Minulé ponděli, tj. 7. listopadu, pokřtili ve smíchovské Meetfactory Midi Lidi svou novou desku Give Masterpiece a Chance! Bohatý program se táhl téměř až do úterního rána a mezi gratulanty se vystřídali Mayen, L’ubo Burgr a Pjoni a Ventolin.

Prvních pár nadšenců začalo již o půl deváté rozehřívat duo našich “slovenských bratrů” L’ubo Burgr a Pjoni. V prostorách bývalé sklárny vytvořilo příjemnou atmosféru, ačkoliv jim byl dán úděl předpředskokana, takže si návštěvníci spíše všímali piv a vlastních kamarádů. O hodinku později je vystřídal příjemný indie-rock v podání Mayen, kteří i přes své nepochybné kvality jaksi do programu celého večera moc nezapadali. Našli se však i tací posluchači, kteří přišli pouze kvůli nim.

Když  se poté krátce před třičtvrtě na jedenáct, s akademickým zpožděním, jak už bývá v Meetfactory zvykem, na pódiu objevil Petr Marek a spol., nebylo už v sále absolutně k hnutí. Kdokoliv, kdo pochyboval o možnosti vyprodání téměř tisícové haly, byl v mžiku vyveden z omylu. Málokterá česká kapela se může pyšnit oddanějším a především vynalézavějším publikem. Dalo by se označit téměř za tradici se na jejich koncert nějak “pořádně vyfiknout” (chápej prolézt sekáče a najít co možná nejhorší kusy). Mimořádně se obecenstvo vybavilo též zásobou rohlíků, ať už zastrčených za kloboukem, či napíchnutých na grilovacích vidlicích. Připočtěte k tomu pohybové výrazivo frontmana Petra Marka, a je jasné, že o lehce bizarní a nevšední, avšak výjimečný zážitek máte postaráno.

K tradičnímu obsazení ve složení Marek, Holoubek, Kelar se pro tuto speciální příležitost připojila itaké bývalá/pauzírující členka Markéta Lysá. Nechyběly tak ženské vokály či netradiční nástroje, jakou jsou dechové syntetizátory či lux (!). Jestli se dá říct, že Petr Marek na každém koncertu hraje a tančí na sto procent, tak v Meetfactory to platilo několika násobně. Jeho taneční kreace, kterými nakazil i zbytek kapely, neznaly hranice, až tak, že klopýtl a málem spadl do publika.

midi lidi
foto: Midi lidi official facebook

Set byl napěchovaný největšími hity, které kapela za svou existenci vyprodukovala. Nezazněla pouze píseň “Rád vařim”, která, zdá se, už nadobro vypadla ze setlistu (viz rozhovor).  Mohli jsme se tak s kapelou projít koupelnou, vyřešit si náš šit či se dozvědět, na co nezapomenout. Jedinou skladbu, kterou jsem postrádala (a nebyla jsem sama), byl kjůrovský hit Žižla. Ten však nezazněl ani o týden dříve na jihlavské zastávce jejich turné.

Samotný akt křtu proběhl velmi midilidovsky. Jelikož jsou všechny nosiče vyprodány, tak nezbylo, než pokřtít internetový odkaz na portálu ulož.to. Kmotrem pak nemohl být nikdo jiný, než klipová hvězda Marek Vašut, který byl za své kreace odměněn bouřlivým potleskem. Po skončení téměř dvouhodinového setu se až do ranních hodin staral o zábavu lehce obskurní, avšak okruhu kolem Midi Lidí ne neznámý, DJ Ventolin.

Kdo mohl (a byl schopen) vydržet do úplného konce koncertu, odcházel na vrcholu blaha a bylo mu jedno, že v tento čas už se žádné tramvaje nedočkal.

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit