Protože prosinec nebývá z hlediska kinodistribuce až na výjimky v podobě vánočních blockbusterů příliš zajímavý, je čas dohánět filmy, jež prolétly během roku bez povšimnutí. Zajímavou akcí na kulturním kalendáři mimo Prahu je pak přehlídka snímků nominovaných na evropskou cenu LUX Prize.

Akce probíhající za podpory Evropské kanceláře a Creative media představí o víkendu 13. – 15.12. v brněnském univerzitním kině Scala tři snímky z evropského shortlistu. Vítěze s názvem Bůh existuje, její jméno je Petrunija doplní thriller Království a dokument Odložený případ Hammarskjöld.

V Pátek se můžete těšit na napínavou adrenalinovou jízdu ve španělsko-francouzské koprodukci Království. Thriller o politikovi ve spárech vertikálně prorůstající korupce, z jejíž spárů není úniku, je žánrovou zábavou na vysoké úrovni s politickým podtónem, který rezonuje po celém světě. V sobotu je na programu podvratná a překvapivě vtipná dokumentární studie o tom, co dělat, když všechny morální i logické principy selžou a autor je vystaven nejen sám sobě, ale i bolestivé pravdě. Dokument v dánsko-švédské koprodukci Odložený případ Hammarskjöld se dokonce dostal na na stránky britského deníku the Guardian a tajná služba MI6 po více než 50 letech přiznala vlastní pochybení. Přehlídku pak v neděli zakončí letošní vítěz LUX film prize makedonská feministická satira Bůh existuje, její jméno je Petrunija, kousavý portrét země stále svázané starými patriarchálními pravidly, jež již nedávají (a ani nikdy nedávala) smysl.

LUX film days běží v brněnské Scale již tento víkend, každé promítání od 20.30. Největší výhodou je pak vstup zcela zdarma.

Podpořte nás!

CZECHMAG funguje již od roku 2014 jako nezávislý a neziskový projekt několika tvůrců, kteří produkcí vlastního obsahu informují o zajímavých jménech, projektech, akcích a veškerém dění (nejen) na české undergroundové a alternativní kulturní scéně. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Nejčerstvější novinky do e-mailu?