Majáles – party v Letňanech, která patří neodmyslitelně k svátku studentů. Jako každý rok jsme se z přislíbeného programu mohli těšit na to nejlepší, co nám nabízí česká a slovenská hudební scéna.

Letošní již 13. ročník studentských oslav jara se nesl ve znamení aprílového počasí. Od začátku odpoledního programu se nad Letňanami stahovala mračna a postupně začínalo pršet. S tím souviselo i všudypřítomné bahno, které se na pár místech pořadatelé snažili zakrýt slámou a kůrou. I přesto by se dal povrch výstaviště definovat jako bahno, bahno a zase samé bahno… Všemu ale dopoledne předcházel průvod, který vedl z Vodičkovy ulice až do Holešovic. Vůbec poprvé byla přítomna i živá hudba v podání kapel, které na alegorických vozech doprovázely jednotlivé školy. Marpo & TroubleGang (za ČZU), Tomáš Klus (za ČVUT), Rybičky 48 (za UK), Jelen (za VŠE), Inekafe (za VŠCHT) a Vypsaná Fixa (za střední školy)!!!

Zvučná jména

Program skýtal mnoho zvučných jmen jako UDG, Horkýže slíže, Vypsaná Fixa, Wohnout, Sto zvířat, Skyline, No Name, Mandrage, Majk Spirit, Aneta Langerová, Prago Union či Rybičky 48, které už tradičně patří mezi festivalové stálice. Letos jsme tu ale našli i jména mnohých mladých skupin a interpretů jako ATMO Music, Sebastian, Jelen, Paulie Garand či Mydy Rabycad, která se nám stále více vrývají do paměti. Velkým překvapením letošního ročníku byl ale hudební návrat Tomáše Kluse a hlavní hvězda Marpo a TroubleGang.

Vypsaná Fixa

Ach to počasí

Už při programu kapely ATMO Music začaly padat první kapky deště. Interpreti se ale naštěstí počasím nenechali otrávit a hojnou účast publika kvitovali s povděkem. Správní fanoušci byli vybaveni pláštěnkou, která byla k mání i na místě. Ti méně znalí rozkládali deštníky. Když o chvíli později Aneta Langerová zpívala píseň Tráva, v momentu přestalo pršet a na pár dalších minut vysvitlo slunce, které navíc hřálo a donutilo všechny odhodit nejeden svršek oblečení. Mezi třemi podii se díky hustému bahnu velmi špatně přecházelo. Většina účastníků spíše volila variantu zůstat pod jednou stagí a nepřebíhat.

Trocha rebelství

Pozornému oku návštěvníka jistě neunikla záměna písmen v názvu festivalu, u kterého se všichni s oblibou zdržují a který tradičně představuje pomyslnou fotostěnu. Jestli šlo o omyl nebo o žert některých z návštěvníků si nedovolujeme tvrdit. Svůj tip ale máme 🙂

Překvapení

Velkým překvapením letošního ročního byl po roční pauze Tomáš Klus. Ten vystupoval bosý, jak je pro něho typické. Od začátku do konce jel Tomáš na plný plyn a musíme velmi ocenit jeho fyzičku. Velké podium s můstkem do publika mu bylo malé, a tak se několikrát během vystoupení vydal mezi diváky, kterým mezi zběsilým pobíháním bral z rukou telefony na které fotil a natáčel a pak je vracel svým majitelům. Tomáš nezapomněl ani na svůj improsong.

Tomáš Klus

Závěrečná tečka

Kdo vydržel až do konce a nenechal se odradit velkou zimou, mohl si vychutnat závěr festivalu a zvolit mezi Marpem, Inekafe a Mydy Rabycad a vidět závěrečný ohňostroj. Obdivujeme ty, kteří po náročném dni zavítali ještě na afterparty, která probíhala v nedaleké PVA EXPO Hale 04. Nám na to síly už opravdu nezbyly.

Jak jste si akci užili a jak dopadly vaše boty?

foto: Zuzana Mihaliková

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit