Pamatujete si na kultovní boty Martens? Tyto legendy se vrací na výsluní – a my vás seznámíme s jejich historií, ale také s důvody, proč by neměly chybět ve vaší sbírce bot. I když, na druhou stranu, na výsluní se vlastně drží od dob svého vzniku. Co je na nich tak výjimečného?

Kdo byl Dr. Klaus Martens?

Pokud vám název značky Martens nic neříká, určitě je poznáte alespoň z fotek. Za jejich zrodem stojí Klaus Maertens, Němec, jehož příjmení bylo později poangličtěno, neboť značka Martens je anglická. Klaus Maertens společně s dalším doktorem, Herbertem Funckem, vytvořili boty, které mohl Klaus Maertens nosit i po svém úrazu nohy, který si přivodil při lyžování.

Klasické vojenské boty ho totiž tlačily a nebylo možné strávit v nich celý den. Při výrobě použili kvalitní kůži a speciální podešev se vzduchovým polštářem. A tak vznikly boty Martens, které byly zdravotnické, pohodlné, a brzy je čekala strmá cesta vzhůru.

zdroj obrázku: Footshop

Ikonou i v důchodovém věku

Jelikož první boty Martens opustily výrobní linku v roce 1960, oslavily letos Martensky již neuvěřitelných 61 let své existence. Za tu dobu se staly ikonami a jejich nošení bylo typické pro několik subkultur. První, komu padly boty Martens do noty, byli zástupci skinheads. Jelikož se jednalo o boty pevné a okované, není se vlastně čemu divit.

Boty Martens se vždy těšily velké oblibě také u interpretů a fanoušků tvrdé muziky. Jednu dobu byly populární i mezi fotbalovými fanoušky. V současnosti je můžete potkat jak na fanouškovi metalové kapely, tak i na nohách štíhlé dívky, která dává přednost poslechu populární hudby, ale má ráda kvalitní a pohodlnou obuv.

Proč je mají všichni rádi?

Ptáte se teď sami sebe, jak se mohla klasická pracovní obuv stát symbolem hned několika generací, a svou oblibu si udržet dodnes? Odpověď na tuto otázku je snadná. Boty Martens jsou pohodlné, kvalitní a vydrží vám desítky let. A protože pravděpodobně nikdy zcela nevyjdou z módy, investice do páru či dvou se vám určitě vyplatí.

Pořiďte si svoje Martens

Pokud ještě žádný pár kvalitních kožených bot Martens nevlastníte, najděte si ty své na e-shopu FTSHP (Footshop). Kromě klasických modelů v černé barvě, najdete na tomto e-shopu i další varianty. Slečny a ženy určitě ocení květinové motivy, chlapci a muži zase vyobrazení orlů a lebek. Martensky jsou zkrátka boty pro všechny, kteří mají rádi kvalitní obuv, která jim bude sloužit pěknou řádku let.

Kvalitní kůže, vysoká podrážka, zavazování na tkaničky a neskutečná výdrž. To jsou synonyma pro obuv značky Martens. Napadá vás něco jiného, co by měly ty správné boty splňovat?

Článek je reklamní sdělení

Podpoříte nás?

“Alternativní sonda do hlubin české kultury.” Jak už náš slogan napovídá, snažíme se být magazínem, který přináší čtenářům alternativní pohled na život kolem nás. Už od roku 2014 fungujeme jako nezávislý projekt několika autorů a přinášíme reportáže ze špinavých a divokých hlubin undergroundu, natáčíme a informujeme o subkulturách, zajímavých projektech, akcích a osobnostech, nebo jen píšeme články vlastním stylem. Jedeme zkrátka autorskou tvorbu, kterou nyní můžeš podpořit. Odvděčíme se ti pravidelným přísunem kvalitního obsahu, zahrnujícího originální články, videa a podcasty. Přispěním i nepatrné částky nám vyjádříte podporu, která nás motivuje do další tvorby. Každé takové podpory si nesmírně vážíme a předem z celého srdce děkujeme!

Podpořit