru svou novou desku M.Y.D.Y. Album vyšlo před necelými dvěma týdny na CD, vinylu i digitálně.

Na křtu Mydy Rabycad představí naživo novinky z CD a potěší i staršími hity. Kapela, která je právem označována za jednu z nejpracovitějších a nejpečlivějších u nás, připravila se stejnou péči i vizuální složku pro celou tour k novému CD. Předvedou novou show evropských parametrů, která zahrnuje moderní světelný design, pódiovou scénu i kostýmy. „Chceme být součástí světové hudby. Takže se snažíme točit desky se světovým zvukem a dělat show, která obstojí i v mezinárodní konkurenci. Jestli se nám to daří, to ať posoudí fanoušci třeba na čtvrtečním křtu v Lucerně!,” říká zapáleně frontwoman Žofie Dařbujánová.

Atmosféru nažhaví předkapela Noisy Pots unikátním mixem elektroniky a perkusí, posbíraných v kuchyni a garáži. O Afterparty se postará čerstvý vítěz Red Bull 3 Style – DJ Roxtar. Vstupenky jsou k dispozici na ww.musicbar.cz/program/mydy-rabycad-krest-alba/.

Mydy Rabycad hned 10. listopadu zavítají do Zkušebny ve Vroutku u Ústí nad Labem a 30. listopadu na brněnskou Flédu. 

Kapela Mydy Rabycad otevírá třetí deskou další kapitolu. Na první pohled by se mohlo zdát, že vykročila směrem k mainstream popu. Vzápětí vás vyvede z omylu zvukem temných berlínských klubů za svítání. Po fanouškovské hysterii v Jižní Koreji, úspěšných koncertech v USA i show na festivalu všech festivalů Glastonbury Mydy Rabycad zbořili poslední žánrové bariéry. Deska M.Y.D.Y. jde kapele pod kůži. Vyrovnává se na něm s “dospělým” světem. Nejen hravým obalem s domečkem pro (strašidelné) panenky a panáčky. Ten vytvořila fotografka Alžběta Jungrová společně s grafikem Pavlem Fuksou. Desku nahrávala kapela v Red Bull Music Studios v Berlíně a několika dalších špičkových studiích u nás. O mastering se postaral John Davis z Metropolis Studios v Londýně (U2, Lana Del Rey a další), mix zajistil Lukáš Martinek (Absolute music). Producenty alba jsou Tomáš Konůpka & Nèro Scartch. Obsahuje 11 písní a k několika z nich už kapela stihla natočit klip (Rise Up, I Don’t Care, Sensation, Just Dance, Yellow). Album má několik poloh. Od syntezátorových ploch až po klubové taneční pasáže. Ve dvou písních nabízí také intimnější atmosféru.


Mydy Rabycad

Za pouhých pět let existence si vydobyli status jedné z nejpracovitějších kapel u nás. Vystoupením na britském festivalu Glastonbury nebo úspěšným americkým turné Mydy Rabycad dokazují, že věhlas českých hudebníků může dalece přesáhnout hranice rodné země. Stačí mít jasnou vizi a projevit odhodlání a obětavost.

Příběh skupiny připomíná scénář hollywoodského trháku s happyendem. Její členové se poprvé seznámili jako náctiletí na hudebním táboře, kde je pojila společná vášeň pro muziku. „Věděli jsme, že bychom rádi společně něco vytvořili. Každý z nás poslouchal odlišnou hudbu, ale měli jsme k sobě vzájemný respekt. To přetrvalo i do let, kdy už jsme byli všichni v Praze, takže švanda mohla začít,“ vzpomíná klávesista Nèro Scartch. V čele nově vzniklé formace vedle Nèra, Mikuláše Pejchy a Honzy Drábka stanula charismatická zpěvačka Žofie Dařbujánová. Díky jejímu osobitému projevu v kombinaci s hravým propojením elektroniky a prvků swingu se Mydy Rabycad stali vůdčím jménem sílící electroswingové vlny.

Atmosféru elegantní taneční horečky kapela v roce 2013 přenesla na svou debutovou desku Let Your Body Move. Už o dva roky později se ale ukázalo, že jí žánrová škatulka electroswingu nestačí. Na druhé řadové nahrávce proto Mydy Rabycad představili vlastní směr vystihující kombinaci velkolepého elektronického zvuku s extravagantní vizáží pod názvem Glamtronic. Stejně pojmenované album Mydy Rabycad přiřklo status nadějné eklektické kapely, která míří na mnohem větší pódia, než bývají ta na electroswingových akcích. Za poslední dva roky se Mydy Rabycad představili divákům na předních evropských festivalech v čele s britským Glastonbury nebo maďarským Szigetem. Další cennou zkušeností bylo letošní americké a kanadské turné, kde se jejich jméno skvělo vedle Muse, P!nk, LCD Soundsystem, rappera 50 Centa, Metallicy, nebo Kendricka Lamara a kapela nadchla přes dvacet tisíc fanoušků na pěti koncertech. Mydy Rabycad také zůstanou bohužel jedinou českou kapelou, jejíž jméno najdeme na plakátě společně s Tomem Pettym a jeho The Heartbreakers. Mydy Rabycad neustávají a nadále si stanovují další laťky. Na příští rok plánují klubové turné po zemích Beneluxu, návrat do USA a také po dvou letech do Jižní Koreje.

Mydy Rabycad společně hrají a produkují v původní sestavě. Žofie Dařbujánová zpívá, Mikuláš Pejcha střídá syntezátory se saxofonem a EWI, Nèro Scartch vládne klávesům a syntezátorům a Honza Drábek hraje na baskytaru i syntezátory. Unikátní sound dotváří dnes již nepostradatelní stálí hosté: bubeník a producent Tomáš Konůpka, kytarista Ondřej Slánský a v neposlední řadě manažer a zvukař Petr „Kužel“ Blažek, za kterého vypovídá nejlépe jeho práce s kapelou.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit