46. Letní filmová škola v Uherském Hradišti se letos uskuteční. Pořadatelé akce tak rozhodli po pečlivém projednání se starostou města a ministerstvem kultury. Festival se bude konat za zvýšených hygienických opatření a při maximálním zachování bezpečnosti všech návštěvníků, hostů a obyvatel města.

Festival, kvůli současné světové situaci, čeká hned několik změn. Oproti klasickému termínu na přelomu července a srpna se termín festivalu posouvá na 7. až 12. srpna 2020 a bude trvat šest dní. Organizátoři akce si jsou také plně vědomi důležitosti dodržovat v průběhu celého festivalu všechna hygienická nařízení, povinné rozestupy a počítají také s omezeným počtem diváků.

Radana Korená, ředitelka festivalu Letní filmová škola Uherské Hradiště a Asociace českých filmových klubů, si za takto ztížených podmínek zachovává optimistický přístup a je přesvědčena, že tento ročník bude nezapomenutelný a jeho atmosféra vřelejší, než kdy předtím. Věří, že k hladkému průběhu akce přispěje spolupráce s městem Uherské Hradiště, ministerstvem kultury, krajskou hygienickou stanicí Zlínského kraje a dalšími institucemi. Radana vnímá konání Filmovky jako důležitý mezník pro naší společnost, která by si tak konečně mohla trochu oddechnout od svírajícího strachu ze současné pandemie.

“Mám radost, že se našemu týmu podařilo udržet vizi konání Filmovky a že vše směřuje k tomu, že skutečně bude! Je jasné, že kvůli dodržení všech hygienických a bezpečnostních norem bude jiná, než jak ji všichni známe. Jsem ovšem přesvědčená o tom, že to bude ročník, na který nikdo nezapomene a atmosféra v sálech bude srdečnější než obvykle.”

Akci podpořil starosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha. Starosta upozorňuje na náročnost organizace akce ve verzi, která musí vyhovovat současné situaci. Váží si ale veškeré snahy, kterou AČFK vynakládá, aby se akce vůbec mohla uskutečnit. Pořadatelé získali také plnou podporu ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který je přesvědčen, že je nutné obnovit kulturní život a vracet se tak pomalu k zaběhnutým společenským konvencím.

“Musíme se začít postupně vracet k normálnímu životu a k tomu samozřejmě kulturní a společenské akce patří. Pokud tedy bude epidemiologický vývoj nadále příznivý, jsme domluveni s ministrem zdravotnictví, že od 25. 5. by mohl být počet návštěvníků kulturních akcí navýšen na 500 osob.”

Filmovka je léto. Filmovka je film. Filmovka je škola.

Letní filmová škola je festival, který divákům zaručuje zažít léto jinak, vidět filmy, které jinde bežně neuvidí a možnost objevit sebe sama skrze film. Je to největší nesoutěžní filmový festival v České republice, jehož smyslem je rozšiřovat filmové povědomí všech nadšenců filmu a členů filmových klubů a prostřednictvím festivalu je seznamovat s filmovým uměním v nových a netradičních souvislostech.

Výrazný rozkvět LFŠ zaznamenala po roce 2000, kdy se ze semináře zaměřeného na členy filmových klubů stala druhou největší filmovou akcí u nás. V posledních letech Filmovku navštívilo nad 5000 lidí. Letos, kvůli opatřením proti koronaviru, bude zřejmě v lehce komornějším stylu. Na její kvalitě to ale jistě neubere. Filmový zážitek je každoročně doplněný také kvalitním doprovodným programem, který akci pravidelně obohacuje o koncerty, divadelní představení nebo zajímavé výstavy. Festival k promítání filmů využívá prostorů letních kin a sálů v celém Uherském Hradišti.

Film všemi smysly.

Bez povšimnutí nemůže zůstat ani letošní vizuál Filmovky, který následuje tříletý cyklus na téma Film všemi smysly. V loni proběhl první ročník tohoto cyklu, který byl zaměřený na chuť a doprovázel ho slogan Všechny chutě filmu. Letos se vizuální styl týká zraku.

Oko je nositelem emocí.
Oko je bránou do divákovy duše.
Oko je jeden ze smyslů vnímání filmu.
Oko dohlédne blízko i do dáli.
Oko je cesta k poznání.

Autorka vizuálu Markéta Steinert svým dílem upozorňuje na důležitost zraku. Vysvětluje, že osmdesát procent světa vnímáme očima, a proto se vyplatí mít oči otevřené dokořán.

Tak co? Mrknete se v létě na 46. ročník Letní filmové školy?

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit