Říká se, že Moses Sumney má odzbrojující smysl pro humor, což je v přímém kontrastu vůči jeho tvorbě, ve které je hluboce upřímný a citelně zranitelný. Jestli v ní lze objevit soul nebo funk, melodie či rýmy, to nechme na vás, jeho písničkářství je ale zkrátka uhrančivé. „Am I vital, if my heart is idle? Am I doomed?” ptá se na obligátně pojmenovaném debutovém albu Aromanticism rodilý Kaliforňan, který ve smíchovské MeetFactory vystoupí 8. listopadu.

Moses Sumney se do povědomí dostává možná pomalu (což je v hektické době poměrně ojedinělým jevem), z hlavy jej zato jen tak nevyženete. „Sumney je jméno, které jednou bude velké – nová deska to dokazuje – a teď se nabízí poslední příležitost ho vidět ‚before it was cool‘,” uvádí Michal Brenner, hudební dramaturg MeetFactory, která svou velikostí zprostředkuje tomuto hudebníkovi ještě relativně intimní prostředí.

Aromanticism zkoumá téma samoty, klade známý svět do otázky. Koncept aromantičnosti –neschopnosti či neochoty oplatit romantické pocity či lásku – je ústřední myšlenkou debutového alba, které vyšlo teprve na konci září na Secretly Canadian/Jagjaguwar a hned aspiruje na jedno z alb roku. Už nyní se Aromanticism pyšní nálepkou Best New Music od Pitchforku, který jej uvádí následujícími slovy: „Je to oduševnělé, objetí vesmírné samoty. Jeho niterné, sklíčené písničkářství zkoumá apatickou krutost, která – v době možnosti vše odsunout stranou bez mrknutí oka – definuje naši intimitu.” Je romantická láska opravdu pro každého možná, ptá se Moses Sumney a potápí se do bezútěšné prázdnoty, z níž vyvěrá ryzí hudební výpověď.

Moses Sumney zatím nemá svou stránku na Wikipedii, ale známo je, že pochází z L.A., během dospívání strávil nějaký čas v Ghaně, aby se pak zas vrátil, studoval tvůrčí psaní a zjistil, že inklinuje k hudbě. „Miley Cyrus je důvod, proč jsem začal tvořit,” uvádí se smíchem, když objasňuje okolnosti, za nichž učinil své prvních hudební krůčky, a popisuje prostředí mladých, kteří jej obklopují a poslouchají rádiový pop. Jeho první EP, pojmenované Mid-City Island, vyšlo roku 2014 a bylo stvořeno na parketách v prachu pokoje, na rekordér, který mu byl zapůjčen Davem Sitkem z TV on the Radio. Pomalými krůčky se dostal k vydání dalšího na Terrible Records (labelu člena Grizzly Bear), na turné doprovázel Jamese Blakea či Sufjana Stevense, cestou hostoval i na albu takové Solange. Dobrou společnost, kterou přizval k produkci jeho debutu, dále představují jména jako Thundercat anebo Matt Otto, jedna polovina Majical Cloudz. Ve světě posedlém romantikou máme tu čest s něžným obrem, který je šťastný sám.

Support si Moses Sumney zvolil sám. Londýnská producentka a zpěvačka Tawiah jej doprovází po celou dobu turné, na její debut se přitom stále čeká, a jak praví přísloví, vrána k vráně sedá. Podzim možná bude melancholický, ale v objetí těchhle dvou se stane přeci jen hřejivým. Moses Sumney a Tawiah do pražské MeetFactory zavítají již 8. listopadu.


Vstupenky:

290 Kč na www.meetfactory.cz
290 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích
390 Kč na místě

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit