Probudit se s příšernou kocovinou může být opravdu nepříjemné, ale představa alko půstu dokáže mnohé z nás vyděsit ještě víc. Ano, Suchej únor už je zase tady a my vám přinášíme nahlédnutí do světa bez alkoholu, alespoň dočasně. Pokud jste si vždy mysleli, že jde jen o slovíčkaření nebo jistou formu novoročního předsevzetí, mohu vás ujistit, že se to v posledních letech stalo dokonce novým trendem.
Zdravotně-osvětová kampaň s názvem Suchej únor původně vznikla jako výzva čistě pro muže, jelikož podle statistik měli jako skupina větší náklonnost k alkoholu. Postupně se tato vlna stala neudržitelnou a výzvu začala přijímat narůstající část společnosti bez ohledu na pohlaví. Hlavním cílem, podle ředitele organizace Petra Freimanna, je rozšiřovat povědomí o problematice alkoholu, stejně tak jako o výzvě samotné. Minulý rok prý o této činnosti vědělo již 58% populace, což je skvělý úspěch. Naprostým vrcholem činnosti organizace je ale aktuálně jejich nově publikovaná kniha Suchej únor.
Organizace Suchej únor se letos v rámci 9. ročníku rozhodla vydat stejnojmennou knihu pro všechny, kdo se chtějí do této nelehké výzvy přidat, nebo o tom alespoň zjistit víc. V této alkoholové kronice si můžeme pročíst 28 kapitol o všech možných rolích alkoholu ve společnosti, dozvědět se zajímavá alkofakta, nebo nahlédnout do osobních příběhů všech únorových či dlouhodobých abstinentů. Kniha není návod k tomu, jak skoncovat s pitím, ale má sloužit jako pouhá inspirace k sebereflexi a jako souhrn zajímavých faktů. Ředitel neziskové organizace Petr Freimann popisuje hlavní smysl knihy jako odpověď na jednoduchou otázku: “Ovládáme my alkohol, nebo alkohol ovládá nás?”
Jak je známo, Češi jsou národ alkoholových mistrů. Průměrný Čech podle statistik vypije 14,4 litrů čistého lihu za rok, to jen tak někdo nepřekoná. Nemůžu popřít, že bych do takových statistik sama nepřispívala a nedělalo mi to radost. Možná právě proto je to tak podstatná část naší kultury – většinu lidí to opravdu baví. Ale samozřejmě všeho moc škodí, aktuálně se prý za hranou rizikového pití u nás pohybuje přes 100,000 lidí. Díky této výzvě na měsíc přestat nasávat prý zvolní s pitím okolo 53% “Sušičů”, odpovídajících na alko dotazník vytvořený touto organizací. Tento půst nám pomůže nejen vyčistit si hlavu, ale například i lépe spát, shodit pár kilo dolů, konečně ušetřit nějakou tu korunu, nebo dokonce mít větší výdrž v posteli. Všechno to zní moc lákavě, že? Nejtěžší je ale začít. Co si budem, představa 30 dnů bez jediné kapky toho životabudiče zas tak lákavě nepůsobí.
V našem rozhovoru s Petrem Freimannem jsme se ptali na osvědčenou radu, kterou by se lidé při takové výzvě mohli řídit. Samozřejmě rad a tipů existuje nespočet a o většině z nich se můžeme dočíst v knize Suchej únor, ale nejpodstatnější je: „Nedělejte to kvůli lidem kolem vás, ale hlavně kvůli sobě,“ odpovídá Freimann. O tomto tématu se můžeme například dočíst v kapitole Sport, pojednávající o vlivu alkoholu na naši fyzickou zdatnost.
Pokud přemýšlíte nad tím, jestli všichni členi organizace jsou naprostí abstinenti, tak vás můžu uklidnit – nejsou. Hned v úvodu knihy autoři popisují, že nikdo z členů není naprostý abstinent, ale všichni mají alkohol pod kontrolou. Jde o nastavení osobních hranic a priorit pro každého jedince. Organizace Suchej únor rozhodně nechce prohibici, sami souhlasí, že dát si sem tam sklenku je naprosto v pořádku. Jenomže v naší společnosti už se alkohol pro spoustu lidí stal problémem a právě tomu se organizace snaží pomoci. Hlavní podstatou je udržovat balanc a znát svou míru.
Jestli jste tedy nad touto výzvou už někdy přemýšleli, možná je čas to zkusit, nebo si alespoň o tomto trendu něco počíst na stránkách Suchej únor. Možná budete nejdřív na své okolí působit jako blázni, anebo právě naopak vyprovokujete i své přátele k nějaké osobní challenge, alespoň na chvíli. Do hospody se stejně bohužel jít nedá, tak je možná ten vůbec nejjednodušší čas to zkusit právě teď.